Index Vakbarát Hírportál

Berlin légihidat sürget az Aleppóban rekedt civilek ellátására

2016. augusztus 13., szombat 15:59

Németország a szíriai polgárháború befejezését célzó tárgyalások azonnali folytatását és légihíd kialakítását sürgeti az Aleppóban rekedt polgári lakosság ellátására. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a Welt am Sonntag című vasárnapi lapban megjelenő interjúból szombaton közölt részletek szerint az újabb aleppói klórgáztámadásról szóló jelentésekre utalva közölte, hogy Németország a leghatározottabban elítéli a nemzetközi jog által tiltott fegyverek használatát, akár vegyi fegyverről, akár hordóbombáról van szó, és az öt és fél éve tartó konfliktus valamennyi résztvevőjét felszólítja, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, és mindent tegyenek meg a polgári lakosság védelméért – írja az MTI. 

A német diplomácia vezetője hozzátette, hogy megbeszéléseket folytatnak az ENSZ, az Egyesült Államok és Oroszország képviselőivel arról, hogy miként lehet biztosítani a humanitárius segélyszállítmányok bejutását a Szíria északi részén fekvő nagyvárosba. A Szíriát Támogató Nemzetközi Csoportban (ISSG) már megállapodás jött létre arról, hogy megvizsgálják a légihíd felállításának, a humanitárius segítség légi úton történő eljuttatásának lehetőségét a kétmilliós aleppói polgári lakosságnak.

Gerd Müller, a nemzetközi gazdasági együttműködésért és fejlesztésért felelős német miniszter egy szombati lapinterjúban 10 milliárd eurós segélyprogram beindítását sürgette az EU-tól a Szíriában és a környező országokban tartózkodó menekültek megsegítésére. Müller a Focus című hírmagazinban megjelent interjúban kiemelte: a menekültek helyzetének pontos ismerete mellett "a segítség elmulasztása bűncselekmény".

A miniszter bírálta, hogy a februári londoni adományozói konferencia résztvevői a támogatási ígéreteknek csak egy részét váltották be. Mint mondta, Németország egyedül gondoskodik a közel-keleti térségben élő szíriai menekültek élelmiszer-ellátásának feléről. "Ha a többiek nem tartják be ígéreteiket, bármikor újabb tömeges menekülthullám indulhat Európa felé" – fogalmazott.

A februári londoni konferencián mintegy 70 ország 9 milliárd euró értékben tett felajánlásokat. Németország 2,3 milliárd eurós támogatást jelentett be a 2016-2018-as időszakra. Az Egyesült Államok és Oroszország vezette ISSG-ben a többi között az ENSZ, az EU, Törökország, az Arab Liga, Irak, Szaúd-Arábia és Irán dolgozik együtt Szíria békéjének helyreállításáért.

Rovatok