Pénteken különösen az energiaipari és a technológiai cégek papírjai iránt volt kereslet. A piac nem reagált arra, hogy októberben a vártnál kedvezőtlenebbül alakult az amerikai foglalkoztatási adat. Megfigyelők szerint ugyanis a befektetők tisztában voltak azzal, hogy rossz lesz a szám. Nem okozott meglepetést az sem, hogy a hivatalos adat kedvezőtlenebb lett a vártnál, miután az amerikai gazdaság növekedése jelentősen lelassult. Egyes elemzők már jó előre arra figyelmeztettek, hogy a munkahelyek számának a csökkenése akár nagyobb is lehet az általánosan várt 200 ezernél, miután a magánszféra e héten megismert elbocsátási adatai hat esztendeje a legrosszabbak lettek, és továbbra is magas szinten alakult a munkanélküli segélyt első ízben kérelmezők száma is. A tényleges adat 240 ezer lett. A tőzsdemutatók emelkedését visszafogta, hogy a GM és a Ford egyaránt a vártnál nagyobb negyedéves veszteségről számolt be.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 27 centtel 61,04 dollárra drágult. Tőzsdezárásra New Yorkban az euró 1,2759 dollárra erősödött a csütörtök késő esti 1,2718 dollárról. A dollár 98,11 jenre emelkedett az előző napi 97,68 jenről. Az euró 267,70 forintot ért az egy nappal korábbi 262,12 forint után (+2,13 százalék). A dollár 209,40 forinton volt a csütörtöki 205,23 forintot követően (+2,03 százalék). New Yorkban az arany ára unciánként a legközelebbi, novemberi határidőre 2,00 dollárral 733,20 dollárra erősödött.
(MTI)
A Fidesz a hétfői parlamenti szavazáson támogatni fogja az úgynevezett bankmentő csomagot; egy felelős ellenzéki párt számára most az első és legfontosabb dolog a tűzoltás, azért hogy a válság ne terjedjen szét a gazdaságban, mondta Varga Mihály a Fidesz évadzáró választmányi ülésén, szombaton Budapesten.
A Fidesz alelnöke közölte, hogy ezért támogatták a banki stabilitásért tett kormányzati lépéseket, a bankbetétekre adott garanciát és a banki limit felemelését.
Megjegyezte, hogy 2010 vége felé, amikor a világ elindul kifelé a válságból, Magyarországnak is el kell indulnia felfelé. Ezért javasolta a Fidesz az adócsökkentést, a gazdaságfejlesztési program elindítását és az állami kiadások visszafogását. (MTI)
A Rockwool Hungária Kft. december 19-én bezárja a Veszprém megyei Gógánfa községben tíz év óta működtetett szigetelőanyag-gyárát, így 116 dolgozónak felmondtak, írta szombati számában Veszprém megye napilapja, a Napló.
A lap tudósítása szerint a Rockwool a közeli Tapolcán is üzemeltet egy gyárat, amelyet az elmúlt években több mint 10 millió eurós ráfordítással modernizált, és bővítette a kapacitását is, így az elavult technológiájú gógánfai üzem szükségtelenné vált.
Utal az újság arra is, hogy a cég nemrég avatott egy új gyárat Horvátországban.
Gógánfáról 40 dolgozót átirányítanak a tapolcai üzembe, de 116 embert elbocsátanak. A cikk szerint nem kizárólagosan a gazdasági válság az oka a gyárbezárásnak, de "katalizátor szerepe" mindenképpen volt. (MTI)
Bezárja kanadai üzemeinek többségét a három nagy amerikai autócég januárban - jelentette be pénteken a Kanadai Autógyártó Munkások (CAW) szakszervezetének vezetője. A General Motors, a Ford és a Chrysler összeszerelő üzemeinek nagy részét leállítják, mert jelentős visszaesés tapasztalható az eladásokban a világgazdasági válság miatt - fogalmazott Ken Lewenza.
A CAW a kanadai kormányhoz fordul pénzügyi segítségért: a döntés szerintük hárommillió ember állását veszélyezteti, és közösségek széthullásához vezethet. Lewenza szerint a kanadai kormánynak mentőcsomagot kellenet nyújtania az autóiparnak, amely a várható amerikai segítséggel együtt megmentheti az ágazatot. (FH)