Emberek milliói szenvednek atópiás dermatitisz betegségben. A krónikus bőrbetegség világnapja felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon is sokan szenvednek ettől, de számos érintettnél még nem diagnosztizálták. A gyermekek 15-20 százalékát, míg a felnőttek 3-10 százalékát érinti világszerte a betegség, ez pedig jelentős közegészségügyi problémát jelent. De mi segíthet a betegség kezelésében?
Az atópiás dermatitisz (AD) az egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegség, amely gyermekek és felnőttek millióit érinti világszerte. Gyakorisága az elmúlt évtizedekben növekedett, különösen a fejlett országokban. Hazánkban több tízezren küzdenek a kór tüneteivel, sokan azonban nem is tudják, hogy mi áll bőrük problémái mögött. A Magyar Dermatológiai Társulat szerint az érintettek száma jóval magasabb lehet, mint a hivatalosan regisztrált esetek.
Komoly közegészségügyi kihívás
Az atópiás dermatitisz a gyermekek 15-20 százalékát, míg a felnőttek 3-10 százalékát érinti világszerte, ez pedig jelentős közegészségügyi problémát jelent. Magyarországon is több ezer gyermek és felnőtt küzd az AD-vel, de a diagnosztizálatlan esetek miatt a valódi szám ennél jóval magasabb lehet. A betegség nemcsak a bőrt, hanem az érintettek mentális egészségét is súlyosan befolyásolhatja, ezért fontos lenne, hogy a lakosság tisztában legyen a tünetekkel és a kezelési lehetőségekkel.
Tünetek, amelyek sokakat érintenek
Az AD legjellemzőbb tünetei közé tartozik a száraz, viszkető bőr és a gyulladás. Ezek a tünetek a mindennapokat is megnehezítik, mivel folyamatos kényelmetlenséget okoznak. A betegség genetikai tényezők és az immunrendszer zavara miatt alakul ki, megelőzni jelenlegi ismereteink szerint nem lehet, azonban a tünetek kezelhetők. A megfelelő hidratálás, zsírozás és a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés segíthet a tünetek enyhítésében, ám sok beteg még így is jelentős kihívásokkal néz szembe a mindennapokban.
Az atópiás dermatitisz kezelése nem csupán a bőr ápolásáról szól, hanem az életminőség javításáról is
– mondja Dr. Csoma Zsanett Renáta egyetemi docens, a Magyar Dermatológiai Társulat főtitkára.
Hozzátette, a folyamatos viszketés és bőrszárazság komoly pszichés terhet jelenthet, különösen gyermekkorban, amikor ezek a tünetek akár depresszióhoz is vezethetnek.
Gyermekeknél különösen veszélyes
Az AD különösen nagy hatással van a gyermekekre. Az újszülötteknél és csecsemőknél leginkább az arcon és a fejbőrön jelennek meg a tünetek, míg idősebb korban a könyök, térd és a fül mögötti hajlatokban alakulhat ki a gyulladás. A krónikus bőrbetegség nemcsak fizikai, de pszichés hatásokat is gyakorol a gyermekekre. Az érintett gyermekek önbizalma csökkenhet, alvászavarokkal és tanulási nehézségekkel küzdhetnek, ami hosszú távon befolyásolja fejlődésüket.
Nagyon fontos, hogy a szülők felismerjék a betegség tüneteit, és minél hamarabb szakemberhez forduljanak. A korai diagnózis segíthet megelőzni a betegség súlyosbodását és a mentális egészség romlását
– hívja fel a figyelmet Dr. Csoma Zsanett Renáta.
Nem csak bőrbetegség
Az AD-t gyakran más allergiás betegségekkel is összekapcsolják, mint például az asztma vagy a szénanátha. Ez az úgynevezett „atópiás menetelés”, amikor az egyik betegség követi a másikat az életkor előrehaladtával. Minél súlyosabb az AD, annál nagyobb a kockázata a további allergiák kialakulásának is, ezért rendkívül fontos a korai felismerés és a megfelelő kezelés.
Bár a betegség jelenlegi ismereteink szerint nem gyógyítható, a modern kezelési módszerek és az életmódbeli változtatások, mint például a megfelelő ruházat és hidratáló-zsírozó készítmények használata, jelentősen javíthatják az érintettek életminőségét.
Az atópiás dermatitisz tehát nem csupán egy bőrbetegség, hanem egy komplex kihívás, amely a testi és lelki egészséget egyaránt érinti. Az időben történő felismerés és az átfogó kezelés jelentősen javítja a páciensek életminőségét, és megelőzheti a betegség további romlását.