Az ukrán parlament jóváhagyta a Volodimir Grojszman által vezetett új kormány tagjait és elfogadta a korábbi kormányfő lemondását, írja a BBC. Az új miniszterelnök kinevezését 257 képviselő támogatta, 50 szavazott ellene.
A miniszterelnöki poszt Arszenyij Jacenyuk vasárnapi lemondását követően üresedett meg. Grojszman elődje 2014 februárja, Viktor Janukovics államfő elűzése óta volt miniszterelnök, távozását pedig a tévében jelentette be.
Petro Porosenko ukrán elnök a szavazás előtt elmondta, hogy Grojszman egy új generációt képvisel, aki kora ellenére nagyon tapasztalt. A 38 éves és háromgyermekes kormányfő egyébként Ukrajna második legfiatalabb miniszterelnöke, korábban házelnök és Vinnicja polgármestere is volt. Megválasztása után azt mondta:
Együtt egy sikeres Ukrajnát fogunk építeni.
Az új házelnök a Népi Front frakciójához tartozó Andrij Parubijt lett 284 szavazattal. A miniszterelnök kinevezése után pedig az új kormány tagjait is jóváhagyták: a kabinet összetételét 239-en támogatták a 450 tagú törvényhozásból, 367 képviselő volt jelen a teremben, írja az MTI. Az egészségügyi tárca élére egyelőre nem találtak vezetőt.
A miniszterelnök első helyettese Sztepan Kubiv lett, aki egyben a gazdaságfejlesztési minisztériumot is vezeti. A korábbi kormány két miniszterelnök-helyettese – Vjacseszlav Kirilenko és Hennagyij Zubko – megmaradt a posztján, a jelenlegi kormányfőnek viszont kettő helyett összesen hat helyettese lett.
Jacenyuk kormányából az új kabinetben is posztján maradt:
A pénzügyminiszter Olekszandr Daniljuk lett, vagyis nem Ivan Miklos volt szlovák miniszterelnök-helyettes kapta meg a tisztséget, mert nem volt hajlandó lemondani a szlovák állampolgárságáról. A kabinetminiszter Olekszandr Szajenko, az infrastrukturális miniszter Volodimir Omeljan, az energetikai miniszter pedig Ihor Noszalik lett. Az agrártárca élére Tarasz Kutovij, az oktatási minisztériuméra Lilija Hrinevics, a kulturális tárcáéra Jevhen Niscsuk került.
Új minisztérium jött létre "az ideiglenesen megszállt területekkel és a belső menekültekkel" kapcsolatos kérdések kezelésére, ennek vezetője Vadim Csernis lett. A parlament jóváhagyta az új kormány cselekvési programját is, ez viszont csak harmadjára kapta meg a szükséges szavazatmennyiséget. A kormányról szóló törvény értelmében a kabinetet egy éven át nem lehet leváltani azután, hogy a parlament elfogadta cselekvési programját