Európa sokszínű kultúráját felvonultatva világsztárok és Grammy-díjas előadók hozták el a béke és egység üzenetét Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész XVII. Budapesti Újévi Koncertjén, példát mutatva, hogyan válhat a művészet egy egyre megosztottabb világban a béke, a harmónia és az összetartozás szimbólumává. A Papp László Budapest Sportarénában dupla teltházzal, mintegy 26 ezer fős közönség előtt, az "Együtt vagyunk Európa" jelmondat szellemében, az Európai Unió 27 tagállamát képviselő kimagasló művész és Magyarország színészikonjaink közreműködésével megvalósult ünnepi gála is bizonyította: a művészet egyetemes nyelvként képes áthidalni politikai határokat és nézeteket, összekötve embereket és nemzeteket szerte a világon. A z idei koncerten is átadásra került a Budapesti Újévi Koncert Gáladíja, amelyet a Nemzet Színésze, Hegedűs D. Géza, és a Kossuth-díjas producer, zeneszerző, Leslie Mándoki kapott, valamint a hagyomány folytatásaként a Pro Caritate-díjjal is kitüntetett Mága Zoltán a Baptista Szeretetszolgálatnak adott át hárommillió forint támogatást újévi koncertjének bevételéből. A gálakoncert csúcspontjaként a Budapesti Újévi Koncerten a EU valamennyi tagállamából érkezett művész a béke fohászaként együtt, közösen énekelte a négy Grammy-díjat kapott, a segítségnyújtás és a remény himnuszaként éppen 40 évvel ezelőtt született, ma már emblematikussá vált We are the world című számot.
Az új év első napján a zene, mint az emberi szellem egyik legmagasztosabb kifejezési formája, újra megmutatta erejét a XVII. Budapesti Újévi Koncerten, amelyet Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész álmodott színpadra. A minden eddiginél lenyűgözőbb látványvilág és kulturális sokszínűség által jellemzett újévi koncerten Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész dupla telt házas koncertjén.
A Prima Primissima-díjas hegedűművész a 2025-ös évet köszöntő délutáni a rendvédelmi és egészségügyi dolgozóknak, a tanároknak, a szociális és gyermekjóléti intézmények munkatársainak rendezte, mert mint fogalmazott, ők valóban sokat tesznek áldozatos munkájukkal a jelenért és a jövőért. Mága Zoltán köszönetet mondott Pintér Sándor belügyminiszternek, hogy fővédnökként ezúttal is kiemelten támogatta a délutáni jótékonysági koncert megrendezését.
Mága Zoltán, aki az est házigazdájaként és főszereplőjeként lépett színpadra, újévi beszédében külön is hangsúlyozva az összetartozás és a felebaráti szeretet fontosságát, úgy fogalmazott: az „Együtt vagyunk Európa” jelmondattal megvalósuló újévi koncert az Európai Unió egységét, a kulturális összefogás erejét jelképezi, és az Európai Unió 27 tagállamának művészei által életre hívott ünnepi gála is bizonyítja: a művészet egyetemes nyelvként képes áthidalni politikai határokat és nézeteket, összekötve embereket és nemzeteket szerte a világon”. Felidézte, hogy 2024-ben ünnepeltük hazánk uniós csatlakozásának 20. évfordulóját, és az év második felétől Magyarország látta el az Európai Unió soros elnöki tisztségét, így mint fogalmazott, megmutathattuk Európának és a világnak, hogy a magyarok milyen csodálatos, befogadó, toleráns és szerethető emberek.
Ezek az események mind-mind rávilágítottak arra, hogy a múlt tanulságai, és a jelen kihívásai közötti hidat csak felelősséggel, szolidaritással és alázattal építhetjük meg
– fogalmazott. Mága Zoltán bejelentette, folytatva a diaszpórában élő magyarságot is megszólító világkörüli turnéját, egy új missziót is útjára indítva csatlakozik a Ferenc pápa által meghirdetett 2025-ös Szent Évhez és a hamarosan Rómából útjára induló koncertsorozatával a felebaráti szeretet és a béke fontosságát kívánja hirdetni, további segítséget nyújtva a rászorulóknak.
Az esti ünnepi előadáson a közönség soraiban közjogi méltóságok, miniszterek, államtitkárok, és országgyűlési képviselők, egyházi vezetők, és a több mint 20 ország diplomáciai testületeinek tagjai, köztük nagykövetek és ügyvivők foglaltak helyet, akik előtt Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter köszöntő beszédében utalva Mága Zoltán gálakoncertjének társadalmi üzenetére és jelmondatára, úgy fogalmazott:
Európa nemcsak városokból, épületekből áll, hanem egy olyan hely, amely itt van a szívünkben, mert egy több ezer éves identitáson és kereszténységen alapuló közösség, amely túlnyúlik a 27 Európai Uniós tagállamon, és egysége, erőssége fontos mindannyiunk számára.
