Index Vakbarát Hírportál

Érdemes most business trénernek tanulni?

Trénerek Iskolája

2020. október 1., csütörtök 12:35

Az utóbbi években rohamosan nőtt a business tréningekre az igény. A cégek folyamatos növekedésben voltak, és a tréningek kötelező elemei lettek a vállalati kultúrának, a szervezeti változásoknak. Ennek hatására egyre többen kezdtek tréneri karrierbe különböző szakmai háttérrel vagy anélkül, hiszen egy izgalmas és nem utolsó sorban, jövedelmező szakmát kaptak.  A COVID és a vele járó karantén azonban egyik napról a másikra, a tréning piacot is befagyasztotta. 

Ezért nagyon időszerű a kérdés, mire számíthat az, aki most gondolkozik azon, hogy trénerként kezdene új karriert? Erről beszélgettünk Bártfai-Jablonszky Andreával a Trénerek Iskolája vezetőjével.

Mi jellemezte a tréning piacot a Covid előtt?

A COVID előtt gazdasági növekedés volt, a cégek komoly munkaerőhiánnyal küzdöttek, és a legnagyobb kihívás az volt, hogyan tartsák meg a munkavállalóikat. Az innováció már nem csak technológiai szinten volt húzóerő, hanem a humánerőforrás szintjén is. Az emberi kreativitás és tudás kiterjesztése, a munkavállalók kompetenciáinak fejlesztése nem csupán lehetőség, hanem elvárás is lett. És erre az egyik legjobb megoldást a tréningek jelentették. Jellemzően nem csak a multik rendeltek egyre nagyobb mennyiségben tréningeket, hanem a kkv szektor is. A közszféra képzési igénye pedig oly mértékben nőtt az elmúlt években, hogy 2018-ban még őket is megelőzte a statisztikai adatok alapján. Ráadásul az elmúlt években több milliárd forintos képzésre költhető pályázati források nyíltak meg a cégeknek, ami tovább erősítette a tréning piacot. 

Mi történt tavasszal a trénerekkel, amikor megjelent a vírus?

A járvány kirobbanásakor a cégek nem csak azért mondták le az összes tréninget egyik napról a másikra, mert megtiltotta a kormány az ilyen típusú rendezvényeket (is), hanem azért, mert amikor a globális gazdaság zuhan, akkor nem a képzéseknek van prioritása. Tehát a trénerek kényszerszabadságra mentek, illetve elindult az intenzív átállás az online tréningekre. 

Akkor ez azt jelenti, hogy most sok munkanélküli tréner van? Aki most akar erre a pályára lépni mire számíthat? Érdemes most egyáltalán trénernek tanulni?

Úgy mondanám sok munkanélküli tréner volt az elmúlt hónapokban, de egyre kevesebb azzal együtt, hogy ez a helyzet tisztítja a szakma felhígultságát is. És hogy érdemes-e trénernek tanulni? A válasz, egyértelműen igen! A trénerek kulcsszereplői ennek az időszaknak!

Ez mit jelent?

Egyrészről számos olyan szektor van, akik számára az elmúlt hónapok nem a visszaeséséről, hanem erősödésről szóltak. Ilyenek például az egészségügyi szolgáltatók, a papírgyárak, az élelmiszer kereskedelmi vállalatok, a gazdasági és adótanácsadó cégek, de ide tartoznak a biztonságtechnikai és informatikai területen működő vállalkozások is. Ők azok, akiknek a piaca nem állt le, és ők az elmúlt hónapokban is tréningezték a munkatársaikat. 

Másrészről a globális gazdaság nem állt le. Az ügyfeleink arról számolnak be, hogy minden erejükkel azon vannak, hogy újra szervezzék magukat. Új célokat tűznek ki és új stratégiákat alkotnak. Ennek megvalósítása, a talpra állás csak proaktív, csapatban dolgozni tudó, reziliens, és felkészült munkatársakkal lehetséges. Ehhez pedig elengedhetetlenek a tréningek. A képzési megrendelések száma újra megugrott, a sok tanácsadó cég őszi naptára szinte betelt.

Tehát újra van munkája a trénereknek?

Igen. És a tendencia nagyon ismerős, mert ugyan ez játszódott le a 2008-as válságban is. A vállalatok legelső reakciója akkor is az volt, hogy visszavették a képzési budgetjüket. A tréningek leálltak, ráadásul hosszabb időre, mint most. Azonban a piac újra indulását követően az első dolog, amibe a cégek elkezdtek pénzt és energiát fektetni, az az emberek fejlesztése volt. És most is ez van. A tréningek, az emberek fejlesztése kell az újra kezdéshez, a trénerek tehát a motorjai annak, hogy új tudást, új lendületet kapjanak a munkavállalók, ezáltal a cégek. 

Mi változott?

Ahogy a gazdaság, úgy az ügyféligények is újra rendeződnek. A VUCA világ kihívásai, az agilitás térhódítása épp úgy alakítja a trénerekkel szembeni elvárásokat, mint az új felnőttképzési törvény, vagy ez a világméretű járvány. De trénerekre szükség volt, és szükség lesz. Azonban egyre inkább nem mindegy milyen felkészültséggel, tudással dolgoznak. Az autodidakta módon vagy gyorstalpalókon „képződött” trénerek ideje leáldozóban van. 

A tapasztalatunk az, hogy a minőségi képzésből jövő szakembereknek van helye a képzési piacon. Azt látom, hogy azoknak a trénereknek „van tele a naptárjuk”, akik erős elméleti és gyakorlati alapokkal rendelkeznek és nem csupán feladatgyűjteményekkel dolgoznak. Soha nem volt még akkora igény felkészült, erős tréneri kompetenciákkal bíró trénerekre, mint most. 

Szóval, hogy érdemes-e most trénernek tanulni? Igen! De csakis minőségi trénerképzőben!

www.trenerekiskoalaja.hu

Rovatok