Index Vakbarát Hírportál

Új uniós szerződést kérhet Németország

2012. augusztus 26., vasárnap 12:28

A Der Spiegel lap információ szerint új alapra helyezné az Európai Unió (EU) működését Németország. A berlini vezetés szerint a decemberi uniós csúcson fel kell állítani egy testületet és meg kell bízni azzal a feladattal, hogy készítsen elő egy új szerződést.

A hetilap vasárnapi számában megjelent beszámoló alapján a német kormány azt szorgalmazza Brüsszelben, hogy az Európai Tanács évzáró találkozóján hozzanak határozatot egy szerződés-előkészítő testület felállításáról, és döntsenek arról is, hogy mikor kezdődjék a munka.

Az új uniós alapszerződés a német javaslat szerint rendelkezne egyebek között arról, hogy az Európai Unió Bírósága ellenőrzi a tagállamok költségvetését és megbüntetheti a deficitszabályokat megsértő országokat. Számos tagállam, például Írország és Lengyelország ellenzi a tervet. A dublini kormány az ilyen esetekben kötelező népszavazás kockázataitól tart, Varsó pedig úgy véli, hogy jelenleg nem lehetséges megállapodást elérni a 27 tagállam között egy új alapszerződésről.

Angela Merkel német kancellár beszédeinek visszatérő eleme, hogy a válságot az uniós integráció további elmélyítésével lehet megoldani, és a költségvetési politikát összehangoló fiskális paktumot egy új politikai unióval kell kiegészíteni, e folyamat során pedig az EU működéséről szóló szerződést is módosítani kell. Berlin a szerződés-előkészítő konvent létrehozására irányuló kezdeményezéssel kívánja formába önteni az elképzelést.

A legutóbbi hasonló próbálkozás az úgynevezett európai alkotmány kidolgozásával megbízott konvent felállítása volt 2002-ben. A testület alkotmányjavaslatát Franciaország és Hollandia népszavazással elutasította, a helyére lépő Lisszaboni szerződést pedig Írországban csak a második nekifutásra sikerült népszavazással elfogadni.

Németországban egyre elszántabban keresik az euróválság megoldását. Merkel kormánya folyamatosan Görögország megmentésének a szükségességét hangsúlyozza és hogy mindent meg kell tenni, hogy Athén az eurózóna tagja maradjon. Ennek ellentmond azonban, hogy kormányzati körökben viszont már olyan eshetőségekkel is számolnak, hogy Görögországnak mégis fel kell adnia az eurót. Kulcsfontosságú lehet szeptember második hete, amikor a német alkotmánybíróság dönt arról, hogy a német alkotmány rendelkezéseinek megfelel-e a legújabb uniós mentőcsomag tervezete.

Rovatok