Az E.ON Ruhrgas 2009 januártól csökkenti a kommunális létesítmények és ipari fogyasztók számára a földgáz árát, és további csökkentést helyezett kilátásba jövő áprilistól, közölték a cégnél kedden. Ugyanakkor az E.ON csoporthoz tartozó hét regionális gázszolgáltató azt jelentette be, hogy 2009 februártól átlagosan 4 százalékkal mérsékli a földgáz kiskereskedelmi árát, de fenntartja a december 1-jétől tervezett 10-12 százalékos emelést. Az E.ON Ruhrgas szóvivője a kőolaj árának mérséklődésével indokolta az árcsökkentést, de részleteket nem közölt.
A gázszolgáltató cégeknek a szerződésekben szereplő záradékok szerint tovább kell adniuk a végfogyasztóknak a kőolaj árának módosulásából adódó változásokat naptári negyedévenként, de ez cégenként eltérő módon valósul meg. (MTI)
Alan Greenspan, aki 1987 és 2006 között volt az amerikai jegybank szerepét betöltő FED elnöke volt, csütörtökön a képviselőház bizottsági meghallgatásán azt mondta, hogy a hitelválság úgy érte az amerikai gazdaságot, mint egy cunami.
„Most sem értem pontosan, hogy mi is történt” – mondta Greenspan, akit sokan nagyban felelősnek tartanak a most kialakult helyzetért, mivel nem vonta határozottabb ellenőrzés alá az amerikai bankokat.
A globális gazdasági lassulás, a külföldi anyabankok felőli hitelcsapok szűkülése és a kényszerből magasan tartott jegybanki alapkamat a fő oka annak, amiért az általunk ismert első 2009-es recessziós várakozást megfogalmazta Magyarországra mai feltörekvő piaci elemzésében a Royal Bank of Canada (RBC) Capital Markets elemzői csapata.
Az RBC londoni stratégái az eddigi 3,0 százalékos, jövő évi növekedési előrejelzésüket minden más feltörekvő piacnál nagyobb mértékben visszafogták: az új előrejelzés már 0,5 százalékos gazdasági visszaesést tartalmaz az idénre általuk várt 1,4 százalékos bővülési ütem után.
Az RBC elemzői szerint a recessziós kilátás ellenére azért nem tudja a magyar monetáris politika (sem) kamatvágásokkal serkenteni a növekedést, mert a várható piaci környezetben ez fokozott tőkekivonást, a forint további jelentős gyengülését eredményezné az inflációs kilátások romlásával párhuzamosan. A londoni elemzők emiatt azt jósolják, hogy a tegnap 11,5 százaléka emelt magyar alapkamat akár tovább is emelkedhet, és jövő év végére csupán 9,00 százalékra fog majd csökkenni.
(Portfolio)