Index Vakbarát Hírportál

Eljárást indít a Vatikán az Őszentsége című könyv írója ellen

2012. május 20., vasárnap 11:28

A Vatikán mélyen elítélte és bűnös cselekménynek nevezte, hogy szombaton Őszentsége címmel könyv jelenhetett meg, amely a Szentszék belső bizalmas információit teregeti ki. A kiszivárgott anyagok egy részét az olasz média már megjelentette, és emiatt Vatileaksnek is hívják az ügyet.

Federico Lombardi atyának, a Vatikán szóvivőjének nyilatkozata szerint Gianluigi Nuzzi újságíró könyve becsületsértő szándékú, és kimeríti a bűncselekmény fogalmát. A Vatikán ezért bűnvádi eljárást kezdeményezett a szerző, és mindazok ellen, akik részt vettek a belső információk kiszivárogtatásában.

Egyebek között olyan leveleknek az illetéktelen a nyilvánosságra hozatalában, amelyeket XVI. Benedek pápa írt, illetve kapott. Lombardi szerint ezért a vádpontok között a levéltitok megsértésének is szerepelnie kell. A pápa magánéletébe való beavatkozásról van szó - tette hozzá a szóvivő.  Lombardi közölte, hogy a Vatikán nemzetközi szintre is emelheti az eljárást, tekintve, hogy a Vatikán titkos diplomáciai távirataiból is sokat kiszivárogtattak.

A Vatikán a héten jelentette be, hogy bizottságot állított fel azzal a feladattal, állapítsa meg, miként történhetett meg az, hogy a bizalmas dokumentumok a médiához kerültek, amely néhányat közülük már nyilvánosságra is hozott. Amióta Federico Lombardi szóvivő a Wikileaks internetes kiszivárogtatóra célozva elismerte, hogy a Vatikánban is gondok vannak bizalmas információk napvilágra kerülésével, az olasz sajtóban "Vatileaks" néven fut az ügy.

A kiszivárgott anyagok között szerepelt Carlo Maria Vigano érseknek, a Szentszék egyik vezető munkatársának az a  két levele, amely a vatikáni adminisztráción belüli korrupcióra és nepotizmusra panaszkodik. A főpap szóvá tette azt is, hogy Washingtonba küldték pápai követnek, amit személye mellőzésének értékelt.

A most megjelent könyv napvilágra hozta azokat az intrikákat, amelyek a Vatikánon belüli hatalmi harc jegyében a Szentszék második emberének számító Tarcisio Bertone bíboros  államtitkárt célozzák.

Ugyancsak beszámol arról, hogy XVI. Benedek és Giorgio Napolitano olasz államelnök 2009 januárjában titokban találkoztak, illetve kiteregeti azokat a belső bizalmas információkat, amelyek az olasz püspöki konferencia lapja, az Avvenire főszerkesztőjének a  menesztésével foglalkoznak.

Dino Boffónak azért kellett távoznia, mert az akkori olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi szexuális kicsapongásait bírálta, mire a Berlusconi sajtóbirodalmához tartozó Il Giornale melegnek nevezte a főszerkesztőt, s leközölt egy állítólagos bírósági  ítéletet, amelynek értelmében Boffót pénzbírságra ítélték azért, mert megfenyegette egy homoszexuális barátjának a feleségét.

Rovatok