Magyarország legnagyobb katonai hagyományőrző találkozója, amiért megéri Tatára utazni szombaton.
Szeptember 24-én 12 és 22 óra között rendezi meg a Történelmi Hadi Akadémia a II. Hadfiak Seregszemléjét a tatai várban. Különleges ez az esemény, hiszen az idelátogató gyerekek és felnőttek nemcsak nézői lehetnek a programoknak, hanem részesei is.
Csatajáték, páncélsimogató, csatacsillagdobás
Hazánk legnagyobb ifjúsági katonai hagyományőrző találkozóján bárki részt vehet egy török–magyar csatában – biztonságosan, szivacsfegyverrel –, kipróbálhatja magát csatacsillagdobásban, a páncélsimogatónál a múzeumban már sokat látott harci felszerelést most alkalma lesz meg is tapogatni, sőt a láncingeket fel is próbálni.
A seregszemle lehetőséget ad arra, hogy az ingyenes családi eseményen bárki bepillantást nyerjen az egykori bajvívók mindennapi életébe. A látogatók bekukkanthatnak a hadficsapatok sátraiba, kérdezhetnek a bajvívásról, beszélgethetnek a csapattagokkal, kézbe foghatják fegyvereiket.
A csatában megfáradt ifjak mesterségbemutatókon és középkori kézműves foglalkozásokon vehetnek részt; érkezik egy bronzöntő, egy kovács egy teljes középkori műhellyel, egy pénzverde, a gyerekek és felnőttek kipróbálhatják a középkori kötélverést, kézi textilnyomást és ékszerkészítést.
A szervezők mindenkit bátorítanak, hogy – ha van saját – egyenruhában, viseletben vegyen részt a rendezvényen.
Buhurtviadal
A buhurt egy középkori lovagi sport, amelynek során két, páncélzatba öltözött csapat mérkőzik meg egymással. Azok, akik elég bátrak a küzdelemhez, ütésekkel és különféle vegyes harcművészeti technikákkal igyekeznek térdre kényszeríteni ellenfelüket. A küzdelmeket speciális felkészültségű és harci gyakorlattal rendelkező lovagbírók vezetik. A versenyzők által viselt páncélzatra is nagy figyelmet fordítanak: a páncél stílusának hitelesnek, a középkori eredetivel megegyezőnek kell lennie. A tatai várban ezen a napon több fordulóban küzdenek meg egymással a csapatok, és este kerül sor a páncélos lovagok viadalának döntőjére, majd az ünnepélyes díjátadóra.
Mátyás király-séta színészekkel
A nap során négy alkalommal indulnak a Mátyás udvarát és a török kort megidéző, mozgalmas történelmi séták. A várban és várudvarban a 40 perces színházi elemekkel színesített túrák a korszak nagyjait, jelentős eseményeit elevenítik meg.
Herczku Ágnes–Nikola Parov-koncert, táncház
A délben kezdődő hadfiak látványos felvonulása után a színpadon a Rezeda népzenei együttes lép fel, őket követi a Bajvívók Bandája, az Aprája Dudazenekar és a Misztrál. A táncházat követően hazánk egyik legnevesebb világzenei énekes–zenész párosa Herczku Ágnes és Nikola Parov ad koncertet, majd a fényfestés és a fáklyás bajvívás után a Bordó Sárkány zenekar koncertje zárja az idei eseményt.
Katonai zászlók és csapatok felvonulása, fényfestés, esti fáklyás bajvívás
Az ország minden tájáról érkeznek hagyományőrző fiatalok, gyerekcsapatok; katonai viseletbe öltözött több száz hadfi, élő historikus zenés kíséret mellett – a Hadtörténeti Múzeumban őrzött eredeti történelmi zászlókkal teljesen megegyező – rekonstruált lobogókkal vonul fel a vár körül, sötétedés után pedig a duda hangjára és a dob ritmusára fáklyakörben bajvívnak a bátor ifjak. Mindezt a tatai vár falára vetített lenyűgöző fényfestés koronázza meg; Jankovics Marcell és Méry Gábor Felvidéki gótikus templomok I-XII. című albumsorozatának válogatott fotói jelennek meg a falakon.
Családi rendezvény
A program az egész családnak – szülőknek, gyerekeknek egyaránt – aktív kikapcsolódást kínál, valamint a szervezők gondoltak a legkisebbekre is; a rendezvényen lehetőség van elvonulni kettesben a baba-mama sátorba.
PROGRAM
12:00 Hadfiak felvonulása
13:00–13:20 Rezeda népzenei együttes
13.30–15:00 Egyesületek bemutatói
15:00–15:30 Bajvívók Bandája, Aprája Dudazenekar
15:30–16:45 Misztrál-koncert
16:45–17:45 Táncház
17:45–19:00 Herczku Ágnes–Nikola Parov-koncert
19:00–20:00 Felvidéki középkori templomok gótikus táblaképeiből készült fényfestés
Közben: gyermekek éjszakai fáklyás bajvívása historikus élőzenei kísérettel
20:00–22:00 Bordó Sárkány-koncert
Egész nap:
Hagyományőrző ifjak felvonulása
Harci bemutatók
Török–magyar csatajáték
Buhurtviadal (páncélos lovagok viadala)
Csatacsillagdobás
Fegyversimogató
Pácélsimogató
Íjászat
Kézműves programok
Mesterségbemutatók
Mátyás király-séták indulási időpontjai (időtartam: 45 perc): 11h, 13h, 15h, 17h, találkozó a vármúzeum bejáratánál
Térzene: Sub Rosa és Igriczek zenekar
Facebook-esemény linkje: https://www.facebook.com/events/399354542307795
Facebook-oldal: https://www.facebook.com/thakademia