Index Vakbarát Hírportál

Privatizálnák a Barátság kőolajvezetéket

2012. szeptember 26., szerda 14:09 | aznap frissítve

Sajtóértesülések szerint az ukrán kormány az állami tulajdonban lévő vállalatok széles körű privatizációjára készül, állítólag egyebek mellett eladná a Barátság kőolajvezeték tulajdonában lévő szakaszát és a Naftohaz gázipari vállalatot is.

A Kommerszant-Ukrajina című ukrán lap szerdán azt írta, hogy a birtokába került annak az előterjesztésnek a szövege, amely a nem privatizálható állami vállalatokat felsoroló törvény módosítását tartalmazza. Eszerint mintegy 1200 vállalat lekerülne a nem eladható állami cégek listájáról, így kevesebb mint 300 vállalat maradna tartós állami tulajdonban. Egy meg nem nevezett kormányforrás elmondta az újságnak, hogy a javaslatot a minisztertanács már jóváhagyta, és hamarosan a parlament elé terjesztik.

A lap emlékeztetett arra is, hogy Petro Porosenko gazdasági miniszter nemrég bejelentette, hogy a jelenleg eladási tilalom alatt álló vállalatok számát 1492-ről 296-ra készül csökkenteni a kormány, további részleteket azonban a miniszter nem árult el.

A lap birtokába jutott dokumentum szerint a kormány állítólag engedélyezné monopolhelyzetben lévő állami nagyvállalatok eladását, köztük a Naftohaz Ukrajini gázipari vállalatét, a Barátság kőolajvezetékét és több, gázszállítással foglalkozó vállalatét is. Emellett a privatizációs tiltólistáról lekerül több szénbánya, szeszüzem, sportlétesítmény és lapkiadó vállalat is.

A Kommerszant-Ukrajina megjegyzi, hogy noha az üzleti szféra üdvözli a privatizációs lehetőségek bővülését, elemzők szerint a tenderek átláthatatlansága miatt a részvények áron alul kerülhetnek meghatározott üzletemberek kezébe.

A Barátság kőolajvezetéket az 1960-as évek első felében adták át, az építéséről az ötvenes évek végén állapodott meg a Szovjetunió, Csehszlovákia és Magyarország. A vezetéknek két ága van, a déli és az északi, a kettő fehérorosz területen válik el egymástól. Az Ukrajnán is átmenő déli vezetéken – amely a magyar-ukrán-szlovák határ közelében ismét kettéágazik, Szlovákia-Csehország és hazánk felé – érkezik az olaj Magyarországra is. Az orosz neve alapján Druzsbának is hívott vezeték első magyarországi szakaszát 1962-ben, a másodikat tíz évvel később adták át. A teljes Barátság a világ leghosszabb kőolajvezetéke a maga nagyjából 4000 kilométerével, ebből az ukrajnai szakaszhossz körülbelül 1500 kilométer.

Rovatok