"Az eddig látott óriási volatilitás jellemző lehet az előttünk álló időszakban is, a befektetői bizalom alakulásának megfelelően. Továbbra sem számítunk azonban arra, hogy a forint elszállna." - olvasható a Raiffeisen Bank szerda este kiadott heti devizapiaci elemzésében.
A bank szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy mivel ma az elmúlt egy hét során már másodszorra is a 270-es szint felett járt a forint/euro árfolyam, történetének legvolatilisebb hetét tudhatja maga mögött a magyar fizetőeszköz.
Az extrém volatilitás azzal függ össze, hogy a forint teljes mértékben ki van téve a nemzetközi hangulat változásának. A befektetők bizalma nem túl erős Magyarország iránt, amit az is jelez, hogy Izlanddal egy lapon emlegetnek minket, mint az IMF segítségét szükség esetén igénybe vevő ország - olvasható a jelentésben.
A továbbiakkal kapcsolatban a bank elemzői arra számítanak, hogy a korábbi ingadozási sáv közepén (282) nem lép túl a forint/euro árfolyam. Szükség esetén nemzetközi segítségre is számíthatunk: az IMF, valamint az Európai Központi Bank is támogathatja Magyarországot - teszik hozzá. "Középtávon továbbra is azt várjuk, hogy a jelenlegi pánik elmúlik, a befektetői hangulat fokozatosan javulni fog, a forint pedig visszatér egy 250 körüli szűkebb kereskedési sávba."
(Portfolio)Az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat, a jegybanki alapkamat változtatásáról - az ülésezési rendnek megfelelően - nem tárgyalt - áll a testület közleményében.
A monetáris tanács a legutóbbi, október 22-i rendkívüli ülésén 300 bázisponttal 11,5 százalékra emelte az addig 8,5 százalékos irányadó kamatot. Az alapkamat 2008 májusa óta volt 8,5 százalék.
Több más feltörekvő piaci gazdasággal együtt Magyarország szuverén adóskockázati besorolását is leminősítette hétfőn a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a várható recesszió súlyosságára hivatkozva, megjegyezve ugyanakkor, hogy a Magyarországnak jóváhagyott pénzügyi védőcsomag jórészt megszünteti a külső finanszírozási kockázatokat.
A Fitch 17 nagy felzárkózó gazdaság adósosztályzatának felülvizsgálata után döntött arról, hogy az eddig "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkenti. Ez továbbra is a még befektetésre ajánlott alapsávon belül van. A Fitch Ratings ezzel együtt negatívról stabilra változtatja a magyar szuverén besorolásra érvényben tartott kilátást, a 20 milliárd eurós pénzügyi csomag hatására hivatkozva, amelynek nyomán a hitelminősítő szerint jórészt megszűntek a külső finanszírozási és likviditási kockázatok Magyarország esetében. A cég a térségen belül Románia minősítését két fokozattal a befektetési sáv alá, az eddigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta.
Pénteken különösen az energiaipari és a technológiai cégek papírjai iránt volt kereslet. A piac nem reagált arra, hogy októberben a vártnál kedvezőtlenebbül alakult az amerikai foglalkoztatási adat. Megfigyelők szerint ugyanis a befektetők tisztában voltak azzal, hogy rossz lesz a szám. Nem okozott meglepetést az sem, hogy a hivatalos adat kedvezőtlenebb lett a vártnál, miután az amerikai gazdaság növekedése jelentősen lelassult. Egyes elemzők már jó előre arra figyelmeztettek, hogy a munkahelyek számának a csökkenése akár nagyobb is lehet az általánosan várt 200 ezernél, miután a magánszféra e héten megismert elbocsátási adatai hat esztendeje a legrosszabbak lettek, és továbbra is magas szinten alakult a munkanélküli segélyt első ízben kérelmezők száma is. A tényleges adat 240 ezer lett. A tőzsdemutatók emelkedését visszafogta, hogy a GM és a Ford egyaránt a vártnál nagyobb negyedéves veszteségről számolt be.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 27 centtel 61,04 dollárra drágult. Tőzsdezárásra New Yorkban az euró 1,2759 dollárra erősödött a csütörtök késő esti 1,2718 dollárról. A dollár 98,11 jenre emelkedett az előző napi 97,68 jenről. Az euró 267,70 forintot ért az egy nappal korábbi 262,12 forint után (+2,13 százalék). A dollár 209,40 forinton volt a csütörtöki 205,23 forintot követően (+2,03 százalék). New Yorkban az arany ára unciánként a legközelebbi, novemberi határidőre 2,00 dollárral 733,20 dollárra erősödött.
