Százezreket spórolva, akár teljes tanulmányi idejük alatt térítésmentesen lehetnek kollégisták azok a PTE Általános Orvostudományi Karára és a Gyógyszerésztudományi Karára jelentkezők, akik első helyen jelölik meg a kiszemelt képzést, és sikerrel pályáznak kollégiumi elhelyezésre. A Pécset választó diákokat világszínvonalú szimulációs eszközök, a legkorszerűbb technikákkal szerelt elméleti tömb és Fogászati Oktatási Központ, jóllét- és mentorprogramok, valamint több évtizedes múlttal bíró nemzetközi közösség és pezsgő hallgatói élet is várja.
Február 15-én zárul a 2025/2026-os felsőoktatási tanév felvételi jelentkezési folyamata, az addig visszalévő időszakban középiskolások tömegei rágják át magukat sokadjára is a kérdésen: mely egyetemeket célozzák meg, hol kezdjék meg tanulmányaikat, illetve melyik képzőhelyet sorolják első helyre. Életük egyik legfontosabb döntését rengeteg tényező befolyásolja: milyen híre van az adott intézménynek, milyen a képzések minősége, az infrastruktúra, az oktatói gárda, valamint az sem mindegy, milyen a város, a régió, mely gyakran több órányi vonat- vagy buszútra lesz az otthontól.
A távolsággal kéz a kézben jár a lakhatás kérdése: sikerül-e kollégistának lenni, vagy az egyre dráguló albérletpiacon kell majd kiélezett küzdelmet folytatni a jobb lakásokért a felvételi ponthatárok kihirdetését követően. Pécsett öt kollégium várja az egyetemre érkezőket, jóval kedvezőbb árú lakhatást biztosítva, mint egy albérlet.
A méregdrága albérletnél olcsóbb a kollégium, de ott is a zsebbe kell nyúlni
A PTE Általános Orvostudományi Karára és társkarára, a Gyógyszerésztudományi Karra jelentkezők közül is sokan célozzák meg a kolit, melyek közül három is közel van a karokhoz: elég mindössze néhány megállót buszozni, de biciklivel és gyalog sem jelent gondot beérni az órára. Kollégistának lenni emellett nem csak praktikus és költségkímélő, hanem egy olyan életérzés is, melyre évtizedek múlva is nosztalgiával gondol vissza az egyszeri hallgató. Az egyéb költségek tükrében azonban a havi 27-32 ezer forintos kolidíjat sem lehet félvállról venni, mely az évek alatt súlyos százezrekkel terheli meg a családi kasszát.
Komoly segítség ezért a Pécsi Tudományegyetem kollégiumi díjtámogatása, amit, ha elnyernek a hallgatók, az egyetem fizeti a lakhatásuk. Ebben azok részesülhetnek, akik a 2025-ös felvételi eljárás során az osztatlan képzések egyikét (általános orvos, fogorvos, gyógyszerész), a biotechnológia BSc alapképzést vagy a biotechnológia Msc mesterképzést jelölik meg első helyen a felvételi jelentkezéskor, felvételt nyernek a 2025/2026-os tanévre, valamint sikerrel pályáznak kollégiumi elhelyezésre is. A PTE kollégiumi díjtámogatása nem csak egy tanévre szól: a mintaterv szerint haladók a teljes tanulmányi időre kiterjeszthetik ezt, azaz diplomázásukig nem kell fizetniük a diákszállóért.
Havi 150 ezres ösztöndíjra is pályázhatnak a PTE Általános Orvostudományi Karra és a Gyógyszerésztudományi Karra jelentkezők
A kollégiumi díjtámogatás mellett számos egyéb ösztöndíj vár a pécsi orvoskar és a pécsi gyógyszerészkar hallgatóira. Az elsősök kiegészítő alaptámogatása az első szemeszter kezdését könnyíti meg, a Rektori Ösztöndíj négy féléven át havi 150 ezer forintot jelent az arra sikerrel pályázó első helyes jelentkezőknek. Demonstrátori ösztöndíjra is lehet nálunk pályázni azoknak, akik az elmúlt két szemeszterben 3,5 feletti tanulmányi átlaggal rendelkeztek, legalább egy féléven keresztül részt vett valamelyik intézet vagy klinika oktatási tevékenységében, az elmúlt két tanévben előadást tartott kari TDK-konferencián, rendezvényen, az intézményi, szakmai, tudományos ösztöndíjjal pedig a tantervi követelményeken túlmutató, kiemelkedő tudományos, művészeti és sporttevékenységet végző hallgatók élhetnek
– mondta el Mehringer Nanetta, a PTE ÁOK Stratégiai Marketing és Toborzó Irodájának vezetője.
Kiemelte a középiskolásokat célzó, illetve a tanulástámogató mentorprogramot is, melyek úgy szolgálnak bevételforrásként a hallgatóknak, hogy közben tanácsaikkal, tapasztalataikkal segítik az egyetemre készülő diákokat, valamint szaktársaikat.
A legvonzóbb európai egyetemvárosok közé rangsorolták Pécset a hallgatók
Az, hogy hol lesz a legjobb egyetemistának lenni, számos tényező eredője, azonban kulcsfontosságú az atmoszféra, mely a felsőoktatási intézményt körülveszi. Pécs e téren komoly vonzerővel rendelkezik: a The Campus Advisor 2024-es felmérése szerint, melyben a legélhetőbb európai egyetemvárosokat osztályozták az egyetemisták visszajelzései alapján, a baranyai megyeszékhely a 14. helyezett lett, olyan világhírű egyetemvárosokat maga mögé utasítva, mint London, Krakkó, Barcelona vagy Párizs.
A kollégiumi díjtámogatásról bővebben itt, a pontszámításról, az intézményi pontok rendszeréről itt kaphatunk információt, a megváltozott felvételi eljárásról pedig itt található részletes tájékoztató.