Kicsit több, mint száz évvel ezelőtt Pest néhány belvárosi kerületében megannyi zseni született. Róluk, a későbbi amerikai kollégáik által csak „marslakóknak” nevezett tudósok és közgazdászok pályafutásáról és szédületes karrierjéről Marx György is írt A marslakók érkezése című kötetében. Ez a kötet kivételes erővel hatott Kopátsy Sándorra, olyannyira, hogy „olvasói napló” írásába kezdett, azt kutatva, minek köszönhették e nagy formátumú kutatók kitűnő minősítéseiket, kiválóságukat és rendkívüli eredményeiket, illetve mi volt a szerepe ebben a társadalmi helyzetüknek.
Nem ismerek példát arra, hogy a tudományok történetében annyi jelentős egyéniség szülessen egy időben és egy helyen. Ez nem volt véletlen. Ehhez a történelmi és társadalmi körülmények összejátszására volt szükség
– foglalja össze Kopátsy Sándor, Magyarország egyik legismertebb közgazdásza, miért fogott hozzá, hogy feltárja a két világháború közötti budapesti magyar tudósok páratlan mértékű, Amerikába, a tudományos világ élvonalába történő kirajzásának okát. Ez a „titok” ellenállhatatlan erővel ragadta meg őt, és a tőle megszokott lendülettel nyomozta ki elemzésében a „marslakók" titkának nyitját.
Kopátsy Sándor munkássága során mindig is a sokoldalúságra törekedett, így a világhírű magyar marslakók életútjait is ennek megfelelően, szélesebb perspektívából vizsgálta meg. Számos társadalmi, gazdasági tényezőt összevetve, a következőket emelte ki: ebben az időben több pesti iskola is a világ legjobbjai közé számított, és e géniuszok ott is kitűntek kivételes tehetségükkel; a középiskolai matematika- és a fizikaoktatás magas színvonala négy kultuszminiszterünknek (Eötvös Józsefnek, Trefort Ágostonnak, Eötvös Lorándnak és Klebelsberg Kunónak) volt köszönhető; a magyar fizika- és matematikaoktatás világhírét, kétségbevonhatatlan nemzetközi sikereit Eötvös Loránd alapozta meg, majd Kármán Tódor, Fejér Lipót, továbbá a rendkívül népszerű Öveges tanár úr teremtette meg, és tanítványaikként sok száz középiskolai és egyetemi tanár építette tovább. Mindemellett pedig Budapest a századfordulón, vagyis a marslakók születése idején Európa talán legdinamikusabban fejlődő világvárosa volt.
E nagy elmék ugyanakkor szinte kivétel nélkül nemcsak pestiek, hanem zsidók is voltak. Amerikába történő kivándorlásukra pedig azért került sor, mert Magyarországon nem volt lehetőségük tudományos munkára, és mert idővel nemcsak hazánkból, hanem Európából is menekülniük kellett. Kopátsy – Fejtő Ferenc Magyarság, zsidóság című könyvéből merítve inspirációt – arra is vállalkozott, hogy tisztázza a magyar zsidók és nem zsidók közti feszültségeket.
Életem egyik nagy célja valósulna meg ugyanis azzal, ha ezt a problémát a nyugvópont felé lehetne elindítani
– hangsúlyozta könyvében, mondván, ezt követeli meg a magyarság jó lelkiismerete is.
A Pallas Athéné Könyvkiadó a Kopátsy Sándor-életműsorozatban újból megjelentette A magyar marslakók titkát, ezáltal is hangsúlyozva a szerző máig mérvadó hitvallását: csak akkor válhatunk dicsőségre termett néppé, ha a tudásból akarunk naggyá lenni. A marslakók életútja a mai fiatalok számára is erős üzenettel bír: a tehetséggel párosult tudás korunkban már nemcsak a legnagyobb öröm és a legbiztosabb anyagi alap, de útlevél a világhírhez is.
Kopátsy Sándor (1922–2020) Magyarország egyik legismertebb közgazdásza, pályája több mint ötven évet ölelt fel. Ennek során dolgozott a Pénzügyminisztériumban, volt a Beruházási Bank igazgatóhelyettese, az 1968-ban létrehozott Pénzügy-kutatási Intézet alapítója és első igazgatója. 1992 és 1998 között a Privatizációs Kutatóintézet kuratóriumának tagja, majd 2010 után Matolcsy György akkori nemzetgazdasági miniszter tanácsadója. Mindig is fontos volt számára az ismeretterjesztés, amit jól bizonyít az 1968–1973 közötti népszerű animációs sorozata, amelyben Kopátsy mint Dr. Agy ismertette az új gazdasági mechanizmust.
A magyar marslakók titka című Kopátsy-kötet a Neumann János Egyetemért Alapítvány által életre hívott Neumann 2023 programmal együttműködve jelent meg. A kecskeméti Neumann János Egyetem 2017. augusztus 1-től viseli a világhírű matematikus nevét, akinek munkássága előtt tisztelegve közel száz nagyszabású programot szervez a Neumann 2023 programév keretében. Tudományos konferenciák és tanulmányi versenyek mellett változatos kulturális programokkal, kiállításokkal hívják fel a figyelmet „a marslakó” Neumann János szellemi, tudományos munkájára.
A programokról részletes információ a Neumann János Egyetem honlapján, az nje.hu oldalon található.
A magyar marslakók titka és A marslakók érkezése című kötet, valamint a Pallas Athéné Könyvkiadó (PABooks) korábban megjelent kiadványai megvásárolhatók a PABooks könyvesboltjában, a Bölcs Várban, valamint webáruházában, a www.pallasathenekiado.hu oldalon.
A kiadó kiemelt figyelmet fordít a közösségépítésre is. Facebook-oldalán (www.facebook.com/PallasAtheneKiado) és podcastcsatornáján (elérhető a Spotify- és az iTunes-platformokon) az érdeklődők további hasznos, érdekes információkat találhatnak a megjelenő könyvekről és a hozzájuk kapcsolódó eseményekről.