Index Vakbarát Hírportál

Hétéves gyerekek dolgoznak az USA-ban

2014. május 14., szerda 18:20

Miközben legalább 18 évesnek kell lenni az Egyesült Államokban ahhoz, hogy valaki legálisan cigarettához jusson, a rovarirtó és nikotin borította dohánylevelek összegyűjtését már hétéves kortól végezhetik az amerikai dohányföldeken – írja az MTI a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet jelentésére hivatkozva.

Észak-Carolina, Kentucky, Tennessee és Virginia államdohányföldjein dolgozó, több mint 140 gyerekkel készített interjút a jogvédő szervezet. Az amerikai törvények nem tiltják, hogy kiskorúak ilyen farmokon dolgozzanak, de a HRW a jelentésben felszólítja a szövetségi állami kormányokat és a dohánygyárakat: tegyenek lépéseket az ellen, hogy ezt a nehéz fizikai munkát gyerekekkel végeztessék.

A dohánycégeket nem zavarja

A HRW által megkérdezett 10 dohányipari vállalat közül a Philip Morrisnál van a legszigorúbb munkaerőt védő szabályozás, amelyet a cég globálisan alkalmaz, ugyanakkor egyik vállalat sem rendelkezik olyan belső előírásokkal, amelyek tiltanák a gyerekmunkások alkalmazását.

A jogvédő szervezet által megkérdezett fiatalkorúak arra panaszkodtak, hogy a dohánylevelek szedése közben szédülnek, hánynak, fáj a fejük. Ezek a tünetek megegyeznek a nikotinmérgezés tüneteivel. A nikotin a dohánylevelekről kerülhet a munkások szervezetébe.

Az amerikai mezőgazdasági törvények lehetővé teszik, hogy fiatalkorúak hosszú órákon keresztül dolgozzanak, akár veszélyes körülmények között is. A szüleik engedélyével már 12 éves gyerekeket is alkalmazhatnak a farmokon, bármilyen hosszú munkaidőben. A kisebb méretű földek esetére a törvények még korhatárt sem szabnak.

2011-ben az amerikai munkaügyi minisztérium azt javasolta, hogy tiltsák be a 16 –év alatti gyerekek alkalmazását a dohánytermelésben, a törvénytervezetet azonban 2012-ben visszavonták.

Nem érdekeltek a változásban

Paul Hornback, Kentucky állam republikánus szenátora, aki tízéves kora óta dolgozik dohányföldeken, és jelenleg mintegy negyven hektárnyi farmon termesztdohányt, úgy véli, nem szükséges további szigorítás a területen.

"Mivel az USA-ban és más gazdag országokban egyre kevesebben dohányoznak, a cégeknek a fejlődő országokból kell fogyasztókat toborozniuk. Ahhoz viszont, hogy a cigaretta ára olcsó maradjon, a munkaköltségeket is alacsonyan kell tartaniuk" – mondta Marty Otañez, a koloradói egyetem antropológiaprofesszora a Guardiannek. "Ezért szerintem a vállalatok nem keresik majd az olyan farmokat, ahol nem alkalmaznak gyerekeket, hiszen ha így tennének, nem maradnának olyan farmok, ahonnan be tudnák szerezni a dohányt" – mondta.

Otañez szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy meg kell szüntetni a gyerekmunkát, hanem hogy olyan munkakörülményeket kellene teremteni, ahol a felnőttek nem a gyerekekének megfelelő bért kapnák a munkáért.

Rovatok