Magyarország után Románia lehet a következő európai uniós tagállam, amely nemzetközi pénzügyi segítségre szorul - írta a Welt am Sonntag német gazdasági szakértőket idézve.
Christian Dreger, a német gazdaságkutató intézet vezetője úgy vélte: ha a válság tovább éleződik, elsősorban Bukarest érezheti meg leginkább a következményeket. Ezzel összefüggésben felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban csökkent a román export iránti uniós kereslet, s visszaestek a közvetlen külföldi beruházások, ami általános likviditási problémákat eredményezhet.
A német szakértők szerint a román gazdaság legsúlyosabb problémája az, hogy az elmúlt években bekövetkezett gyors ütemű növekedést elsősorban külföldi adósságokból finanszírozták. A külföldi bankok nagy része egyre erőteljesebben vonja ki tőkéjét Romániából, ahol mind a vállalatok, mind a magánszemélyek egyre nehezebben jutnak hitelhez. Mindez pedig súlyos következményekkel lehet a fogyasztás, illetve a konjunktúra további alakulására. A kialakult hitelszűke következtében pedig a válság további éleződése esetén egy olyan ország, mint Románia - amely rendkívül erőteljesen függ a külföldi beruházásoktól - különösen sebezhetővé válik - vélekedtek a Welt am Sonntag által idézett német szakértők.
Egy hétfői bejelentés óta hivatalosan is recesszióba fordult az amerikai gazdaság, számolt be a CNN. A Natoinal Bureau of Economic Research (Nemzeti Gazdaság-kutató Hivatal) friss elemzése szerint 2007. decembere óta hanyatlik az Egyesült Államok gazdasága. Sok elemző gondolta, hogy recesszió sújtja az USA-t, de a hivatalos bejelentés mostanáig váratott magára, és először egyértelmű, hogy mikor kezdődött a rossz periódus.
Minden fontos gazdasági mutató romlott. Tavaly december elsejétől idén október végéig 1,2 millióval csökkent a dolgozók száma. Ráadásul becslések szerint csak novemberben 325 ezren vesztették el állásukat. Csökkent az emberek reálbére is. Hanyatlásnak indult az ipari termelés. Csökkent a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi forgalom is.