Index Vakbarát Hírportál

Húszmilliárd eurós IMF-programot várnak Londonban

2012. január 8., vasárnap 18:07 | aznap frissítve

Magyarország jövőbeni finanszírozási igényei alapján egy 20 milliárd euró körüli összértékű IMF/EU-program lenne hitelesnek tekinthető segítség piaci szempontból, vélekedtek hétvégi helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által befektetőknek összeállított részletes áttekintés szerint a külső finanszírozási igényeket nagyon leszűkített perspektívából tekintve – vagyis csak a közeljövőben esedékessé váló kormányadósság-törlesztési kötelezettségeket figyelembe véve – a magyar kormány megengedhet „valamelyes késést" a tárgyalások során, az idén ugyanis csak néhány – igaz, nagy összegű – szuverén devizaadósság-hányad jár le.

A ház szerint azonban tekintettel a külföldi befektetők jelentős arányára a helyi kötvénypiacon, a tőkemenekítés kockázatára, valamint a magánszektor, főleg bankok nagyon magas külső finanszírozási igényeire az ország egésze már az előtt is finanszírozási válsággal kerülhet szembe, hogy a kormány kifogyna a pénzből.

Ráadásul ha több kötvényaukció is sikertelenül zárulna, az nagyon kedvezőtlen jelzés lenne a kötvénybirtokosoknak, és valószínűleg másodpiaci eladási hullámhoz és tőkemenekítéshez vezetne, vélekedtek hétvégi helyzetértékelésükben a Goldman Sachs londoni elemzői.

A cég szerint ahhoz, hogy az új IMF/EU-program hiteles legyen, teljes mértékben fedeznie kell a program időtartama alatt, illetve utána kialakuló potenciális finanszírozási réseket. A Goldman Sachs elemzőinek számításai szerint ez azt jelenti, hogy a valutaalap és az EU – valamint egyéb, esetleg bekacsolódó nemzetközi intézmények – által nyújtandó hitelkeret értékének hozzávetőleg 20 milliárd eurót kellene elérnie, annyit, amennyit Magyarország az előző készenléti egyezmény alapján kapott. A GS szerint az új program megszületése katalizáló hatással bírna a piacon, vagyis magántőkét vonzana, mivel csökkentené a fizetésimérleg-válság kialakulásának kockázatát.

A Goldman Sachs elemzői változatlanul azt várják, hogy a magyar kormány végül egyezségre jut egy IMF/EU-programról. Azonban azzal is számolnak, hogy a vitatott – főleg az MNB-vel kapcsolatos – ügyek miatt lassú haladás várható a tárgyalásokon, és a kormány valószínűleg csak további piaci nyomás hatására tesz majd konkrét kötelezettségvállalásokat ezekben a kérdésekben.

Az elemzők ennek alapján úgy vélték, hogy az euró forintárfolyamára szóló 3 és 6 havi távlati előrejelzésüket az eddigi, a „vártnál gyorsabban máris elért" 315, illetve 320 forintról 340, illetve 350 forintra módosítják, ugyanakkor 320 forintra visszaerősödő és e szint környékén stabilizálódó árfolyamot várnak arra az esetre, ha megszületik a megállapodás a valutaalappal és az EU-val.

A GS londoni közgazdászai azonban a következő három hónapban még 2,50 százalékpontnyi MNB-kamatemelést és így 9,50 százalékra emelkedő jegybanki alapkamatot várnak, és ezután is csak fokozatos monetáris enyhítést valószínűsítenek. Új, felülvizsgálati előrejelzésük alapján az idei év végéig 8,00 százalékra süllyedhet vissza az MNB-kamatszint. Ez messze a legborúlátóbb kamatprognózis a Cityben.

A piaci nyomás a kulcs a kompromisszumokhoz

Egy másik globális pénzügyi szolgáltató csoport, a JP Morgan londoni elemzői Magyarországról összeállított, ugyancsak a hétvégén ismertetett értékelésükben azt írták, továbbra is 65 százalékos esélyt adnak arra, hogy Magyarország és a valutaalap között létrejön a megállapodás egy elővigyázatossági jellegű készenléti csomagról. Igaz, a ház ezt most már csak az idei második negyedévre várja.

A JP Morgan londoni közgazdászainak véleménye szerint is a piaci nyomás a kulcstényező abban, hogy a magyar kormány kompromisszumokat vállaljon a megállapodás érdekében. A ház ugyanakkor rövid távon 1,00 százalékpontnyi további MNB-kamatemeléssel és 8,00 százalékon tetőző kamatszinttel számol.

A cég jelenleg érvényes előrejelzése szerint az MNB alapkamata idén márciusban eléri a 8,00 százalékot, de az év végéig visszacsökken a szigorítási ciklus kezdete előtti 6,00 százalékos kiindulópontra.

A JP Morgan londoni elemzői már több közelmúltbeli előrejelzésükben is közölték: azzal számolnak, hogy amint megszületik a finanszírozási megállapodás az IMF-fel, mód nyílik az MNB-kamatemelések visszafordítására. Igaz, hogy a ház szerint is felfelé mutató kockázatok hatnak erre a prognózisra.

Rovatok