A kultúráért és innovációért felelős miniszter a magyar összetartozás napjának nevezte 2025. január elsejét nemcsak Mága Zoltán különleges, lélekegyesítő koncertje miatt, hanem mert ettől a naptól kezdve Románia csatlakozott a schengeni övezethez, így Magyarország határain megszűnt az ellenőrzés, ezáltal a kétmilliós erdélyi magyarság is szabadabban utazhat.
A 2009-ben indított, és immár 17 éve töretlen sikerrel zajló Budapesti Újévi Koncerten még soha ennyi vendégművész nem lépett színpadra, így a 2025-ös évet köszöntő gálakoncertet szinte egy Eurovíziós Dalfesztivállá varázsolták át. A 27 országból érkezett művészek tehetségükkel és elkötelezettségükkel nemcsak az összetartozás fontosságát hirdették, de produkciójukkal együtt és önállóan is kiálltak a békéért, amelyre nemcsak Európának, hanem a világ minden emberének a legnagyobb szüksége van. Az ünnepi gála emelkedettségére tekintettel a koncert első részében a klasszikus zene kapott főszerepet, de a popzenét, a cigányzenét és a hegedűre átírt heavy metalt is hallhatott a közönség a varázslatos látványvilág mellett.
Az Európai Unió 27 országából érkezett művészek közül elsőként: Szlovénia képviseletében a Bodi Idol televíziós tehetségkutató verseny győztese, Nuška Drašček lépett színpadra, duettpartnere pedig Lengyelország képviseletében a krakkói operaház fiatal sztárja, több nemzetközi operaverseny győztese, Adrian Domarecki operaénekes volt. Litvánia képviseletében a hamburgi Robert Stolz “Viennese Operetta” verseny első helyezettje és közönségdíjasa, a Melbourne-i, a moszkvai, a bécsi operaházakban és a milánói Scalában is fellépő kimagasló szoprán, Vida Miknevičiūtė, opera-énekesnő lépett az Aréna színpadára, akinek éteri hangja a határokon átívelő kulturális összekapcsolódást szimbolizálta.
A XVII. Budapesti Újévi Koncert vendégművészeként lépett színpadra a bécsi operaház Grammy-díjas művésze, Herbert Lippert operaénekes, megidézve az osztrák zenei tradíciók eleganciáját és erejét, Németországot pedig a Jürgen-Fehling Theaterpreis-díjas operaénekes, a Meiningeni és a Lübeck-i Színház állandó tagja, Daniel Szeili tenor képviselte. Csehországból a frankfurti és a drezdai állami opera szólistája, a Marton Éva énekverseny különdíjasa, a salzburgi nyári akadémia nyertese, Jolana Slavíkova opera-énekesnő érkezett, Franciaországot Nicolas Stavy nemzetközi hírű zongoraművész képviselte.
Spanyolország operaversenyeinek többszörös győztese, a Frankfurti és a Párizsi Operaházak ünnepelt előadója, a Madridi Teatro Real és a moszkvai Bolshoi Színház sztárfellépője, a kimagasló tenor, Sergio Escobar operaénekes is színpadra lépett, míg az Aréna színpadán a legendás kultuszfilmből Zorba alakját és táncát Görögország képviseletében Sarantis Mantzourakis buzukiművész idézte meg.
Luxemburg színeiben az operát és a kortárs zenét is nemzetközi színtéren képviselő énekes, a számos kitüntetéssel, köztük a Nemzetközi Klasszikus Zenei Díjjal jutalmazott énekesnő, Stephany Ortega is elvarázsolta a közönséget, aki fellépett már Kínában, Európában, az Egyesült Államokban és a Karib-térségben, olyan helyszíneken, mint a New York-i Carnegie Hall, a luxemburgi Philharmonie, a metzi L'Arsenal, a madridi El Ateneo és a Théâtre Royal de la Monnaie Brüsszelben.
