Terrorellenes egységek lepték el Kairó stratégiai helyszíneit a péntekre várt, eddigi legnagyobb kormányellenes megmozdulás előtt. Hajnal óta nincs internetszolgáltatás Egyiptomban, és hadjáratot indítottak a hatóságok a Muzulmán Testvériség nevű ellenzéki szervezet ellen is.
Legalább hét ember vesztette életét a kormányellenes tüntetések kezdete óta Egyiptomban. Az internetre fölkerült egy videó, amelyen látszik, hogy a biztonsági erők lelőnek egy fiatal férfit. A BBC szerint eddig ezer embert tartóztattak le.
Péntek hajnalra megszűnt minden fajta internetszolgáltatás Egyiptomban. Ezzel egy időben a kormányellenes tüntetések újabb hullámára készülve Kairó utcáit ellepték a hajnali órákban az úgynevezett elit egységek, azaz a különleges terrorellenes erők. Elemzők szerint mindez arra utal, hogy a Mubarak-rezsim a tüntetőkkel szemben egyértelműen a "kemény kéz" politikáját választotta.
A CNN amerikai hírtelevízió és a hírügynökségek szemtanúkra hivatkozó beszámolói szerint a terrorellenes egységek valósággal megszállták a főváros úgynevezett stratégiai helyszíneit, beleértve Kairó központi terét, ahol az elmúlt napok legnagyobb tüntetéseit tartották. A pénteki tüntetések az eddigi legnagyobb kormányellenes megmozdulásnak ígérkeznek, és ezzel kapcsolatban egyes résztvevők már forradalomról beszéltek.
Az internet egy csapásra megszűnt, mint ahogy korábban megbénultak a legfontosabb közösségi hálózatok, a Facebook és a Twitter, és nem működik a BlackBerry üzenethálózata is. Ezek az elmúlt napok tiltakozó megmozdulásai során a legfőbb eszközt jelentették az emberek mozgósítására. A BBC-nek egy neve elhallgatását kérő kairói azt mondta: az sms-szolgáltatás is akadozik.
A davosi világgazdasági fórumon részt vevő Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt mondta: a szólás- és a gyülekezési szabadság demokratikus elvével ellenkezik, hogy az egyiptomi hatóságok a pénteki tüntetés előtt megszüntették az internetszolgáltatást az országban.
Péntekre virradó éjjel a hatóságok lecsaptak az iszlamista ellenzéki Muzulmán Testvériség mozgalomra is, amely csütörtökön közvetett támogatásáról biztosította a kormányellenes tüntetéseket. Értesülések szerint a biztonsági erők letartóztatták a Hoszni Mubarak államfő Nemzeti Demokrata Pártja legfőbb riválisaként számon tartott párt három vezető szóvivőjét és több tagját is. A letartóztatottak pontos száma egyelőre nem ismert.
Egybehangzó értékelések szerint a cél a megfélemlítés és annak a megakadályozása, hogy a Muzulmán Testvériség teljes mértékben a kormány ellen tiltakozók mögé álljon. A hivatalosan betiltott, de mégis megtűrt szervezet honlapján csütörtökön új parlamenti választások kiírását követelte, és mélyreható reformokat sürgetett, támogatóit azonban egyelőre még nem szólította fel az utcák elözönlésére.
A kormánnyal szemben álló erők péntekre Kairóban és az ország számos más városában nagyszabású tömegtüntetéseket hirdettek. Különböző ellenzéki csoportok az embereket arra szólították fel, hogy a pénteki ima után vonuljanak az utcákra, és csatlakozásra hívták fel a keresztény lakosságot is. Egyes értesülések szerint a hatóságok páratlan intézkedésre szánták el magukat, és arra készülnek, hogy Kairó és több más város legnagyobb mecsetjeiben betiltsák a péntek déli imát, és ily módon akadályozzák meg, hogy a tüntetők összegyűljenek.
Az ellenzék egyik vezéralakjának számító Mohammed el-Baradei - aki csütörtökön tért vissza országába - egy interjúban megerősítette, hogy részt vesz a pénteki megmozdulásokban. A Nobel-békedíjas politikus, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség volt főigazgatója Mubarak államfőt ismételten lemondásra szólította fel.
Közben az egyiptomi kormány illetékesei cáfolták azokat a híreket, amelyek szerint Mubarak elnök fia - akit az államfő lehetséges utódaként tartanak számon - elmenekült volna az országból. A 47 éves Gamal Mubarak Kairóban tartózkodik, és csütörtökön részt vett a kormány ülésén, állították kormányzati tisztviselők.