Index Vakbarát Hírportál

„Pécsett lettem azzá, aki ma vagyok” – négyes jubileum a pécsi orvos- és gyógyszerészkaron

2024. szeptember 11., szerda 00:02

A 2024/25-ös tanévben négyes ünnepet ül a pécsi orvoskar, idegen nyelvű képzései ugyanis épp együtt jubilálnak. A kerek évfordulók eredményességet és elismertséget jelképeznek, a hallgatók és az oktatók közös sikerére utalnak. A 40 éves angol és a 20 éves német nyelvű általános orvos- és fogorvosképzés, valamint a 15 éves angol nyelvű gyógyszerész-, és az ugyancsak 15 éves angol biotechnológus mesterképzés ma is versenyképes, szerte a világból sok fiatalt vonz a pécsi orvosképzőbe.

A különleges tanévkezdést egy ugyancsak különleges, sokszínű orvosszemélyiség motivációs beszéde tette emlékezetessé. Dr. Schlégl Ádám egyetemi tanársegéd, ortopédiai és traumatológiai szakorvos, a 2021-ben meghirdetett HUNOR Magyar Űrhajós Program négy finalista űrhajósjelöltjének egyike is a pécsi orvosin végzett, és jelenleg is itt dolgozik. Arra biztatta az elsőéveseket, hogy higgyenek céljaik elérésében, és a tudás megszerzése mellett ragadják meg azokat a lehetőségeket is, amiket az élet kínál nekik.

Ha nekem azt mondták volna, hogy 15 év múlva két tankönyv szerzője leszek, vadászbombázóval kapok kiképzést, helikopterből ugrom a folyóba, vagy egy NASA-képviselővel tárgyalok arról, miként kell súlytalanságban székletmintát venni, akkor csak nevettem volna. Amikor két és fél éve beadtam a jelentkezésemet, hogy űrhajós lehessek, sokáig senkinek sem árultam el, mert nem gondoltam, hogy elég jó lehetek. Ti ne kövessétek el ezt a hibát, legyetek bátrak, lépjetek ki a komfortzónátokból, mert ezen az egyetemen szükség lesz rá!

 - fogalmazott.

Az idegen nyelvű hallgatók száma meghaladja a magyarokét

Az első évek főként az angol programos hallgatóknak küzdelmesek, akiknek jó része nem az anyanyelvén tanulja az orvoslást, miközben a sajátjától eltérő kulturális közegbe is be kell illeszkednie. Dr. Gallyas Ferenc professzor, az Angol Programbizottság elnöke szerint a többség megbirkózik a kihívásokkal, és ha nem is hat év alatt, de sikerrel elvégzi az egyetemet.

Kezdettől fogva az volt a célunk, hogy minél több országból sikerüljön hallgatókat Pécsre csábítanunk. Ennek azért is volt nagy jelentősége, mert ha egyazon helyről jöttek, akkor az anyanyelvükön beszéltek egymással, nem pedig angolul. Mára ez a nehézség kiküszöbölődött, ráadásul az idegen nyelvű hallgatók száma meghaladja a magyarokét. Jelenleg az a cél, hogy a 180 fős, elsőéves létszámot megtartsuk és javítani tudjunk a hallgatói minőségen

- hangsúlyozta.

Mint mondta, az angol nyelvű képzés 40 éve alatt összesen 65 országból érkeztek diákok a pécsi orvoskarra, akik közül 1566-an általános orvosként, 176-an fogorvosként, 71-en pedig gyógyszerészként végeztek. Aláhúzta, hogy a pécsi képzés vonzereje abban rejlik, hogy valós és praktikus: a hallgatók valódi holttesteken tanulják az anatómiát, a patológián is valódi eseteket látnak, és a klinikai képzés során is valódiak a betegek.

„Pécsett lettem azzá, aki ma vagyok”

Az Egyesült Államokban születtem, Olaszország és Franciaország között nőttem fel, ám Magyarországon, Pécsett lettem azzá, aki ma vagyok. Hálás szívvel gondolok a pécsi egyetemre, a tanáraimra, intelmeik és kritikáik segítettek hozzá ahhoz, hogy jó orvos legyek. Nagyon keményen kellett küzdeni, de megérte. Beleszerettem Pécsbe, a város és az orvoskar remek környezetet teremtett a tanuláshoz és a bulizásokhoz is

 - nyilatkozta George Hayek, aki 2014-ben diplomázott az angol programban, jelenleg szemész szakorvos Luxemburgban, és dolgozik az Európai Parlament és az Európai Bizottság orvosi tanácsadójaként is. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy sok barátot is szerzett a német és a magyar programos hallgatók között, fejlesztette német nyelvtudását és magyarul is megtanult.