Az Együtt vagyunk Európa jelmondatú újévi gálán Írország képviseletében Ryan O'Shaughnessy énekes lépett színpadra, aki a Britain's Got Talent és a The Voice után fellépett az Eurovíziós dalfesztivál döntőjében is. Olaszország képviseletében láthatták az Aréna színpadán a világhírű olasz tenor, Andrea Bocelli állandó duettpartnerét, a csodálatos hangú énekesnőt, Ilaria Della Bidiát. A finnországi Idols című énekverseny győztese, Diandra Flores popénekes duettpartnerével, Málta képviseletében fellépő Kurt Calleja énekes volt, aki hazáját képviselte az Eurovíziós Dalfesztiválon Bakuban. A műsor gazdagságát és sokszínűségét tovább emelte Belgiumból érkezett a testvérpár, Lena Kollmeier és Louise Kollmeier lenyűgöző négykezes zongorajátéka, akik a 2023-as párizsi nemzetközi zongoraverseny győztesei voltak.
A Budapesti Újévi Koncert ünnepi emelkedettségét jelképezve Puccini Tosca című operájából énekel duettet a két kimagasló operasztár, Mariana Panova, bolgár opera-énekesnő, az amerikai Palm Beach Operaház és a Szófiai Operaház állandó tagja, és Peter Berger szlovák operaénekes, aki Torinóban, a Moszkavi Bolshoi-ban, a Prágai Nemzeti Színházban, a Dán Nemzeti Operaházban is énekelt és több nemzetközi énekversenyt is megnyert, míg Dániából érkezett az újévi gálára Only teardrops című dalával az Eurovíziós dalfesztivál egyik győztese, Emmelie de Forest énekesnő.
A XVII. újévi gálán Lettországot képviselve a Talent of Latvia és a Szentpétrvári Igor Mrvansky Csellóverseny többszöri győztese, a moszkvai 21. századi virtuózok Nemzetközi versenyének győztese és még számos másik díjazottja, Antons Trocjuks virtuóz csellóművész is színpadra lépett, aki Mága Zoltán hegedűművésszel egy különleges produkcióban mutatta meg virtuozitását.
Az UNESCO szellemi világörökségének részeként számontartott, világszerte híres portugál zenei műfaj, a fado egyik legnagyobb művésze, Cuca Roseta énekesnő érzelemdús előadása a portugál kultúra mély rétegeit tárta fel, akinek csodálatos énekét a kortárs Jazz legkeresettebb művésze, hazájában az év jazz albumának nyertese, akinek több mint 50 albuma közül, több Grammy-díjra jelölt, az Észtországból érkezett Kristjan Randalu zongoraművész kísérte.
Verdi La Traviata című operájából az egyik legismertebb operadallam előadásában közreműködtek Németország, Horvátország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária, Ciprus, Svédország és Litvánia képviseletében meghívott művészek, Joško Tranfić, Daniel Szeili, Adrian Domarecki, Peter Berger, Mariana Panova, Zoe Nicolaidou, Tessan-Maria Lehmussaari és Vida Miknevičiūtė.
Felehetetlen produkciót nyújtott Mága Zoltán és a Budapesti Gipsy Virtuózok kíséretében az újévi gálakoncerten a világelső magasan képzett Jazz-cimbalomjátékosa, az ismert cimbalomművész, Marius Preda, aki a különleges román zenei irányzat, a lăutari egyik legnagyobb képviselője és hazájának utazó zenei nagykövete.
Erkel Ferenc Bánk bán operájából a hazafiság szívbe markoló himnuszát, a Hazám, hazám című áriát a Gyergyóremetén született, Érdemes Művész, Liszt Ferenc-díjas világhírű operaénekesünk, Molnár Levente tette felejthetetlenné, amit a közönség szintén felállva, vastapssal fogadott.
Kimagasló produkciót nyújtott a New York-i Juilliard School tanáraitól tanuló ifjú hegedűművész, Ifjabb Mága Zoltán is, aki alig 11 évesen már felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjében, és az elmúlt években több hazai és nemzetközi hegedűverseny győztesét és díjazottja lett.
Az est különleges színfoltja volt Alapi István Artisjus és Fonogram díjas gitáros, zeneszerző, és Mága Zoltán AC/DC feldolgozása is.
Mága Zoltán újévi koncertjei és a világ számos országában tartott fellépései is hirdetik, hogy a cigányzene, a népzene az egyetemes kultúra szerves része, és ezt demonstrálva a többszörös arany- és platinalemezes énekes, a Budapest Dal győztese, Mága Jennifer egy különleges és egyedi feldolgozásában azt a szerb dalt adta elő – Rontó Attila gitárművész és Farkas István autentikus roma énekes, valamint Túri Lajos Péter és Társulata táncművészeinek közreműködésében - amelyet a romák nemzetközi jelképének tartanak.
