Ahogy szombat éjjel megírtuk, az Európai Unió és az Egyesült Államok megkezdte az Irán elleni gazdasági szankciók feloldását, miután megállapították, hogy a közel-keleti ország eleget tett a tavaly júliusban, hosszú tárgyalássorozat után megkötött atommegállapodásnak. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy minden szankció alól azonnal mentesült is Irán, egyes amerikai korlátozások továbbra is érvényben maradnak – írja az MTI.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szombaton késő este Bécsben tette közzé végleges jelentését Iránról, amelyben megállapította, a perzsa állam eleget tett a kötelezettségeinek. A jelentésének közzétételét követően Frederica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai képviselője Dzsavad Zarif iráni külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján közölte, az atomprogramról szóló megállapodás hatályba lépett, az EU megkezdte a szankciói feloldását Irán ellen. A folyamat véglegesítéséhez az Európai Tanács hivatalos jóváhagyása szükséges, de a várakozások szerint gyorsan le fog zajlani.
Barack Obama amerikai elnök is szinte azonnal elrendelte a gazdasági büntetőintézkedések egy részének feloldását. Később az amerikai pénzügyminisztérium közölte, az elnök által feloldott szankciók az amerikai cégek külföldi leányvállalataira vonatkoznak,
Az atomalku hatályba lépését több ország és nemzetközi szervezet vezetője is üdvözölte. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint például az esemény "a diplomácia történetének egy történelmi sikere". Laurent Fabius francia külügyminiszter bár ugyancsak gratulált, hangsúlyozta, hogy Franciaország figyelemmel kíséri a fejleményeket, hogy az alkut szigorúan tiszteletben tartsák és teljesítsék.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonban elítélte az atomalku hatályba lépését. A kormányfő szerint a megállapodás ellenére Teherán nem tett le az atomfegyverek kifejlesztéséről, továbbra is destabilizálja a közel-keleti térséget, és támogatja a terrorizmust a világban, fittyet hányva nemzetközi kötelezettségeire.