Az m1 helyszíni tudósítója szerint teljes a káosz a szlovén Sentilj menekülttáborában, ahol a migránsok reggel 9 körül megbontották a kerítést, kitörtek és elindultak Ausztria felé. Az osztrák hírügynökség szerint péntek reggel óta mintegy 6000-7000 menekült jött át Szlovéniából Ausztriába. Közülük több ezret az osztrák hatóságok képtelenek voltak regisztrálni, akkora volt a nyomás. A helyi rendőrség szóvivője szerint több ezer migráns áttörését csak erőszakkal lehetne megakadályozni az erőszak alkalmazása azonban nem jöhet szóba, különös tekintettel arra, hogy a migránsok között sok a nő és a gyermek.
Voltak, akik a vonatállomás felé a töltésen, mások pedig Maribor-Graz közötti főúton indultak el akadályozva a forgalmat. A köztévé tudósítója szerint egyelőre buszok sem jönnek Ausztria felől, hogy elszállítsák a menekülteket. A sentilji táborból már előző nap is voltak kitörések, a menekültek akkor is gyalog indultak meg Ausztria felé.
Az MTI szerint úgy tűnik, hogy teljes egészségben feladták a határ őrizetét az osztrákok a szlovén-osztrák határ osztrák oldalán, tömött sorokban gyalogolnak a Grazba vezető 67-es főúton Leibnitz és Ausztria belseje felé. A hatóságok arab, illetve angol nyelven folyamatosan hangosbeszélőn szólítják fel a menekülteket arra, hogy várják meg türelemmel az elszállításukra érkező buszokat, ám az emberek többsége türelmetlen és elindul gyalog Ausztria felé.
Az első menekültek péntek délután négy órakor már a Spielfeldtől, vagyis a határtól 17 kilométernyire lévő Leibnitzben jártak. Az MTI által megkérdezett menekültek általában buszpályaudvart vagy vasútállomást keresnek, afelől érdeklődnek, hogy hol találhatnak ilyet.
Az Index tudósítója csütörtökön azt tapasztalta Szlovéniában, hogy a brezicei és a dobovai menekülttáborok teljesen megteltek, sőt, volt ahol ötszörös volt a telítettség, és a hatóságok még ahhoz sem járultak hozzá a civil önkéntesek élelmet vagy ruhákat osszanak a menekülteknek. Riportunkat itt olvashatja el.
Eközben Szlovénia az európai uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül kért segítséget a menekültválság kezeléséhez. Takarókat, sátrakat és más felszereléseket kértek az uniós mechanizmuson keresztül, amelynek keretében a 28 tagállam polgári védelmi hatóságai tudnak segíteni egymásnak. A rendszert szeptemberben Magyarország is igénybe vette a migrációs válság kezeléséhez.
Az MTI helyszíni tudósítója szerint az osztrák hatóságok teljesen feladták a szlovén-osztrák határ melletti Spielfeldnél lévő tranzittábor őrzését, miután a menekültek ott is megrongálták a kerítést és újra kitörtek a senki földjére.
Az osztrák katonáknak és rendőröknek nem sikerült megakadályozniuk, hogy a menekültek elinduljanak a Grazba vezető a 67-es főúton Leibnitz irányába, mások pedig a vasúti töltésen gyalogolnak. A menet mellett mindössze egy páncélautó halad.
Délelőtt óta folyamatosan próbálják rábírni hangosbeszélőn a menekülteket arra, hogy várják meg az értük küldött buszokat, amikre elsőként a családosok, illetve a nők és gyerekek szállhatnak fel. De az emberek türelmetlenek, mivel vannak, akik három napja várakoztak már a tranzittáborokban.
Az osztrák külügyminiszter azt mondta, hogy a kerítések biztosíthatják a határok védelmét. Sebastian Kurz konzervatív politikus egy, a magyar-szerb határon létesített kerítés hasznosságát firtató újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: ha igazak lennének a kerítések hatékony működését bíráló állítások, akkor nem funkcionálna a határvédelem a bolgár-török valamint a spanyolországi határszakaszokon, ahol már régen megépült a kerítés.
Az az állítás, hogy a kerítések nem működnek, egyszerűen és mélyrehatóan hamis
- fogalmazott a miniszter.
Szlovénia egyébként nem zárja ki a kerítésépítés lehetőségét Horvátországgal közös határán, mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök a közszolgálati televíziónak (RTV) adott interjújában. "Ez is egy opció" - mondta, de a helyzetre először európai megoldást próbálnak találni. Annak ellenére, hogy Szlovénia kijelentette, mindössze 2500 embert tud fogadni naponta, Horvátország ezt a kérését nem tartja tiszteletben.
Az Index.hr tudósítása szerint csütörtökön 6500 menekült érkezett Horvátországba, és az éjszaka is folyamatosan érkeztek a buszok Szerbiából. A horvát hatóságok - az elmúlt napokhoz hasonlóan - csak kisebb csoportokban engedték be a menekülteket, majd az opatovaci táborba szállították őket, ahol az éjszaka 3 ezren voltak.
Mióta Magyarország múlt pénteken lezárta a magyar-horvát zöldhatárt, Horvátország próbálja lassítani a menekültáradatot és kevesebb embert beengedni az országba, illetve tovább engedni Szlovéniába. Ennek következtében több ezren torlódtak fel a szerb-horvát határon, ahol embertelen körülmények alakultak ki, erről itt írtunk bővebben.
Az előző hét vége óta naponta átlagban közel tízezer, összesen majdnem 50 ezer migráns érte el Görögország partjait; ilyen sok érkezőre még nem volt példa - közölte pénteken a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). A genfi székhelyű kormányközi szervezet szerint a romló időjárási helyzet ellenére október 17. és 21. között mintegy 48 ezer migráns érkezett Törökországból Görögországba az Égei-tengert átszelve. Közülük 27 ezren Leszbosz, 9750-en Híosz szigetén értek partok, ahol a helyi hatóságok nem voltak felkészülve az ilyen jelentős számú érkezőre. Ez idő alatt legalább 18-an vesztek a tengerbe, közülük 14-en Számosz szigetének közelében.
A görög partokra érkezők száma napi átlagban az IOM szerint 9600 ember volt a múlt hét szombat és e hét szerda közti időszakban, miközben szeptemberben ez az adat 4 és 6 ezer között mozgott. Az IOM becslései szerint idén eddig 680 928 migráns szelte át a Földközi-tengert, és 3175-en vesztették életüket az átkelés során. A halálos áldozatok 90 százaléka Észak-Afrikából próbált Olaszországba jutni.
Kedden az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) arról számolt be, hogy átlépte a félmilliót azoknak a menekülteknek, illetve migránsok a száma, akik az Égei-tengeren keresztül érkeztek az idén Görögországba.