Az Európai Bizottság a nemzetközi menekültválság közös kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás gondolatára építve a többi között menekültek és gazdasági bevándorlók legális befogadásának lehetőségéről szóló partneri kapcsolatot ajánl közel-keleti és afrikai országoknak - mondta Dimitrisz Avramopulosz, a brüsszeli testület migrációs ügyekért felelős tagja a Die Welt című lapnak.
Az interjút szemléző MTI szerint Avramopulosz azt mondta, hogy migrációs partnerséget ajánlanak kilenc országnak, Jordániának, Libanonnak, Tunéziának, Nigernek, Malinak, Etiópiának, Szenegálnak, Nigériának és Líbiának. Az együttműködés a menekülésre késztető okok kezelésére és az EU-ba irányuló irreguláris migráció csökkentésére irányul. Az elképzelés az EU-Törökország megállapodáson alapul, de nem puszta másolat, hanem az egyes országok helyzetére szabott intézkedések sorozata.
A bizottság a kiválasztott államokkal több különböző megállapodást akar kötni. Rá akarja venni őket arra, hogy fogadjanak vissza illegális migránsokat, lépjenek fel következetesen az embercsempészek ellen és gondoskodjanak határuk hatékony biztosításáról. Ezen kívül meg akarja akadályozni, hogy a menekültek elinduljanak az EU-ba vezető veszélyes úton, ezért igyekszik bátorítani a menekültek hazájának közvetlen szomszédságában fekvő országokat, hogy az eddiginél is nagyobb mértékben nyújtsanak nekik menedéket.
A negyedik fő cél az Európába vezető legális utak megnyitása, aminek révén uniós tagállamok közvetlenül a hazájukból fogadhatnak be veszélybe került embereket, vagy legális migránsokat, például magasan képzett munkavállalókat egy új kékkártya-rendszer (EU Kék Kártya) keretében - mondta Dimitrisz Avramopulosz.
A magasan képzett munkavállalók belépésére és tartózkodására szolgáló kék kártya intézményének tervezett reformjáról Avramopulosz többek között elmondta, hogy rugalmasabbá kell tenni a rendszert. Így a bizottság elképzelése szerint legalább 12 hónapra szóló munkaszerződés helyett 6 hónapra szóló szerződés kellene a kártya kiváltásához, és akár egyharmaddal csökkenteni lehetne a munkavállaló és családja uniós tartózkodására feljogosító kártya kiváltásához szükséges jövedelemhatárt.