Huszonkét ember, köztük húsz külföldi turista meghalt, miután fegyveresek katonai ruhában megtámadtak egy múzeumot Tunézia fővárosában a Parlament közvetlen közelében, mondta Habíb Eszid miniszterelnök a BBC szerint. Az áldozatok között lengyelek, spanyolok, németek, olaszok, kolumbiaiak és tunéziaiak vannak. Legalább 22 turista és két tunéziai megsebesült a támadásban, de egyes híradások szerint ötven sebesültje van a támadásnak.
A biztonsági erők megöltek két kalasnyikovos támadót, és a BBC szerint egy rendőr is meghalt az akcióban. Az biztos, hogy a sebesültek közül hárman lengyelek, ketten olaszok, és francia, dél-afrikai, olasz és japán sérült is van. Az MTI szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a tuniszi nagykövet sem tud róla, hogy magyar érintettje is lenne a támadásnak.
A miniszterelnök szerint összességében öt embernek is köze lehetett a támadáshoz, a két megölt fegyverest segíthették a többiek. A biztonsági erők éppen ezért átfésülik a várost a többi feltételezett támadó után.
A tragédia után néhány órával békés terrorellenes tüntetés kezdődött Tunisz belvárosában. "Tunézia szabad, a terrorizmusnak vége" skandálja a folyamatosan növekvő tömeg.
A francia RFI szerint a támadók eredetileg a Parlamentet célozhatták meg, autóval hajtottak az épülethez, tüzet nyitottak, de utána bevették magukat a közvetlenül mellette álló Bardo Múzeumba. A múzeum egyik dolgozója azt mondta a Reutersnek, hogy a két támadó tüzet nyitott a buszokról leszálló turistákra, mielőtt bemenekült a múzeumba.
A belügyminisztérium szerint közel száz turista volt a múzeumban a támadás idején, de többségüket ki tudták menekíteni, másokat viszont túszul ejthettek. A Twitteren több olyan kép is volt, amik állítólag a múzeumban készültek, és elég sok ember látható rajtuk:
a tweet by one of the hostages at Bardo museum #Tunisia #Hostages pic.twitter.com/hmvyyHYZQB
— Chagraaa (@RealChagra) March 18, 2015
A Bardo Múzeum a tunéziai főváros egyik legfontosabb turisztikai látványossága, a világ egyik legnagyobb római kori mozaikgyűjteményének ad helyet.
A Mosaique FM először azt jelentette, hogy a parlamentet is fegyveres támadás érte, habár más források azt feltételezték, hogy a múzeumból hallatszó lövéseket lehetett ott hallani.
A képviselők éppen terrorellenes törvényekről tárgyaltak a támadás idején. Egy parlamenti képviselő az AFP hírügynökségnek azt mondta, a parlamenti munkát felfüggesztették a lövések után, és kiürítették az épületet. Helikopterek köröztek a múzeum fölött, harckocsik is érkeztek az épülethez.
„ A legkeményebben elítélem ezt a terrortámadást" – mondta Manuel Valls francia miniszterelnök, François Hollande francia elnök pedig együttérzéséről biztosította a tunéziai elnököt. Donald Tusk, az Európa Tanács elnöke is részvétét fejezte ki az áldozatok családtagjainak.
2002-ben 19 ember, köztük 11 német turista halt meg, amikor bomba robbant egy zsinagógánál Dzserbában. Azt a támadást az al-Kaida vállalta magára. A mérsékelt iszlám Ennahda párt egyik képviselője szerint azonban először voltak turisták célpontjai szélsőségesek támadásainak az Arab Tavasz óta. Az elmúlt években főként a biztonsági erőket célozták a támadásokkal. Négy fegyverest ugyanakkor megöltek, amikor megtámadták az amerikai nagykövetséget Tuniszban 2012-ben, írja az AP.
Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője először az Iszlám Államot tartotta felelősnek a támadásért, később azonban módosította nyilatkozatát és azt mondta, a támadásért "terrorista csoportok" felelősök. Egyelőre nem vállalta magára egyik szervezet sem a támadást, de Tunéziából is sokan, a kormány becslései szerint háromezren csatlakoztak az Iszlám Államhoz. Az elmúlt időszakban már felmerült, hogy milyen intézkedéseket hozhatnak a Szíriából és Irakból visszatérő iszlamisták jelentette kockázatok miatt.
John Kerry amerikai külügyminiszter is kemény hangon elítélte a támadásokat, elismerően nyilatkozott a tunéziai hatóságok szerdai akciójáról, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. "Az Egyesült Államok a tunéziaiak mellett áll ezekben a nehéz időkben, és továbbra is támogatja a tunéziai kormány erőfeszítéseit egy biztonságos, prosperáló és demokratikus Tunézia megteremtésére" - mondta.
Az arab tavasz Észak-Afrika leginkább világi országában 2011-ben söpörte el Zine el-Abidine Ben Ali 1987 óta tartó hatalmát. Ideiglenes elnök után hivatalosan csak 2014 decemberében választották meg az ország új elnökét, aki a 88 éves Bedzsi Kaid esz-Szebszi lett. Az elnök a múzeumi támadás után felkereste a sérülteket a kórházban.
Az arab tavasz az egész régióba bizonytalanságot hozott, ami a turizmus jelentős visszaesésével is járt. Jelenleg a szomszédos Líbiában kialakult kaotikus helyzet is veszélyt jelent az éppen a turisztikai ipar feltámasztásán dolgozó Tunéziára nézve.
Selma Elluni Rekik turizmusért felelős miniszter annyira a szívén viseli a turizmus feltámasztását, hogy a BBC szerint a támadás előtt egy nappal, kedden még azt mondta egy olasz lapnak, hogy Tunézia teljesen biztonságos a turisták számára és nincsenek biztonsági problémák. Rekik az olasz lapnak azt is kifejtette, hogy a turizmus fejlesztésében igyekeznek az olyan régészeti kincseket bemutató múzeumok és helyszínekre terelni a figyelmet mint például a Bardo Múzeum vagy Karthágó.
A magyar kormány szolidaritásáról biztosította a tunéziai kormányt és felajánlotta a segítségét a szerdai terrortámadás után.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy más témában tartott sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország a leghatározottabban elítéli a tuniszi terrortámadást, ahogy a terrorizmus és az erőszak minden formáját. Együttéreznek az áldozatok családtagjaival - tette hozzá az MTI szerint. Magyar áldozatról nincs információjuk.