(MTI)
Nyolc magyar bankot minősített vissza pénteken a Moody's Investors Service, annak nyomán, hogy aznap Magyarország szuverén adóskockázati besorolását is egy fokozattal rontotta.
A nemzetközi hitelminősítő péntek esti londoni bejelentése szerint az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a CIB Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank, az MKB Bank, az Erste Bank Hungary, a Budapest Bank és az MFB hosszú és rövid futamú devizabankbetéti osztályzatai változnak az eddigi "A2/Prime-1"-ről "A3/Prime-2"-re.
A Moody's az új - változatlanul elsőrendű - osztályzatokra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást léptetett érvénybe a régi besorolások stabil kilátása után, csakúgy, mint a szuverén besorolás esetében.
(MTI)
A jövő év első felében stabilizálódnak az amerikai lakóingatlan árak, ugyanakkor a folyó negyedévben jelentősen csökkenhet az amerikai GDP, mondta el Alan Greenspan egy torontói fórumon.
Az amerikai jegybank korábbi elnöke szerint 2009 első felében stabilizálódnak az amerikai lakóingatlan árak, addig azonban további 5-10 százalékpontos csökkenésre lehet számítani.
A Fed volt elnöke azzal számol, hogy a folyó negyedévben érezhetően csökken az amerikai hazai össztermék. Greenspan erről azután beszélt, hogy a héten több olyan előrejelzés látott napvilágot, amelyek szerint a globális recesszió elnyúlik, az eddig vártnál tovább tart majd.
Greenspan óvatosan nyilatkozott az októberben jelentősen gyengült részvénypiacok kilátásaival kapcsolatban. Kijelentette: "nem állítanám, hogy az értéktőzsdék elérték a mélypontot".
(MTI)
A szlovén kormány javaslatot fogadott el a társasági adó csökkentésére, a világgazdasági bonyodalmakra hivatkozva.
A társasági adót már az idei évre vonatkozóan csökkenteni akarják: 20 százalékra az eddigi 22 százalékról. Jövőre 19 százalékra, 2010-ben 18 százalékra mérsékelnék a társasági adót.
A kutatás-fejlesztés adókedvezményét 40 százalékra növelik 20 százalékról, és visszaállítják a beruházások általános, 30 százalékos adókedvezményét, írta a hírügynökség.
Az adócsökkentés ez évre vonatkozó terhét várhatóan fedezi a költségvetés tervezett, 240 millió eurós többlete. Jövőre a kieső bevételek miatt a hiány megközelítheti az EU-ban engedélyezett mértéket, illetve kiadási megszorítások is lehetségesek, tették hozzá.
(MTI)
A világválság elérte a Le Belier autóipari beszállító csoport nagykikindai leányvállalatát is, így feltehetően a most elbocsátott 150 dolgozó a válság első áldozata Szerbiában, adja hírül belgrádi hírügynökségi forrásokra hivatkozva Magyar Szó. Az újvidéki napilap internetes oldalán arról is ír, hogy a zombori Sunce étolajgyárban 107 munkás vált munkafelesleggé.
A francia tulajdonú Le Belier autóipari beszállító csoport 150 dolgozójának mondott fel a világválságra hivatkozva Nagykikindán (Kikinda).
A vállalat tájékoztatása szerint az elmúlt hetekben a világban nagymértékben zuhant a gépkocsieladás, ezért az egyre fogyatkozó megrendelések következtében kénytelenek elbocsátani az emberek egy részét. Jelenleg 500 dolgozót foglalkoztatnak és nem terveznek újabb leépítéseket.
(MTI)