Erős spekulációs nyomás alatt továbbra is a forint, az ez elleni küzdelemben a jegybank kamatot emelt, ezzel jelentősen drágította a spekuláció költségét – mondta a kormányülést követő sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök leszögezte: a kormány támogatja az MNB-t, abban, hogy a jegybank tegyen meg mindent, amit a forint védelmében meg kell.
A kormányfő kitért rá: miközben itthon csütörtökön négynapos hétvége kezdőik, a világban a piacok nyitva tartanak. „Budapestnek ebben a helyzetben békére és nyugalomra van szüksége”, nem hívhatja fel a figyelmet a világ előtt olyan képekkel, amelyek nyugtalanságot, randalírozást mutatnak – mondta Gyurcsány, aki arra kért minden felelős közéleti szereplőt, hívják fel erre híveik, követőik figyelmét. Aki nyugtalanságot kelt az utcákon, anyagi kárt is okoz az országnak, ami minden családnak ezrekben mérhető – mondta a miniszterelnök.
Kissé gyengült a forint, az euró hétfőn délelőtt negyed tízkor 279,90/280,10 forint volt a budapesti bankközi piacon a pénteki 279,50/70 forint után. A korábbi időszaknál sokkal nyugodtabb a piac, az árfolyam hajnal óta szűk sávban, 279,50 és 280,50 forint között alakult, a kereskedők a délutáni kamatdöntésre várnak. A forint a dollárral szemben kissé erősödött: az amerikai deviza árfolyama 210,50/65 forint, pénteken 211,00/30 volt. A nemzetközi kereskedésben egy svájci frank 187,85 (pénteken 188,60) forintot, 100 japán jen 232,65 (pénteken 232,70) forintot ért. (MTI)
Az angol érdekeltségű Berwin Ruhagyár Zrt. nyíregyházi üzeme az első Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gyár, amely a pénzügyi-gazdasági világválság következtében szűnik meg, írja a Kelet-Magyarország szombati száma. A mintegy négyszáz dolgozó az utolsó öltönyöket csütörtökön varrta meg, és pénteken közös ebéddel búcsúztak egymástól.
"Az üzem megmentésére tett kísérletek nem jártak eredménnyel, eddig a volt dolgozók közül mindössze tízen találtak új munkahelyet a térségben" - mondta el Turgyánné Tóth Magdolna, a megszűnt gyár igazgatója. A híres nyíregyházi gyár a privatizáció során került angol tulajdonba, és nyugat-európai megrendelőknek gyártott női és férfi ruházati termékeket.
Miután több napon át csak veszteségben voltak a vezető európai részvénypiacok, pénteken korrekcióra került sor, ami inkább csak az energia- és bányaipari részvényeket érintette, a bankokét nem, mert a szektor iránti bizalom továbbra is gyenge. Ezzel együtt a legmegbízhatóbb nyugat-európai részvények FTSEurofirst 300 indexe 1,2 százalékkal emelkedve 805,64 ponton zárt.
Londonban a FTSE-100 tőzsdeindex annak ellenére erősödött 0,63 százalékkal 4147,06 pontra, hogy a Barclays Bank részvénye 24,85 százalékot, a Royal Bank of Scotland részvénye pedig 13 százalékot zuhant. A bányaipari papírok viszont 4,5-7,5 százalékkal drágultak és az olajipariak ára is felment legalább másfél százalékkal. A frankfurti tőzsde DAX-30 indexe is 0,68 százalékkal emelkedett zárásra, elérve ezzel a 4366,28 pontot. (MTI)
Magyarországon az autóiparban elsősorban a beszállítói ipar a jelentős, azt kell megpróbálni a többi európai uniós ország terveivel összehangolt módon támogatni, mondta Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára pénteken Brüsszelben, az EU-tagállamok ipari ügyekben illetékes minisztereinek az autóágazat válságáról tartott rendkívüli tanácskozása után.
Jövő héten ezért ülést tart az úgynevezett autóipari versenyképességi munkacsoport, és a találkozó lehetőséget ad arra, hogy a kormányzat egyeztessen az iparág képviselőivel a problémákról, az igényekről és arról, milyen eszközei vannak az ágazat megsegítésére. A munkacsoport tanácsadói testületként működve, egyrészről tájékoztatja az autóipar fejlesztésével kapcsolatban az állam elképzeléseiről a szakma képviselőit, másrészről pedig tájékozódik az autóipar területén a gazdaság oldaláról felmerülő javaslatokról, problémákról.
A legfrissebb adatok szerint 2007-ről 2008-ra tíz százalékkal csökkent az értékesítés az ágazatban, illetve az utolsó negyedévben ennél is jóval nagyobb mértékben. (MTI)
A már a Bank of America (BoA) kezébe került Merrill Lynch vezető amerikai befektetési bank a múlt év negyedik negyedére 15,3 milliárd dolláros veszteséget mutatott ki. A leírandó és a BoA által javarészt fedezendő veszteség a legnagyobb a Merrill történetében, de a BoA éppen a befektetési bank nagy veszteségének bejelentése előtt pár órával kapott 20 milliárd dolláros szövetségi tőkeinjekciót az amerikai bankmentő program keretében. Eddig 45 milliárddal támogatta a kormányzat.
A legnagyobb amerikai bank is negyedévi veszteséget jelentett, életében az elsőt, a negyedik negyedről 1,8 milliárd dollár értékben (2007. negyedik negyedében 268 millió dolláros nyeresége volt). (MTI)
A korábbi pénzügyi válság már a gazdaság széles területét érinti Magyarországon, a kihívásokra az ország eddig mindig megadta a megfelelő válaszokat, és a jövőben is erre törekszik, ugyanakkor nem készül pótköltségvetés, mondta Veres János pénzügyminiszter Miskolcon pénteken. Az ország a következő hónapok kihívásaira is megadja a válaszokat, az ország finanszírozhatósága, stabil működése "rendben lesz a jövőben is".
Veres János megemlítette azt is: bár a múltban sok kritika érte a kormányt bizonyos beruházásokért, ám bebizonyosodott, hogy helyes volt gáztározók megépítésére költeni, az ország a mostani helyzetben is stabilan megőrizte működőképességét. (MTI)
Kétszázötven dolgozóját bocsátja el a Bosch legnagyobb magyarországi, Hatvanban működő autóipari termékeket gyártó üzeme a megrendelések folyamatos csökkenésének miatt.
A leépítés az üzemi tanáccsal és az illetékes munkaügyi központtal történt egyeztetést és megállapodást követően 2009. február 15-én lép hatályba.
A Robert Bosch Elektronika Kft. mindent megtesz azért, hogy segítse a távozó dolgozók álláskeresését. A felmondási idő alatt olyan képzéseket szervez, amelyek segítségével bemutatja a különböző álláskeresési technikákat, segítséget nyújt az önéletrajz megírásában és részletes tájékoztatást ad a munkaügyi központ által biztosított munkanélküli státuszra és ellátásra vonatkozó tudnivalókról.
(MTI)