Index Vakbarát Hírportál

Menekülttábort csinálhat Görögországból az EU

2016. január 24., vasárnap 12:05

Miro Cerar szlovén kormányfő a macedón-görög határ megerősítését javasolja az uniós határőrizeti ügynökség (Frontex) segítségével, az Európai Bizottság támogatja az elképzelést, írja az MTI a Bild am Sonntag című vasárnapi német lap cikke nyomán.

A szlovén kormányfő javaslata szerint az uniós tagországoknak pénzzel, technikával és személyzettel kellene támogatnia Macedóniát a Görögországgal közös határának biztosításában. A határőrizet megerősítésével napokon belül jelentősen csillapítani lehet a Törökország felől Görögországon keresztül érkező menekülthullámot, írta a lap beszámolója szerint Miro Cerar a tervet ismertető levelében. Az Európai Bizottság támogatja a szlovén javaslatot, és szeretne a lehető leggyorsabban jogi lehetőséget teremteni a Frontex bevetésére az Európai Unión kívül, például Macedóniában.

Az uniós belügyminiszterek hétfői értekezletének margóján külön megbeszéléseket folytatnak majd a szlovén javaslatról - írta a Bild am Sonntag. A beszámoló szerint a német kormány egyelőre tanulmányozza a ljubljanai vezetés tervét.

A szlovén elképzelés alapján a menekülthullámmal érkező emberek Görögországban rekednének - írta a Bild am Sonntag, amelynek testvérlapja, a Bild című újság korábban már beszámolt egy hasonló tervről. Online kiadásában január 18-án megjelent cikke szerint a Brüsszelben, Berlinben és Bécsben formálódó válságkezelési tervek alapján az az egyik lehetséges "forgatókönyv", hogy a Frontex segítségével megerősítik a macedón-görög határt, ha Görögország nem tudja feltartóztatni a menekülthullámot.

Az új határigazgatási rendszert március közepén vezethetnék be, következménye pedig az lehet, hogy Görögország "mega-menekülttáborrá", az EU menekültelosztási és menekült-kitoloncolási központjává válik - írta a Bild, amely szerint az athéni vezetés cserébe pénzügyi támogatásra számíthatna.

Amennyiben a török-görög határon az Európai Tanács februári üléséig nem állítják meg a menekültek beözönlését Európai Unióba, a visegrádi négyek javasolni fogják egy B-terv elfogadását, amelynek alapján Bulgária és Macedónia, és esetleg Albánia déli határain új védvonal jönne létre az illegális bevándorlás megállítására. Ezt már Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök jelentette ki a közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában.

Eközben a schengeni övezet több tagországa is a menekülthullám miatt ideiglenesen visszaállított határellenőrzés meghosszabbítását kezdeményezi, írta a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap. A beszámoló szerint Ausztria, Belgium, Dánia, Németország és Svédország is kezdeményezi majd hétfőn az uniós belügyminiszterek amszterdami értekezletén az ellenőrzés meghosszabbítását.

A The Financial Times című brit gazdasági napilap pénteken azt írta, a Görögország északi szomszédja, Macedónia területére vezető határa mentén tervezett ellenőrzőpontok bevezetése gyakorlatilag azzal járna, hogy Brüsszel kizárná a schengeni övezetből a dél-európai országot. Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős tagja a sajtóértesülésekre reagálva azt mondta, nincsenek Görögországnak a schengeni övezetből való kizárására vonatkozó tervek

Rovatok