Index Vakbarát Hírportál

Elhanyagolt népbetegség: évente egy kisvárosnyi magyart veszítünk el a diabétesz miatt

2024. november 15., péntek 09:13

November 14. a diabétesz világnapja, egy olyan betegségé, amivel minden tizedik magyar napi szinten küzd és több százezerre tehető azok száma, akik a cukorbetegség tünetei ellenére sem fordulnak szakorvoshoz. Az idősebb generációk körében különösen elterjedt a cukorbetegség: a 65 év felettiek negyedét-ötödét érinti. Az elmúlt két évtizedben megháromszorozódott a diagnosztizált cukorbetegek száma, amely hazánkban már meghaladja az 1 milliót. 

A túlsúly, a mozgásszegény életmód, a családi kórelőzmény mind-mind rizikó faktorok, továbbá a hölgyek a menopauzában elveszítik relatív védettségüket a kardiovaszkuláris betegségekkel szemben

Bár a cukorbetegség mindkét nemet veszélyezteti túlsúly, ülőmunka, családban korábban előforduló diabétesz esetén, a menopauza időszaka ebben a tekintetben különösen kockázatos időszak a nők számára. A hormonális változások, mint például az ösztrogénszint csökkenése, hatással vannak az anyagcserére és a zsírraktározásra, így hozzájárulhatnak a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásához.

A diabéteszt nem vesszük elég komolyan, pedig súlyos szövődményei lehetnek

Míg a diabétesz első tünetei jól kezelhetőek és kontroll alatt tarthatóak, a súlyosabb szövődmények életveszélyessé is válhatnak. A cukorbetegség az egyik vezető oka a krónikus vesebetegségnek, amelynek során a vesék károsodnak, és nem képesek megfelelően kiszűrni a salakanyagokat a vérből. Ez végül veseelégtelenséghez vezethet, amelynek legsúlyosabb stádiumában dialízisre vagy veseátültetésre lehet szükség. A 2-es típusú cukorbetegség emellett növeli a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívelégtelenség kialakulásának esélyét, különösen, ha más tényezők, mint például magas vérnyomás, magas koleszterinszint, dohányzás, vagy elhízás is jelen vannak.

Mire figyeljünk, ha bármilyen szempontból veszélyeztettek vagyunk?

A háziorvosi vizsgálat komoly segítség az első lépések megtételében, de ha már megállapították a cukorbetegség diagnózisát, kritikus fontosságú a szakorvos felkeresése.

A szakorvosok szerint évente egyszer érdemes általános szűrővizsgálatokon részt venni, hogy az esetleges elváltozások időben kiderüljenek. Az eredmények ismeretében fontos szakorvossal is konzultálni és szükség esetén személyre szabott életmód- illetve kezelési tervet kidolgozni a hosszú távú egészség megőrzése érdekében.

Rovatok