A német nyelvű képzésre is megvan az igény, sőt, egyre növekszik, mert Németországban úgy látják, hogy az itt végzettek kiválóan megállják a helyüket. Dr. Than Péter professzor, a Német Programbizottság elnöke rámutatott, hogy kezdetben csak az első két évet töltötték el a pécsi orvoskaron a diákok, mert visszamentek a hazai egyetemre, később azonban már egyre többen maradtak a klinikai időszakra is.

Manapság már sokkal több német hallgató képződik a kelet-európai egyetemeken, mint húsz évvel ezelőtt. Nálunk a 160-170 felvett diák közül 60-70-en vannak, akik itt is szereznek diplomát. Ez nagyban köszönhető bővülő nemzetközi együttműködéseinknek, amik a kar számára biztonságot és perspektívát jelentenek

- nyilatkozta, hozzátéve, hogy a német nyelvű képzés 20 éve alatt 557-en lettek általános orvosok, 74-en pedig fogorvosok.

Egyre ismertebb és népszerűbb az angol nyelvű biotechnológus mesterképzés is a pécsi orvoskaron, amire az első években az angolul jól beszélő, biológus BSc-t végzett magyar diákok, illetve a külföldiek jelentkeztek. Kezdetben öten-hatan voltak, mára azonban már 14-18 közötti a létszámuk, és a 15 év alatt 147-en végeztek.

Dr. Balogh Péter szakfelelős úgy véli, hogyazok az egyetemi tanulmányaikat megkezdett hallgatók jönnek hozzájuk, akiket érdekel az orvostudomány, de nem akarnak hat, vagy több éven át tanulni, szakvizsgázni, és biológusok sem szeret nének lenni. Mint fogalmazott, az orvostudományi vagy a farmakológiai szakirányú képzést elvégzők fontos, kiegészítő szerepet tölthetnek be az elméleti intézetekben, és akár a preklinikai kutatásokban is. Kiemelte, hogy 2022-ben angol nyelven elindult a biotechnológia BSc-képzés, azaz az alapszak is a pécsi orvoskaron, ami javíthat a hallgatók felkészültségén.

Képzésünk vonzereje komplexitásában rejlik: oktatunk immunológiát, biokémiát, biofizikát, fejlődésbiológiát és őssejtbiológiát is. A világ más egyetemein általában kevesebb a tananyag és rövidebb is a képzés. Jelenleg a ráképzési lehetőségeken gondolkozunk, mert szeretnénk itt tartani a végzettjeinket, és a helyi biotechnológiai vállalkozásokkal való együttműködés révén vonzó munkalehetőségeket is kínálni számukra

- mondta.

Közös ünnep az alumnikkal

A jubileumi tanévben sokszínű programkavalkáddal várják a jelenlegi és az egykor itt végzett hallgatókat. A rendezvények sorát a jubileumi hétvége (Alumni Reunion Weekend) nyitja szeptember 20-án, amikor is lesz piknik, a klinikumba lépő hallgatók „fehér köpeny ceremóniája”, rendhagyó tudományos délelőtt az alumnikkal, "The Versatility of the Human Beauty" címmel fotótárlat és gála is, melyen az egykori és a jelenlegi hallgatók is fellépnek.

Az ünnepi tanévben minden korábban megszokott, népszerű rendezvényünkön jelen lesznek a nemzetközi programjainkban végzett hallgatók is, akik tapasztalataikkal, sztorijaikkal gazdagítanak minket, segítve, motiválva jelenlegi tanulóinkat. Remélem, hogy mindenki átérzi majd az együttlét örömét, kivételességét!

 - fogalmazott Somodi Klára, a pécsi orvoskar Hallgatói Szolgáltató Osztályának és Alumni Irodájának vezetője.

Tanulás és kikapcsolódás modern környezetben

A szórakozáshoz, valamint a hallgatók nyugodt, biztonságos és kényelmes tanulásához minden feltétel adott: ultramodern elméleti tömb, csúcstechnológiás Fogászati Oktatási Központ, egy, az országban is egyedülálló Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központ,tágas, modern, a pihenésre is alkalmas bútorokkal felszerelt terek, továbbá egy szép közösségi park is, ami korszerű burkolatrendszerével, mesterséges tavával valódi pihenésre és kikapcsolódásra ad lehetőséget.

Rovatok