Tilly tanárként dolgozott, amíg ki nem derült, hogy a legidősebb fia leukémiás: emiatt fel kellett adnia a munkát. A férje, Alex 38 éves építőmérnök, aki a válság alatt egyre kevesebb pénzt tudott megkeresni. A férfi egyszer nem tudott elmenni a fogorvoshoz, mert az időpont egybeesett egy állásinterjúval. Alex mégsem kért új időpontot.
Nem tudom jó szívvel kihúzatni a fogamat, amíg pelenkára sincs pénzünk.
– mondta arról, miért döntött úgy, hogy fogorvos helyett betömi ő a saját fogát. A Guardian közölt riportot a Nagy-Britannia szegényei körében egyre elterjedtebb csináld magad-fogászatról.
A név alapján nem azt kell elképzelni, hogy egy ajtóra kötött zsinórral kihúzzák a fogukat.
A fogászati elsősegély-készleteket (melyekkel hivatalosan ideiglenesen lehet töméseket pótolni, vagy mozgó koronákat megerősíteni) már a Minden egy font-boltok is árulják, mondta a lapnak egy paisley-i szociális munkás, aki szerint vannak családok, ahol minden fogászati problémát ezekkel kezelnek.
Ha van kapcsolódó története, fotója itthonról, vagy ha külföldön él, onnan, küldje el a tema+fogorvos@mail.index.hu-ra!
Van, aki nem is boltban veszi, hanem a barátaitól kap kölcsön fogtömőanyagot. Ahogy az sem ritka, hogy felírt gyógyszerekből megmaradt adagokat csereberélnek az emberek, antidepresszánstól az antibiotikumon át a nyugtatóig.
A szociális munkás szerint olyan kliensük is sok akad, akinek feltöltős telefonja van. Amikor elfogy a kártyákról a pénz, bonyolult felhívni időben az orvost. Mások szégyellik kedvezményesen igényelni a gyógyszereket, inkább a barátaik segítségét kérik.
A lapnak az egészségügyi minisztérium azt mondta: minden eddiginél többen veszik igénybe az állami fogorvosi szolgáltatást, ami ingyenes vagy kedvezményes a kereset nélkülieknek és az alacsony jövedelműeknek. A lap szerint viszont messze nem minden rászoruló jogosult az ingyenes kezelésre.
John Wildman, a Newcastle-i Egyetem egészségügyi közgazdász kutatója szerint a rendelkezésre álló adatok pont a legszegényebb réteget nem fedik le kellően. „Északkeleten például a szegényeb rétegek kevésbé vesznek részt a felmérésekben vagy járnak háziorvoshoz. Amerikai kutatások igazolják, hogy a rossz fogak csökkentik úgy a munka, mint a házasság esélyét, ezért folyamodhatnak sokan a csináld magad-fogorvosláshoz” – magyarázta.
Jack Toumba, a Leedsi Egyetem tanára szerint a fogorvosi praxisok privatizálása a probléma egyik oka: az állami egészségügyi (NHS-) várólisták hosszúak. Ráadásul van, aki hiába próbál elérhető állami rendelést találni, el sem jut az NHS-ig, magánrendelésre pedig nincs pénze.
Toumba olyan teherautósofőrről is tud, aki egy autószerelő műhelyekben használt, pillanatragasztóval tömte be a szuvas fogát egy csináld magad-készlet segítségével.
Ennek fényében nem meglepő, hogy
70 éves korukra a szegény briteknek átlagosan nyolccal kevesebb foguk van, mint a leggazdagabbaknak.
A Dentaid nevű szervezet, mely eddig többek közt Ugandában, Kambodzsában és Romániában nyújtott a rászorulóknak fogászati kezelést, most azt tervezi, hogy az Egyesült Királyságban. Mint mondták, főleg a hajléktalanoknak és a börtönviselteknek van nehéz dolguk.
A fogászati ellátásra luxusként, és nem az egészségügy alapvető részeként tekintünk. Pedig a fogfájás miatt a gyerekek rosszabbul alszanak és nem tudnak figyelni az iskolában, és egy ronda mosollyal nehéz állást találni.
– mondta Wildman.