A globális gazdasági lassulás, a külföldi anyabankok felőli hitelcsapok szűkülése és a kényszerből magasan tartott jegybanki alapkamat a fő oka annak, amiért az általunk ismert első 2009-es recessziós várakozást megfogalmazta Magyarországra mai feltörekvő piaci elemzésében a Royal Bank of Canada (RBC) Capital Markets elemzői csapata.
Az RBC londoni stratégái az eddigi 3,0 százalékos, jövő évi növekedési előrejelzésüket minden más feltörekvő piacnál nagyobb mértékben visszafogták: az új előrejelzés már 0,5 százalékos gazdasági visszaesést tartalmaz az idénre általuk várt 1,4 százalékos bővülési ütem után.
Az RBC elemzői szerint a recessziós kilátás ellenére azért nem tudja a magyar monetáris politika (sem) kamatvágásokkal serkenteni a növekedést, mert a várható piaci környezetben ez fokozott tőkekivonást, a forint további jelentős gyengülését eredményezné az inflációs kilátások romlásával párhuzamosan. A londoni elemzők emiatt azt jósolják, hogy a tegnap 11,5 százaléka emelt magyar alapkamat akár tovább is emelkedhet, és jövő év végére csupán 9,00 százalékra fog majd csökkenni.
(Portfolio)Pénteken emelkedéssel indult a részvénykereskedés a Wall Street-en. A kezdeti növekedéshez hozzájárult a General Motors jelentős árfolyam növekedése a cégnek arra a bejelentésére, hogy pénzügyi vállalata, a GMAC LLC bankholdinggá alakulhatott az amerikai jegybank (Fed) engedélyével. Ez azt jelenti, hogy részt vehet a kormány segélyprogramjában és ezzel elkerülheti a csődöt. A kiskereskedelmi cégek részvényei ugyanakkor gyengültek azokra az adatokra, hogy a karácsonyi szezonban az ágazati eladások 2-4 százalékkal csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben decemberen 8 százalékos volt az eladás visszaesése.
A New York-i tőzsde DJIA mutatója az első percekben 41 ponttal 8509 pontra nőtt, a Nasdaq technológiai piac vezető indexe 4,28 ponttal 1529 pontra erősödött. Mintegy 20 perccel később közel hasonló szinten álltak a tőzsdemutatók.
A New York-i tőzsde pénteki nyitásakor az amerikai WTI olajfajta ára 99 cent emelkedéssel 36,39 dolláron állt februárra. Ugyanerre a lejáratra a Brent ára 83 centtel 37,44 dollárra nőtt. Az eurót az amerikai tőzsdenyitás idején 1,4060 dolláron jegyezték New Yorkban a csütörtök késő esti 1,4010 dollár után. A dollár 90,31 jenről 90,49 jenre emelkedett. (MTI)