Csökkenéssel kezdhetnek a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn a szakértők várakozása szerint. A megfigyelők becslése szerint hétfőn a londoni FTSE100 index 33 pontos, a frankfurti DAX30 mutató 50 pontos gyengüléssel indíthat. A tőzsdemutatókra kezdetben elsősorban az a pénteken ismertetett adat lesz befolyással, hogy 1945 óta tavaly csökkent a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, ahol a munkanélküliek aránya 16 éve legmagasabb szintre nőtt decemberben.
A munkanélküliség növekedése komoly befolyással van a keresletre és végeredményben a vállalati eredményekre. Eközben Európában is egymás után látnak napvilágot a kedvezőtlen gazdasági adatok: novemberben a vártnál nagyobb ütemű volt a német ipari termelés visszaesése, a feldolgozóipar termelésének a hanyatlásáról közöltek adatot Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban. Hétfőn reggel jórészt veszteségen álltak az ázsiai tőzsdék. A térség vezető börzéje, a tokiói zárva volt.
Az amerikai DJIA határidős jegyzése nem túlságosan jelentős, 12 pont, a Nasdaq-é 6 pont gyengülést jelzett. A WTI olajfajta hordónkénti ára 64 cent csökkenéssel 40,19 dolláron állt. Röviddel 7.30 óra előtt a bankközi devizapiacon az euró 1,3409 dollárra gyengült a péntek késő esti 1,3473 dollár után. A dollár 90,14 jenről 90,15 jenre erősödött.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa hétfőn jóváhagyta a Pakisztán megsegítését célzó új hitelprogramot. Az IMF 7,6 milliárd dollár kölcsönt nyújt Pakisztánnak, ebből mintegy 3,1 milliárd dollár azonnal lehívható. Ezt követően negyedévente veheti fel Iszlámábád a kölcsön további részleteit, miután a valutaalap ellenőrizte, hogy teljesíteni tudta-e a hitelnyújtásért vállalt feltételeket.
A hitelkamat 3,51 és 4,51 százalék között mozog. A 23 hónapra szóló készenléti hitelt Pakisztán arra fordíthatja, hogy helyreállítsa fizetési egyensúlyát. Hivatalosan két célt nevezett meg az IMF: Pakisztán makroökonómiai stabilitásának helyreállítása és a társadalmi stabilitás támogatása, a legrászorultabbak megsegítésének révén.
Pakisztánnak azonnali hatállyal szüksége van négymilliárd dollár hitelre, hogy kifizesse importszámláit és időben rendezze adósságait. Az ország a hónap elején 200 millió dollár hitelt kapott az Iszlám Fejlesztési Banktól, míg Kína - várhatóan rövid időn belül - 500 millió dolláros kölcsönt nyújt neki. (MTI)