Százhatvan gyereknél állapítottak meg ólommérgezést a dél-kínai Kuangtung tartomány egyik településén, Tungtang városban a környező gyárakból származó mérgező anyagok miatt, közölte vasárnap a Hszinhua állami hírügynökség. Az ólom a levegőből és a szennyezett élelmiszerekből került a gyerekek szerveztébe. A városban amúgy is magas az ólom szintje, mert ólom- és cinkércben gazdag területen fekszik.
A hírügynökség nem sorolta fel azokat a gyárakat, amelyek felelősek a magas ólomszintekért. Az elmúlt hónapban 531 embernél végeztek vérvizsgálatot a településen.
Kínában nem ritkák a tömeges ólommérgezések. Az ólommérgezés idegrendszeri, izom- és szaporodószervi gondokat okoz, károsítja a vérképző szerveket, csökkenti számos létfontosságú enzim működését. A gyerekeknél akadályozza a tanulást, és viselkedési zavarokat okoz.
Kína az újrafeldolgozott ólom legnagyobb felhasználója a világon, az ólom 70 százalékát akkumulátorokba építik be. Három évvel ezelőtt heves tiltakozások robbantak ki az országban egy olvasztóüzemnél, amelyet felelősnek tartottak azért, mert több mint 600 gyerek kapott ólommérgezést. A felháborodott emberek teherautókat borítottak fel, kerítéseket döntöttek le, megfékezésükre rendőröket kellett kivezényelni. A tiltakozások hatására a központi kormány ígéretet tett az ólomszennyezés felszámolására.