A mai nap sem múlt el anélkül, hogy újabb bank csődöljön be, vagy legalábbis erről szóló pletykák borzolják a befektetők idegeit. Az uniós pénzügyminiszterek luxemburgi tanácskozásukon eldöntötték, hogy támogatni fogják a jelentős bankokat és hogy megemelik a bankbetétekre vállalt garancia mértékét.
Az uniós pénzügyminiszterek megállapodtak abban, hogy támogatni fognak minden jelentős európai bankot, nem hagyják, hogy becsődöljenek – jelentette be Joerg Asmussen, a német pénzügyminiszter-helyettes a pénzügyi vezetők luxemburgi tanácskozásán. Támogatni fogják a rendszer szempontjából fontos pénzintézeteket, vagyis a legfontosabb bankokat. A további részletekről most folynak a tárgyalások.
Azt is bejelentették, hogy ötvenezer euróra emelik a magánszemélyek betéteinek garanciájára előírt minimumszintet. (Ma Magyarországon 25 ezer eurónak megfelelő összegre van állami garancia, hétfőn Veres János azt mondta, nem tervezik ezt felemelni.)
Az amerikai piacok napok óta tartó esését próbálja megállítani a Fed azzal a döntésével, hogy már nemcsak a bajba jutott bankoknak, hanem a vállalatoknak is ad hitelt. Létrehozott egy új programot (Commercial Paper Funding Facility), melynek segítségével vállalati kötvényeket vásárol. A fedezetlen kötvények esetében többletdíj-fizetésre vagy valamilyen pótlólagos eszköz átadására kötelezik a piaci szereplőket.
Az amerikai tőzsdék a tegnapi történelmi zuhanás után pozitívan reagált, röviddel nyitás után a Dow Jones megint tízezer pont fölé ment, a Nasdaq és az S&P is felfelé mozdult.
Európában ma megint több bankról kezdtek olyan hírek terjengeni, hogy bajban vannak. A piacon az a pletyka, hogy három brit nagybank segítséget kaphat a kormánytól, hogy javítson likviditásán, ezek a Barcalys, a Royal Bank of Scotland és a Llyods TBS. A három bank összesen 45 milliárd fontot (80 milliárd dollárt kaphat) – értesült a Bloomberg. A pletykák szerint még hétfőn este tárgyalt a bankok vezetőivel.
A Barclays szóvivője cáfolta, hogy segítséget kértek volna a kormánytól, a bank részvényei ennek ellenére nagyot zuhantak a tőzsdén. A Royal Bank of Scotland és a kormány részéről nem kommentálták az értesülést. A Llyods TBS az a bank, mely nemrég bejelentette, hogy felvásárolja a problémákkal küzködő HBOS-t. A három bank kilenc-tíz százalékos mínuszban zárta a napot.
Európában a főbb indexek pluszban kezdték a napot, de utána meredeken lefelé indultak a pletykák hatására. Délutánra azonban magukhoz tértek, röviddel zárás előtt megint pluszban járt a londoni FTSE 100, a német DAX és a francia CAC. Az európai tőzsdék azért is indultak felfelé, mert az AP szerint felerősödtek a remények, hogy a vezető jegybankok hamarosan csökkentik az alapkamatokat. Azért erősödtek fel ezek a várakozások, mert az ausztrál jegybank egy százalékponttal vágott a kamaton (az ausztrál tőzsde 1,7 százalékos pluszban zárt ezután).
Közben egy izlandi bank is összeomlott, a Landsbanki menedzsmentjét feloszlatták és csődvédelmet kért a pénzintézet. Az izlandi pénzügyi felügyelet ellenőrzése alá vonta a bankot, a kormány pedig bejelentette, hogy négymilliárd eurót kap Oroszországtól, hogy megerősítsék a pénzügyi rendszert. A kormány már tegnap felfüggesztette a banki részvényekkel való kereskedést és az állam garanciát vállalt a betétesek pénzéért. Ennek ellenére külföldi bankok nem hajlandóak hitelezni az izlandi bankoknak.
A hírekre az izlandi korona erősen gyengülni kezdett, 233 körül járt az euróval szemben. Az izlandi jegybank véget vetett a gyengülésnek (és egyben az elmúlt fél évben tapasztalt hektikus mozgásnak) amikor bejelentette, hogy 31-es szinten az euróhoz rögzíti a koronát. A korona hétfőn harminc százalékot zuhant, ma tizet. A kormányzat egy pénzügyi mentőcsomagon is dolgozik.
Oroszország egyébként a hazai piacokat is jelentős összegekkel próbálja nyugtatni, az államfő bejelentette, hogy további 36 milliárd dolláros hitelkeretet bocsát a bankok rendelkezésére. Az orosz tőzsde azonban tovább esik, miután ma megnyitott. Tegnap ugyanis felfüggesztették a kereskedést, miután egy nap alatt 19 százalékot zuhantak az indexek és egészen ma 11 óráig zárva volt a tőzsde.
Nem csak pénzpiaci hírek okoztak fejfájást a piacon, a brit gazdasági kamara kijelenette, hogy Nagy-Britanniában már recesszió van, az iparban és a szolgáltató szektorban is érezhető a visszaesés. Egy ötezer vállalatot megkérdező közvéleménykutatás szerint a cégek kormányzati és jegybanki lépéseket sürgetnek. Az ipar 0,4 százalékkal lassult augusztusban, az egy évvel korábbihoz képest 1,9 százalékos a visszaesés.
Az autógyárak egymás után jelentik, hogy rövidebb-hosszabb időre leállítják a gyártást, mert a válság miatt egyre kevesebb autót vásárolnak az emberek. A BMW egy hétre áll le, negyvenezer autóval gyártanak kevesebbet. Az Opel szintén negyvenezer autóval gyárt kevesebbet, ők három hétre zárják be a gyárakat. De hasonló lépéseket jelentett be a Daimler és a Ford is németországi gyáraiban.
A Skodánál hétfőn jelentették be, hogy október végén egy hétre leállnak, a General Motors pedig december végén megszünteti a termelést abban a hobbiterepjárókat előállító ohiói gyárban, amelyet korábban 2010 nyaráig akartak üzemeltetni.