Szombaton Malajzia tartóztatta fel azt a menekültek százait szállító hajót, amely már napok óta hánykolódik az Indiai óceánon, írja a Reuters. Pénteken arról számoltunk be, hogy a hajót a thaiföldi hatóságok vontatták vissza nemzetközi vizekre, amikor az megpróbált országukban kikötni. A hajó legénysége már elmenekült, a menekültek ételért és italért könyörögnek, a saját vizeletüket isszák édesvíz hiányában.
A Reuters szerint a térség vizein több ezer ember van hasonló helyzetben, miután a thai hatóságok úgy döntöttek, példát statuálnak az embercsempészeknek, és nem engedik kikötni a csempészhajókat.
A helyszíni tudósító szerint a Malajzia partjaitól visszafordított hajó fedélzete zsúfolásig van migránsokkal, az emberek reményvesztettek, a nők sírnak, és integetnek az elhaladó hajóknak. A menekülteket szállító hajót eddig már kétszer vontatta vissza nyílt vízre Thaiföld. Igaz, mindkétszer élelmet és vizet dobtak a fedélzetre, és megjavították a motort is. A menekültek ekkor mondták a thai tengerészet tisztjének, hogy Malajziába mennének.
„Megjavítottuk a hajó motorját, és megmutattuk, milyen irányban van Malajzia.” – mondta a lapnak a magát megnevezni nem kívánó tiszt.
A maláj hatóságok nem nyilatkoztak arról, hogy ők milyen módon fordították vissza a hajót. Azt azonban nyilvánvalóvá tették, hogy minden migránsokat szállító hajót eltávolítanak, mert nem akarnak befogadni menekülteket.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet thaiföldi irodájának vezetője szerint nyolcezer rohingja és bangladesi menekült hánykolódik Thaiföld, Malajzia és Indonézia partjai közelében a nyílt vízen.
A menekülteket egyik ország sem fogadja be. Csütörtökön a maláj hatóságok 800, a tengeren hánykolódó menekültnek adtak élelmet és vizet, majd visszafordították őket. Előzőleg az indonéz hatóságok játszották el ugyanezt. Az indonéz tengerészet hétfőn elvontatott egy partjai felé tartó hajót, melyen 400 mianmari, illetve bangladesi menekült hánykolódott. Az MTI tudósítása szerint a hajót feltöltötték üzemanyaggal, és ivóvizet, valamint élelmet adtak a rajta lévőknek, majd a nemzetközi vizekre irányították őket.
A muzulmán vallású rohingják többsége - 730 ezren - főként a nyugat-mianmari Rakhine államban él, és a világ egyik legüldözöttebb kisebbsége. A rohingjákat az 1982-ben elfogadott mianmari állampolgársági törvény nem ismeri el etnikai csoportként, és gyakorlatilag megfosztja őket az állampolgárságtól. A kisebbség tagjai naponta kénytelenek diszkriminációval szembesülni: nincs tartózkodási engedélyük, nem gyakorolhatják szabadon a vallásukat, sőt a mozgásban is korlátozzák őket.
A nemzetközi migrációs szervezet kritizálta a térség kormányait, mert „menekültekkel ping pongoznak”, és ezzel emberek életével játszanak. Az ENSZ is a menekültek megsegítésére szólította fel a környék országait.