Index Vakbarát Hírportál

A hongkongi kormányzó hazaküldte a tüntetőket

2014. szeptember 30., kedd 09:07 | aznap frissítve

A keddre virradó éjszakát is több ezren töltötték az utcákon Hongkongban: a közlekedés megbénult, a bankok és üzletek egy része zárva van, írja az MTI. A rendőrség láthatóan jelen van, de egyelőre visszafogott.

A helyi kormány bejelentette, hogy az október elsejei nemzeti ünnepen szokásos tűzijáték idén elmarad. A békés és csendes tüntetők a jelek szerint nem tágítanak, helyenként barikádokat emelnek. Katonai helikopterek is feltűntek az égen kedd reggel, ennek hatására a Viktória-öböl környékén többen elhagyták az utcákat. Kedd hajnalban egy embert letartóztattak, amikor az autóját vezette az egyik tüntetési helyszín közelében. Az okot és a körülményeket egyelőre nem közölték, írja a BBC.

Szabad jelölést szeretnének

A tiltakozók igazi demokráciát követelnek, elutasítva azt a menetrendet, amelyet Peking szabott meg a hongkongi választási reformra vonatkozóan. A mozgalom és a vele egy véleményen lévők azt szeretnék, ha a különleges közigazgatási övezetben a 2017-es kormányzóválasztáson úgy érvényesülne az általános választójog, hogy a jelöltállítás is szabad, vagyis ne egy 1200 tagú bizottság hagyja jóvá a jelöltek személyét. A kínai törvényhozás augusztusban határozott a választás kereteiről, és a kérdésben lezártnak tekinti a vitát.

A Fehér Ház szóvivője arra szólította fel a kínai hatóságokat, hogy gyakoroljanak önmérsékletet, és engedjenek teret a tiltakozók szabad véleménynyilvánításának. A brit kormány szerint a hongkongi hatóságoknak meg kell védeniük a tiltakozókat, de felszólították a tüntetőket is, hogy tartsák be a törvényeket. Kína illegálisnak nevezte a tüntetéseket, és felszólította Hongkongot, hogy vegye át a kontrollt az események felett.

A központi kereskedelmi kamara és az ingatlanbefektetők szövetsége sajnálatának adott hangot az események miatt, a katolikus egyházmegye pedig visszafogottságra és a közrend helyreállítására szólított fel. A törvényhozók egy csoportja közös nyilatkozatban ítélt el mindennemű „ostromot” az üzleti negyedben, és felszólították a demonstrálókat, hogy békésen vonuljanak el.

Leung Csun-jing hongkongi kormányzó felszólította a tüntetőket, hogy azonnal vessenek véget a tüntetésnek, lehetővé téve, hogy a nagyváros élete visszatérjen a megszokott kerékvágásba. „A Foglald el a központot! alapítói többször is úgy nyilatkoztak, hogy amennyiben a mozgalom kezelhetetlenné válik, a tüntetés leállítására fognak szólítani. Most arra kérem őket, hogy tegyenek eleget saját vállalásuknak, és azonnal vessenek véget a kampányuknak” – mondta a kormányzó.

A mozgalom azonban elutasította a kormányzó felhívását. „Ha Leung Csun-jing bejelenti lemondását, akkor a központfoglalásnak vége lesz, legalábbis ideiglenesen” – mondta Csan Kin-man, a mozgalom társalapítója.

Tranzakciós költségek

A hongkongi tőzsde hétfőn 1,94 százalékot esett, a hongkongi dollár szintén gyengült. A szárazföldi Kínában a kínai nyelvű média „megkíméli” a hongkongi események részleteitől az olvasókat, tévénézőket, írja az MTI. A helyenként megjelenő beszámolók inkább a város bénultságával járó problémákat, a „radikális erők” befolyásának tulajdonított „káoszt” érzékeltetik. A közösségi médiát szűrik, a demonstráló tömegekről készült fényképek nincsenek címlapon, az Instagramot betiltották

A Global Times című angol nyelvű napilap keddi kommentárjában úgy véli, a hongkongi és a központi kormány önmérsékletet tanúsítva, mintegy taktikai húzásként engedheti a tüntetés elhúzódását egy bizonyos ideig, hogy a hongkongiak maguk is megérezzék az ezzel járó veszteséget, károkat.

A cikkíró szerint a fiatalok nem mérik fel a törvények áthágásával járó következményeket, és mert érzelmileg túlfűtöttek, nehéz meggyőzni őket. A központi kormány nem fogja megváltoztatni a véleményét a választási reformmal kapcsolatban, és idővel a hongkongiak is megértik, hogy az ellenzék forgatókönyvének követése csak kárt okoz nekik. Ezért – feltételezi a Global Times – majd ellenük fordulnak.

Rovatok