A Budapesti Újévi Koncert nemes hagyományává vált az is, hogy Mága Zoltán meghívására a Nemzet Színészei és Magyarország legnagyobb színészikonjai közösen köszöntik az új évet és az Aréna közönségét, így ezek a pillanatok mindig egyediek, csodálatosak. Ezúttal Aranyosi Ervin: Hadd kívánjak! című versét közösen mondta el Básti Juli Kossuth-díjas színművész, Csikos Sándor a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Hegedűs D. Géza a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész-rendező, Jordán Tamás a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színigazgató, Koltai Róbert Jászai Mari-díjas színművész, filmrendező, érdemes művész, valamint Szacsvay László a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, és Molnár Piroska a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész, majd közösen énekelték el Seress Rezső: Szeressük egymást gyerekek című örökzöldjét.
Mága Zoltán Liszt Ferenc-, és Prima Primissima-díjas hegedűművész újévi pohárköszöntőjében, ami nemcsak egy szimbolikus közös koccintást, hanem az összefogás és a remény üzenetét is magában hordozta az új év hajnalán, úgy fogalmazott: kívánom, hogy az előttünk álló év alapozza meg mindannyiunk számára a szeretettel, békével és reménnyel teli, biztonságos jövőt és tegyünk meg mindent, hogy Magyarország, Európa és a világ ismét naggyá, szabaddá és boldoggá váljon. A világ álmát jelentő békét az emberiségnek kell valóra váltania, de csak közös akarattal, egymás iránti tisztelettel és összefogással érhetjük el céljainkat, és valósíthatjuk meg reményeinket – zárta gondolatait a Szeretet hegedűse, kérve az emberek összefogását, a békére, a szabadságra és az egyetértésre, azokra a legfontosabb értékekre, amelyek összekötnek bennünket, boldog új évet kívánva Magyarország, Európa, és a világ valamennyi polgára számára.
Az „Együtt vagyunk Európa” jelmondatú XVII. Budapesti Újévi Koncert csúcspontjaként az éppen 40 évvel ezelőtt, 1985-ben az akkori kor 45 legnagyobb sztárzenészének közreműködésében megvalósult We are the world / Mi vagyunk a világ című számot, amire még ma is a segítségnyújtás, a remény himnuszaként tekintünk, az Európai Unió valamennyi tagállamából érkezett művészek együtt, közösen színpadra állva énekelték el. A 27 ország által egyszerre történő békeüzenetet a közönség hossza zúgó vastapssal fogadta.
A gálakoncerten átadásra került a Budapesti Újévi Koncert díja, amelyet elsőként a tizenhatszoros Grammy-díjas David Foster, majd a következő években a háromszoros Kossuth-díjas színművész Törőcsik Mari, a világhírű hegedűművész, Shlomo Mintz, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas színművész, rendező Bodrogi Gyula, valamint a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, zeneszerző, Szakcsi Lakatos Béla, és a cigánydal éneklés koronázott királynője, a Kossuth-díjas Bangó Margit is megkapott. A rangos elismerést, amely a Hollóházi manufaktúra egyedi tervezésű, Mága Zoltán nevét viselő porcelánhegedűje és vázája jelenti, ebben az évben a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, Prima Primissima díjas, érdemes és kiváló művész, egyetemi docens, Hegedűs D. Géza kapta. A Budapesti Újévi Koncert nemzetközi Gáladíját a Németországban élő és alkotó Mándoki László, művésznevén Leslie Mandoki Kossuth-díjjal és Fonogram Életműdíjjal kitüntetett zenész és zenei producer kapta.
Az újévi koncert hagyománya az is, hogy a Pro Caritate-díjjal is kitüntetett Mága Zoltán a gálakoncertjének bevételéből minden évben egy fontos karitatív célt támogat. Ez évben a Baptista Szeretetszolgálat által létrehozott, a Közép-Európában egyedülálló tevékenységet végző, törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház kibővítéséhez, támogató programjának működéséhez járult hozzá, hárommillió forint összeggel és az erről szóló adománylevelet az Aréna színpadán át is adta a karitatív szervezet képviselőinek.
A közönség a délutáni jótékonysági, és ez esti ünnepi díszelőadáson is felállva, zúgó vastapssal köszönte meg Mága Zoltánnak a monumentális, több mint 500 fellépő közreműködővel megvalósult produkciót. A XVII. Budapesti Újévi koncert rendezője Szente Vajk Jászai-díjas színész-rendező volt, közreműködött a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar Balassa Krisztián karmester vezényletével, és a Budapesti Gipsy Virtuózok. A produkció művészeti vezetője volt a Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, Zsoldos Béla, az újévi koncert műsorvezetője pedig Liptai Claudia színművész volt.