Még nem kezdődött el a médiatörvény részletes jogi vizsgálata, hivatalos eljárásról pedig csak után dönthetnek, mondta az Európai Bizottság szóvivője. Ha a bizottság arra a következtetésre jut, hogy eljárást kell indítani egy ügyben, nem kell tekintettel lennie arra, hogy ki tölti be éppen a soros elnökséget.
A magyar médiatörvény részletes jogi vizsgálata - a teljes szöveg pontos fordítása híján - még el sem kezdődött, és az elemzés elvégzésére nincs semmilyen határidő, az akár évekig is tarthat, mondta Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője, hozzátéve, hogy a hivatalos eljárás indításáról vagy elvetéséről csak utána születhet döntés.
Olivier Bailly azt mondta, hogy nincs szinkronban az európai uniós szabályok megsértésének gyanúja miatt indított eljárások menetrendje a soros elnökségek rendjével. Ha a bizottság arra a következtetésre jut, hogy eljárást kell indítani egy ügyben, nem kell tekintettel lennie arra, hogy ki tölti be éppen a soros elnökséget.
A testület szokásos napi sajtótájékoztatóján a törvénnyel kapcsolatban elsősorban elméleti jellegű újságírói kérdések hangzottak el. Ezekre válaszolva, illetve a sajtóban megjelent észrevételeket kommentálva a szóvivő elmondta, számos példa van a múltból arra, hogy a bizottság eljárást indított egy-egy tagország ellen, miközben az a soros elnökség tisztét töltötte be.
Jelenleg is összesen több ezer szabálysértési eljárás van folyamatban a 27 tagország ellen, tette hozzá. Más források szerint az eddigi értékelések elsősorban arra összpontosítottak, hogy a tisztán vett audiovizuális előírásokkal összhangban van-e a törvény. E területen lehet ugyanis leggyorsabban előrehaladni az elemzéssel.
Bailly meggyőződését fejezte ki, hogy pénteken, az Európai Bizottság testületének és a magyar kormánynak a budapesti találkozóján bizonyosan lesznek kétoldalú egyeztetések az audiovizuális témában illetékes EU-biztos és miniszter partnere között.
A szóvivő azt is elmondta, hogy az uniós alapjogi chartát csak abból a szempontból lehet vizsgálni, hogy az uniós jogszabályok nemzeti átültetésekor, alkalmazásakor a tagországok eleget tesznek-e annak. Nem vizsgálhat a bizottság ebben az értelemben olyan elemeket, amelyek az uniós jogszabályban nem szerepelnek, kivéve, ha azok korlátozzák az irányelv érvényesítését.
E pillanatban nincs szó arról, hogy a charta szempontjából is elemeznék a törvényt, mutatott rá a szóvivő.
Az InfoRádió Aréna című műsorának kedd este nyilatkozó külügyminiszter arra számít, hogy az Európai Bizottság objektív vizsgálata "lehűti" majd a túlzó hangú sajtóbírálatok "nyelvezetét", mert a bírálatok sokszor tévesek, és most már az indulatok játszanak nagyobb szerepet. A magyar diplomácia vezetője szétválasztotta a médiatörvényre adott sajtóbírálatokat a politikai körök visszafogottabb reakciójától.
A miniszter azt mondta: nem lehetett számítani arra, hogy a médiatörvénnyel kapcsolatban ilyen túlzó hangú bírálatok fogalmazódnak meg a sajtóban. Ez a kritika szerinte "meglepően erős hangnemű". Kifejtette, erre lehetett számítani, de "ilyen túlzó megfogalmazásokra talán nem". Figyelemreméltó, hogy a sajtóbeli bírálatok jelentős része ténybeli tévedésekre épül.
Martonyi a tévedések, félremagyarázások, torzítások elkerüléséhez mindenkit a törvény, illetve törvények elolvasására kért. Elismeri, hogy "elég bonyolult a helyzet". Úgy fogalmazott, "talán jogalkotási, technikai szempontból nem a legszerencsésebb" ez a törvény, mivel nagyon hosszú, bonyolult és nagyon nehéz követni. A külügyminiszter azt mondta, reményei szerint az Európai Bizottság néhány órán belül megkapja a törvény teljes angol nyelvű szövegét, és később minden tájékoztatást, magyarázatot, amelyet kér.
Meggyőződése szerint el kell végezni egy tárgyszerű, objektív vizsgálatot. Kifejtette, nagyon bízik abban, hogy az Európai Bizottság vizsgálatának eredménye objektív lesz. Ez szerinte egyrészt "lehűti" majd azt a túlzó, indulatos "nyelvezetet", amelyet az utóbbi napokban nagyon sok sajtótermék részéről tapasztalni lehetett, másrészt "világos jelzést arra vonatkozóan, hogy milyen módon lehet ezt a kérdést megoldani".
Martonyi kifejtette: természetesen felmerül - ha a törvénnyel komoly gondok lennének -, hogy a helyzet orvoslásának egyik lehetséges módja a jogszabály módosítása, kiegészítése, esetleg bizonyos fogalmainak megmagyarázása.