Index Vakbarát Hírportál

10 dolog, amit fontos tudni a Gránit Bank részvényeinek jegyzéséről

2024. december 10., kedd 09:32

A Gránit Bank elnök-vezérigazgatója – az EY „Az Év üzletembere” elismerés díjazottja – Hegedüs Éva hétfőn részletes interjút adott az Indexnek a bank részvényeinek jegyzéséről. Itt vannak a legfontosabb tudnivalók: ki, mikor, meddig és hol jegyezhet Gránit Bank részvényt?

Meddig lehet jegyezni a Gránit Bank részvényeit?

Mind a lakossági, mind az intézményi befektetők december 11-én 12:00-ig jegyezhetnek, illetve nyújthatják be igényüket. A lakossági jegyzés már november 26-án elindult, az intézményi befektetők december 9. és december 11-e 12:00 között adhatják be igényüket.

Hol jegyezhetők a részvények a lakossági befektetők számára?

A lakossági befektetők akár a Gránit Bank mobilalkalmazásában, néhány perc alatt jegyezhetnek a pénzintézet részvényeiből, de használhatják a Gránit Videobankot, felkereshetik az MBH Bank 40 privátbanki fiókját, vagy az Equilor Befektetési Zrt-t.

Mi a teendőjük az intézményi befektetőknek?

Az intézményi befektetők a tőzsdei bevezetési és forgalomba hozatali Tájékoztatóban bemutatott csatornákon, azaz közvetlenül a Gránit Banknál vagy az Equilor Befektetési Zrt-nél nyújthatják be igényüket.

Mi a különbség az intézményi és a lakossági értékesítés között?

Intézményi befektetőnek - a teljesség igénye nélkül - az MNB felügyelete alatt működő és mások vagyonát kezelő intézmények, azaz például az alapkezelők, a hitelintézetek, a biztosítók, a befektetési vállalkozások és a nyugdíjalapok minősülnek, míg a lakossági befektetők csoportjába tartoznak a belföldi és külföldi cselekvőképes magánszemélyeken túl mindazon külföldi és belföldi gazdasági társaságok, kft-ék, egyéni vállalkozók, részvénytársaságok, alapítványok és egyéb jogi személyek, akik a Kibocsátási Tájékoztató alapján nem tartoznak a korábban említett minősített befektetők közé.

A lakossági és intézményi befektetők árazása közötti fő különbség, hogy a lakosság a kibocsátó által meghatározott ársáv tetején jegyez, az intézményi befektetőknek pedig lehetőségük van az ársávon belül ajánlati árat meghatározni. Amennyiben a kibocsátó elfogad intézményi ajánlatot, és annak árfolyama alacsonyabb lesz, mint a tájékoztatóban meghatározott ársáv teteje, azaz 15 054 forint, akkor a különbséget a Gránit Bank visszafizeti a lakossági ügyfelek számára.

Mennyire sikeres eddig a jegyzés?

Pontos számokat a jegyzési időszak alatt nem lehet közölni, de a bank szerint az eddigi adatok alapján minden előzetes várakozását felülmúlóan magas a lakossági jegyzés, és ezen belül is jelentős a Gránit mobilalkalmazáson keresztüli vásárlás.

Milyen szempontokat vizsgálhatnak a befektetők a Gránit Bank szerint?

Hegedüs Éva úgy véli, a befektetők értékelik azokat a társaságokat, amelyek fenntarthatóan növekednek, magas profitot érnek el, alacsony kockázatúak, élen járnak az innovációban, beleértve az ESG-szempontokat is, a tulajdonosok nem veszik ki az eredményt osztalékként, hanem visszaforgatják azt, kiváló menedzsmenttel rendelkeznek, folyamatosan bővítik a tevékenységi körüket és nem csak a hazai piacon vannak jelen. A Gránit Bank ezeknek a befektetői követelményeknek teljesen megfelel, elég csak a szektor átlagát meghaladó növekedési mutatóit elemezni.

Hogyan látja a jövőt a bank elnök-vezérigazgatója?

A bank víziója, hogy a Gránit Bank az elkövetkező 10 évben is a hazai szektor átlaga fölött növekszik, a profitabilitás továbbra is magasan, 20 százalék felett alakul és az innovációikban a generatív és agentic AI-é lesz a főszerep, ami személyre szabott megoldásokkal és az operáció további hatékonyságjavításával járul hozzá a bank értékteremtő képességének a növekedéséhez.

Csak Magyarországon érhetőek el a Gránit Bank szolgáltatásai?

A Gránit Bank bankcsoportot épített és jelen van a román piacon is. Az elkövetkező időszakban is folytatják az új üzleti lehetőségek felkutatását, értékelni fognak minden olyan befektetési lehetőséget, beleértve a nemzetközi terjeszkedést is, amely növeli a részvényesi értéket.

Várhatóan mikor indul a kereskedés?

December 23-án indulhat a BÉT-en a kereskedés a Gránit Bank csengetésével, a tervek szerint ez lesz az első kereskedési nap.

Lesz árjegyző?

A részvények likviditásának erősítése érdekében a Concorde Értékpapír Zrt-vel kötött a bank árjegyzői megállapodást, így már az első kereskedési naptól kezdődően lesz árjegyző a Gránit Bank részvényeire.

A GRÁNIT Bank Nyrt. felhívja a figyelmet arra, hogy a jelen közlemény (értékpapír)reklámnak minősül az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1129 rendelete és a Bizottság (EU) 2019/979 felhatalmazáson alapuló rendelete értelmében. A GRÁNIT Bank Nyrt. felhívja a figyelmet továbbá arra, hogy a jelen közlemény nem minősül sem a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerinti tájékoztatónak, sem a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési ajánlásnak, befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak. A befektetők számára a GRÁNIT Bank Nyrt. részvényeinek tőzsdei bevezetésével és nyilvános forgalomba hozatalával kapcsolatos minden releváns információ a tőzsdei bevezetési és forgalomba hozatali tájékoztatóban található, amelyet a Magyar Nemzeti Bank a H-KE-III-844/2024. számú határozatával hagyott jóvá és amely közzétételre került a GRÁNIT Bank Nyrt. , a Budapesti Értéktőzsde és a Magyar Nemzeti Bank honlapján, valamint a nyilvános forgalomba hozatalban résztvevő forgalmazók, az Equilor Befektetési Zrt. , az MBH Befektetési Bank Zrt. és MBH Bank Nyrt. honlapján. A GRÁNIT Bank Nyrt. felhívja a figyelmet arra, hogy a tájékoztató Magyar Nemzeti Bank általi jóváhagyása nem jelenti a szabályozott piacra bevezetendő értékpapírok jóváhagyását. A GRÁNIT Bank Nyrt. azt javasolja a potenciális befektetőknek, hogy befektetési döntésüket csak a tájékoztató elolvasása után, annak teljes ismeretében hozzák meg.

Rovatok