Az angol érdekeltségű Berwin Ruhagyár Zrt. nyíregyházi üzeme az első Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gyár, amely a pénzügyi-gazdasági világválság következtében szűnik meg, írja a Kelet-Magyarország szombati száma. A mintegy négyszáz dolgozó az utolsó öltönyöket csütörtökön varrta meg, és pénteken közös ebéddel búcsúztak egymástól.
"Az üzem megmentésére tett kísérletek nem jártak eredménnyel, eddig a volt dolgozók közül mindössze tízen találtak új munkahelyet a térségben" - mondta el Turgyánné Tóth Magdolna, a megszűnt gyár igazgatója. A híres nyíregyházi gyár a privatizáció során került angol tulajdonba, és nyugat-európai megrendelőknek gyártott női és férfi ruházati termékeket.
Az elemzői várakozásokat meghaladó egy részvényre jutó nyereségről számolhatott be a Procter & Gamble ma közzétett gyorsjelentésében, miután a társaság árat tudott emelni a negyedévben és újabb termékeket kezdett forgalmazni.
Ugyanakkor a menedzsment lefelé módosította 2008-ra vonatkozó várakozásainak alsó sávját, az idei évben a vállalat egy részvényre jutó nyeresége 4,15 és 4,25 dollár között lehet, míg korábban 4,18 és 4,25 dollár közötti EPS-t jósolt. A kilátások romlását a nyersanyagárak és a devizaárfolyamok volatilitásával magyarázza a vezetőség.
A svéd parlament szerdán 200 milliárd dollár (1,5 billió svéd korona) értékű csomagot fogadott el a pénzügyi szektor megmentésére. A pénzösszeg módot ad a kormánynak arra, hogy hitelgaranciát biztosítson a bankoknak és a jelzáloghiteleket nyújtó pénzintézeteknek, bővítse ezzel azok likviditását a globális pénzügyi zavarok idején. Egyidejűleg kétmilliárd dollár értékű stabilitási alapot is létrehoznak az esetleg fizetési zavarba került bankok kisegítésére.
Mats Odell, a pénzügyi piac minisztere arról tájékoztatta a parlamenti képviselőket, hogy a svéd bankok viszonylag jó helyzetben vannak, de "senki sem lehet biztos abban a mostani zavarok közepette, hogy a válság nem mélyül el." A hitelgarancia a középtávú hitelekre szól és április 30-ig lesz érvényben, de a jövő év végéig meghosszabbítható. A garanciát igénybe vevő bankoknak díjat kell fizetniük, továbbá felső vezetőik jövedelmének korlátozását is vállalniuk kell.
Annak ellenére, hogy 15 százalék fölé nem kerülhet az OTP árfolyama, a vevők egyre csak gyűlnek. A könyvben már egymillió darabos vételi oldal torlódott fel, várva az eladókat. Akik persze nem jönnek, látva a befektetői hangulatban beállt fordulatot.
Ennek is köszönhető az, hogy a bankpapírok forgalma az ötmilliárd forintos szinttől nem igazán tudott mindeddig elrugaszkodni. A vételi oldalin álló egymillió darabos megbízás már több mint ezer befektetőhöz köthető, az összes részvénymennyiség 0,35 százalékát kitéve.