A műholdas tévézés immár több mint fél évszázados múltra tekint vissza, a televíziózás fejlődése az elmúlt három évtizedben volt a leglátványosabb. Magyarországon egyre kevesebb szolgáltatónál érhető el parabolaantennás szolgáltatás, ám a DIGI szakértői úgy látják, hogy a nézők oldaláról továbbra is érdeklődés övezi ezt a lehetőséget.
A műholdak és a televíziózás története szorosan összefonódik az űrkutatással, az első műholdat a szovjetek juttatták az űrbe, a Szputnyik-1 után nem sokkal az amerikai párja is munkába állt. A Telstar-1 szatellit – a történelem során elsőként – közvetlen televíziós adások továbbítását tette lehetővé Európa és Amerika között. Az 1960-as évek végére és az 1970-es évek elejére a műholdas technológia révén megjelenhettek a globális élő közvetítések – mint például az Apollo 11 holdraszállás, amit világszerte követhettek a tévénézők.
A magyarországi műholdas televíziózás gyökerei a 80-as évek végéig nyúlnak vissza, amikor a hazainál sokkal bővebb műsorválasztékra vágyó nézők parabolaantennákkal csípték el a nyugati adásokat, azonban a technológia igazi térhódítása a 2000-es években indult meg hazánkban. Ekkor jelentek meg nálunk a dedikált műholdas szolgáltatók és megkezdődött a szolgáltatás minőségi és tartalmi fejlődése.
Még sokáig fontos lesz a parabola
Bár a streaming szolgáltatások térnyerése napjainkban megkérdőjelezhetetlen, a műholdas televíziózás továbbra is jelentős szereplője a médiapiacnak. Több mint 2500 kommunikációs műhold kering a Föld körül, közel 36 ezer km magasságban, az Egyenlítő felett az úgynevezett geostacionárius pályán, a Clarke-övben, melyet Arthur C. Clarke tudós és sci-fi író után neveztek el.
A műholdak nemcsak televíziós adásokat sugároznak, hanem az internet és a globális kommunikáció alapvető elemei is. Magyarország digitális hálózati infrastruktúrája a legtöbb településen lehetővé teszi a zavartalan tévézést. A szolgáltatás nem csak a költséges telepítést igénylő lég- vagy földkábelen keresztül érhető el, hanem műholdak és parabolaantennák segítségével gyakorlatilag bárhol, még az ország legeldugottabb részein is. A vevőegységek elhelyezése gyors és rugalmas: tetőre, erkélyre vagy akár falra is felszerelhetők.
A műholdas TV szolgáltatásnak köszönhetően a ritkábban lakott területeken élők is élvezhetik a modern műsorszórás összes előnyét, a nagy sávszélességgel járó magas felbontást, a széles csatornaválasztékot. Műholdas kapcsolaton keresztül a műsorok széles választékát nézhetik a sport- és filmrajongók, a zenekedvelők, az ismeretterjesztő műsorok, valamint a szórakoztató tartalmak iránt érdeklődők is bőséges kínálatból választhatnak. A DIGI műholdas TV csomagjában akár 108, közte 15 HD minőségben fogható, zömében magyar nyelvű csatornát is elérhetnek a régi és az új előfizetők. Szintén a műholdas tévé mellett szól, hogy a műholdas jel mindössze 0,6 másodperc alatt ér a tévékészülékhez, így egy meccs közvetítése során gyakorlatilag élőben láthatják a gólokat.
A DIGI marad az égen
„Azok a települések sem maradnak műholdas televízió nélkül, ahonnan más szolgáltató kivonul, mert a DIGI „marad az égen”, ennek jegyében továbbra is elérhető lesz a tányéros tévé. A már meglevő, javítást nem igénylő parabolaantenna esetén ráadásul beszerelési díjat sem kell fizetni az új ügyfeleknek. A helyszíni munkavégzéshez, valamint a beltéri egység, a set-top-box cseréjéhez csupán időpontegyeztetés szükséges” – mondta Mihályi Gábor, a DIGI Műszaki szolgáltatások területének vezetője. Hozzátette: „A műholdas tévék hazai piacán csökkent a szolgáltatók száma, azonban a DIGI-nél elkötelezettek vagyunk, hogy előfizetőinknek magas szintű szolgáltatást nyújtsunk ebben a szegmensben is.” – hangsúlyozta Mihályi Gábor. A DIGI tányéros tévé szolgáltatása jelenleg akár 4880 forintos havidíjjal elérhető 1 év hűségidő és E-Pack (elektronikus számlázás) vállalásával, 2024. december 31-ig. A tájékoztatás nem teljeskörű, a díjakat évente egyszer a fogyasztói árindex változásának megfelelően korrigálják. További részletek a www.digi.hu oldalon
Van jövője a tányéros tévének
Az előrejelzések szerint 2025-re a műholdas TV előfizetések száma világszerte elérheti a 460 milliót, ami minden idők legmagasabb értéke. A pandémia megváltoztatta a médiafogyasztási szokásainkat, például a Grand View Research 2020-as tanulmánya szerint ekkor globálisan ismét növekedett a televíziózással töltött idő, ami újabb löketet adott a műholdas TV iránti igény fellendüléséhez is. A már kiépített szatellitvevős rendszereikhez, a hosszabb távon bevált megoldáshoz hazánkban is ragaszkodnak a TV-nézők.
Kvíz
Tesztelje tudását!