2015. szeptember 1., kedd 13:05
Angela Merkel és Mariano Rajoy spanyol kormányfő keddi berlini megbeszélésüket követően fontos konklúziókat osztottak meg a nyilvánossággal. Az MTI tudósítása alapján
- Merkel először is leszögezte, hogy Németországnak nincs felelőssége a Magyarországról vonattal érkező menedékkérők jogi helyzetével kapcsolatos bizonytalanságban.
- Elmondta, hogy a Németországba érkező szíriai menedékkérők nagyon nagy valószínűséggel megkapják a polgárháborús menekült státust,
és ez a szíriai helyzetet látva nem lehet meglepetés, és minden európai országban hasonlóan kellene lennie
- Kritizálta azt, hogy a jelenlegi jogi szabályzást bizonyos tagállamokban „teljesen nyilvánvalóan” nem tartják be.
- És itt jön a nyilatkozat legfontosabb része:
a vádaskodások helyett ki kell dolgozni egy közös menekültügyi politikát.
- Ami lényegében – az Orbán Viktor által őrültségnek nevezett – kvótarendszeren alapulna, legalább is Merkel azt mondta, hogy az európai uniós tartózkodásra nem jogosult menedékkérőket vissza kell juttatni hazájukba, az üldözötteket és háborús menekülteket pedig a tagállamok „gazdasági erején, teljesítőképességén és a nagyságán” alapuló, illetve a munkanélküliségi ráta figyelembevételével folytatott eljárás szerint szét kell osztani.
- Merkel Rajoyjal közösen felszólította az Európai Bizottságot arra, hogy állítsa fel a biztonságos országok egységes listáját, melyhez lehet igazodni az elbírálásnál.
- Görögországban és Olaszországban fel kell állítani a közös, uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központokat.
- Rajoy hangsúlyosan szétválasztotta a politikai és a gazdasági menekülteket, ez utóbbi problémára azt a megoldást szorgalmazza, hogy a bevándorlókat kibocsátó országokkal együttműködve Európának segítenie kell a gazdasági fellendülés beindítását, illetve az embercsempész hálózatok felszámolását.