Megérkezett a Vörös Félhold nemzetközi segélyszervezet civileket és fegyveres felkelőket kimenekítő első konvoja a szíriai kormányerők által ostromgyűrűbe zárt Darajába pénteken - jelentette az AFP francia hírügynökség egyik helyszíni tudósítója.
Valószínűleg a pénteki ima végén kezdik az evakuációt.
A csütörtöki megegyezés szerint 700 fegyveres távozhat Darajából a lázadók kezén lévő Idlíbbe, míg négyezer civil lakost Damaszkuszhoz közeli fogadóközpontok várják - írta a SANA szíriai állami hírügynökség. Az Adzsnad as-Sam és az Iszlám Mártírjai nevű csoportokhoz tartozó darajai felkelőknek le kell adniuk fegyvereiket a hadseregnek.
Egy szíriai katonai forrás hozzátette: a következő lépés ezután az, hogy a hadsereg behatol a Damaszkusz vonzáskörzetéhez tartozó városba.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet szerint több ezren maradhatnak Darajában, miután a kormányerők megígérték, hogy nem indítanak megtorló akciókat a lakossággal szemben.
Az ENSZ adataival szemben a helyi városi tanács úgy tudja, hogy akár 8300-an is tartózkodhatnak Darajában.
Az Amnesty International egyik áprilisi videója szerint Daraját nem kímélték a rezsim erői az utóbbi négy évben: Damaszkusz megakadályozta a nemzetközi humanitárius segélyek eljuttatását az elővárosba, és hatezer hordóbombát dobott le a településre, számtalan civil halálát okozva.
Az ENSZ szerint a városban rengetegen haltak meg a súlyos élelmiszer- és gyógyszerhiány miatt is. A szíriai elnök egyik tanácsadója ezzel kapcsolatban korábban kijelentette, "senki sem éhezik Darajában", amely "annyi borsót, babot és vad bogyósgyümölcsöt termeszt, amely egész Szíriának elég lenne". A városba először idén júniusban érkezett humanitárius segély.
Eközben még bizonytalan, hogy az ostromlott Aleppo lakosai hasonló szerencsében részesülhetnek.
Oroszország is beleegyezett, hogy 48 órás tűzszünettel segítse a humanitárius segítség Aleppóba juttatását, írta a Reuters. A segélyek azonban csak akkor juthatnak el a sanyargatott civilekhez, ha a többi harcoló fél is hajlandó csatlakozni a tűzszünethez, nyilatkozta az ENSZ segélyekért felelős vezetője, Jan Egeland.
A helyzet nem egyszerű, mivel a várost ostromló orosz hadsereg Aszad erőit támogatja, míg a nyugati haderő a szír lázadók oldalán harcol.
Az amerikai fél szintén csatlakozna a tűzszünethez, de hangsúlyozták, hogy a céljuk az országos tűzszünet, megsegítve ezzel minden térség lakóit.
A szír ellenzék egy hete igyekszik megegyezni a harcoló felekkel az aleppói tűzszünetért. Reményeik szerint az amerikai és orosz fél genovai találkozója előremozdíthatja az ügyet.
Az ENSZ-nek már kész tervei vannak az éhező lakosság mielőbbi ellátására. A tűzszünet kezdetekor 20 teherautó szállítana élelmet és gyógyszert kelet-Aleppó 80 ezer ostromgyűrűben rekedt lakójának. A város nyugati felén lakók még kritikusabb körülmények közt élnek. Őket Damaszkusz irányából próbálnák megközelíteni. A vitatott délen pedig a vízellátást próbálnák helyrehozni.
Az ENSZ figyelmeztetett, hogy Idlib és Damaszkusz térségében több olyan ostromlott város is van, ahobá 116 napja nem jutott semmilyen segítség.