Többen rosszul lettek a koncert végén hazainduló tömegben, majd Gyémánt-sziget északi hídján néhányan áramütést szenvedtek, majd a híd leszakadásától tartva sokan pánikba estek. A végeredmény: Kambodzsa leggyászosabb napja a vörös khmerek rémuralma óta.
Sokkolta Kambodzsát a hétfő éjszakai tragédia, az egész ország - és nem túlzás, az egész világ - értetlenül áll a történtek előtt: hogyan taposhattak halálra több száz embert a víz ünnepének zárónapján az ország fővárosában, Phnom Penhben.
Amit jelenleg tudni lehet, hogy Koh Pich nevű félszigeten (Gyémánt-szigetként emlegeti a legtöbb híradás) több százezren, egyes források szerint milliónyian vettek részt a hétfői esti koncerten. Amikor hazaindult a főként fiatalokból álló tömeg, eddig nem világos okból pánik tört ki a félsziget északi csúcsánál lévő függőhídnál összezsúfolódott emberek közt, akik egymást taposva próbáltak kijutni a félszigetről.
Phay Siphan kormányszóvivő keddi közlése szerint legalább 378 ember életét vesztette a tragédiában, 755-en megsérültek és attól tartanak a hatóságok, hogy ezek még nem a végleges számok, a veszteséglista várhatóan még nőni fog. Az áldozatok nagy részét agyontaposták, de sokan vesztették életüket a folyóban is, ahová belökték őket, vagy éppen félelmükben magukat vetették a hídról. Kórházi orvosok a halálos áldozatok közt több olyat is találtak, akikkel áramütés végzett, írja a Phnom Penh Post. A kambodzsai állami televízió döbbenetes felvétele a hídon történtekről:
A tragédia okainak feltárására bizottságot állítanak fel, ígérte tévébeszédében Hun Sen, a kambodzsai miniszterelnök, aki szerint ez "a legnagyobb tragédia az országban a vörös khmerek rémuralma óta". Hun Sen egyúttal csütörtökre gyásznapot rendelt el és az elhunytak családjainak ötmillió riel (kb. 250 000 Ft) gyorssegélyt ígért.
A hivatalos vizsgálat eredményére tehát még várni kell, addig találgatásokra, és szemtanúk beszámolóira hagyatkozva lehet leginkáb rekonstruálni, hogy mi történhetett.
Az első hírek szerint a pánik akkor tört ki, amikor híre ment, hogy többen rosszul lettek a hatalmas tömegben. Friss értesülések szerint kedden több túlélő is azt mondta, hogy a gyaloghídon araszoló tömegben többeket agyonütött az áram, és ettől tört ki a pánik, írja a Sky News. A félsziget északi részét a várossal összekötő kábelhíd az ünnepre díszes fénykivilágítást kapott, könnyen lehet, hogy a villódzó lámpatestek szakszerűtlen felszerelése okozott halálos áramütést a tömegben, de az is elképezelhető, hogy többen felmásztak a híd tartóelemeire, és így rázta meg őket az áram.
A pánikot fokozhatta az is, hogy az időközben kiérkezett rendőrség slagokból vízzel locsolta és itatta az egymás hegyén hátán összeszorult embereket, a hátrébb lévők pedig azt hitték, hogy vízágyúkkal próbálja oszlatni a tömeget a hatóság. Fokozhatta a pánikot az áramütés és a víz együttes veszélye is. Nem kellett sok idő és elterjedt az a félelmet keltő hír is, hogy a zsúfolt híd leszakadásal fenyeget. A több irányból támadó páni rettegés hatására egyszerre próbált lejutni a hídról a több száz, több ezer ember.
Hosszú órákig tartott, mire az élőkből és halottakból egymásra halmozódott emberhegyet lebontották a hídon, jelentette a Reuters. A sokkoló tömegjelent végén papucsokból, cipőkből, szandálokból, ruhadarabokból, egyéb személyes tárgyakból álló szőnyeg borította be teljesen az aszfaltot, a híd környékén hosszú sorokban feküdtek egymás mellett az élettelen testek. A még életben lévő, vagy annak hitt embereket itatni próbálták és legyezgették, hogy magukhoz térjenek. A város kórházaiba folyamatosan érkeztek a sérültek, az orvosoknak és az ápolószemélyzetnek soha eddig nem tapasztalt, rendkívüli vészhelyzettel kellett szembenézni.
Tömegpánik Phnom Penhben - nagyobb térkép
Mivel a sérültek közt sok az életveszélyes állapotban lévő, és a Tonle Sap folyó átkutatásával sem végeztek még, várható, hogy a halálos áldozatok száma még nőni fog a következő napokban. A hírek szerint a tragédiának nincsenek külföldi áldozatai.