Panamai és nemzetközi szakértőkből álló, a közép-amerikai ország pénzügyi gyakorlatait vizsgáló bizottságot hoz létre a panamai kormány, jelentette be szerdán Juan Carlos Varela elnök.
Az MTI szerint a panamai kormány a külügyminisztérium felügyelete alatt hozza létre a bizottságot, amelynek feladata az ország pénzügyi gyakorlatainak értékelése lesz, illetve az, hogy intézkedéseket javasoljon. Az elnök közölte, a bizottság munkájának eredményeit megosztják a világ többi országával, hogy átláthatóbbá tegyék Panama jogi és pénzügyi rendszerét.
A döntés előzménye, hogy egy offshore-cégekkel foglalkozó ügyvédi iroda 11,5 millió titkos dokumentuma szivárogtak ki egy német laphoz, és a történelem eddigi legnagyobb nemzetközi újságírói együttműködése nyomán vasárnap elkezdtek kiszivárogni eddig titkolt ügyek.
Michel Sapin francia pénzügyminiszter szerdán bejelentette, hogy az offshore-botrány miatt Franciaország felkéri a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet (OECD), hogy nyilvánítsa adózási kérdésekben nem együttműködő országnak Panamát.
Angel Gurría, az OECD főtitkára kedden kijelentette: Panama az adózási átláthatóság erősítését célzó erőfeszítések "utolsó nagy kerékkötője", a panamai iratok néven is ismert botrány révén azonban az egész világ láthatja, mennyire mélyreható következményekkel jár a közös küzdelem hátráltatása.
Hozzátette: rendkívül szokatlan, hogy Panama nem hajlandó részt venni a pénzügyi információk automatikus államközi cseréjéről kötött egyezmény révén formálódó együttműködésben, és a Mossack Fonseca körüli ügyek azt mutatják, hogy ez a tartózkodás korántsem véletlen. A botrány azonban esélyt adhat arra, hogy a közép-amerikai ország változtasson hozzáállásán.