Index Vakbarát Hírportál

Izrael nem mér csapást Iránra

2009. szeptember 20., vasárnap 16:15

Izrael biztosította Moszkvát, hogy nem szándékozik csapást mérni Iránra - jelentette ki Dimitrij Medvegyev orosz elnök Simon Peresz izraeli államfőre hivatkozva a CNN-nek adott interjújában, amelyben azt is elismerte, hogy Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő titokban járt Moszkvában a napokban.

A Kreml sajtószolgálata által közreadott beszélgetésben az orosz államfő úgy vélte, egy ilyen csapás a lehető legrosszabb döntés lenne, humanitárius katasztrófát okozna, Iránban bosszúvágyat szítana, és az egész térséget destabilizálná.

Medvegyev kijelentette: ha ez mégis megtörténne, Oroszország egyik felet sem tudná támogatni. Hangsúlyozta, hogy Moszkva csakis olyan fegyvereket ad el Iránnak, amelyeknek szállítása nem sérti nemzetközi kötelezettségeit.

Együttműködésre kell bírni Iránt

Iránt rá kell bírni az együttműködésre, mondta az elnök. Egyben élesen bírálta Teheránt azzal, hogy nem tehet olyan kijelentéseket, mint amilyeneket például Izraellel kapcsolatban tesz, mert ez a nemzetközi kapcsolatok mai rendszerében elfogadhatatlan.

Közölte azt is, hogy Iránnak együtt kell működnie a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, mert ez kötelessége.

A rakétavédelmi rendszerről szólva Medvegyev azt mondta: annak globális léptékűnek kell lennie, és több államnak közösen kell létrehoznia, köztük az Egyesült Államoknak és Oroszországnak, tekintettel arra, hogy számos különböző problémát kell kezelni vele.

Washington jó pontokat szerzett

Az államfő kijelentette: az amerikai-orosz kapcsolatok "újraindításának" konkrét eredményeket kell hoznia nem csupán a hadászati támadó fegyverek korlátozása terén, hanem más témákban is, így számos jelentős konvencióban, amelyeket közösen készítenek elő, a klímával kapcsolatban, a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban. Úgy vélte: jelenleg Oroszország kapcsolatai az új amerikai vezetéssel teljesen pozitívak, a kilátások jók, de az eredmény a fontos. Egyben reményét fejezte ki, hogy év végéig sikerül megállapodásra jutni a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló új egyezményről.

Oroszországnak érdeke, hogy az Egyesült Államoknak sikerüljön stabilizálni a helyzetet Afganisztánban. De Moszkvának az is érdeke, hogy Afganisztán létre tudja hozni saját korszerű, teljes értékű kormányát - mondta az elnök. Azt tanácsolta Washingtonnak, hogy Afganisztánban legyenek tisztelettel a helyi lakosság iránt, legyenek tekintettel hagyományaikra, és ne akarják rájuk kényszeríteni a belső felépítés olyan receptjeit, amelyekre még nem készek.

Távol az ideálistól

Az orosz belpolitika kérdéseiről szólva az államfő kijelentette: nem osztja azt a véleményt, hogy Oroszországban visszafejlődőben lenne a demokrácia. Úgy ítéli meg, hogy a kilencvenes évekbeli elképzelések közül sok naivnak bizonyult és a mai rendszer sok téren demokratikusabb az akkorinál. Elismerte azonban, hogy az orosz demokrácia nagyon fiatal és távol áll az ideálistól, sok intézmény csak papíron létezik, és az emberek nem hajlanak a kezdeményezésre, nem élnek politikai jogaikkal.

Végül Medvegyev megerősítette, amit Vlagyimir Putyin kormányfő a napokban mondott: közös erőt képviselnek, s majd megbeszélik, ki indul kettejük közül a 2012-ben esedékes elnökválasztáson. Nem zárta ki, hogy indul majd az elnöki tisztségért, és ennek saját szempontjából legfőbb feltételét abban jelölte meg, hogy sikerül-e addig teljesítenie mindazt, amit megválasztásakor ígért.

Rovatok