Index Vakbarát Hírportál

Mostantól bárki megnézheti, kik dolgoztak az auschwitzi haláltáborban

2017. január 30., hétfő 19:55 | aznap frissítve

A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) hétfőn egy online adatbázisban közzétette az egykori auschwitzi haláltábor közel 10 ezer őrének szinte teljes listáját - írja a Guardian. 

Az adatbázisban egyedülálló módon egykori lágerőrök, SS-tagok személyes adatai, szolgálati azonosítói, egyes esetben fényképei szerepelnek. Akik ellen a második világháború után per indult, azoknál az erre vonatkozó iratok másolatait is elérhetővé tették, ez 350 embert érint. A listán szereplők közül nagyjából kétszázan élhetnek még.

A 9686 nevet tartalmazó adatbázis az IPN krakkói részlegében 2011 óta folytatott kutatás eredménye. Alapjául a nyugat-lengyelországi Bydgoszcz székhelyű Nagy Kázmér Egyetem (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) történészprofesszora, Aleksander Lasik által összeállított anyag szolgált, amelyen az 1939 és 1945 között a több náci német haláltáborban tevékeny, mintegy 25 ezer SS-tag szerepel. Lasik harminc éve kutatja a témát.

A most közzétett listából kiolvasható, kit és milyen időszakban alkalmaztak az auschwitzi személyzet soraiban. Az ott szolgálatot teljesítők többsége a Harmadik Birodalom területéről kivezényelt német volt, de más, a hitleri Németország által megszállt, illetve csatlós államokból származó, magukat német nemzetiségűeknek mondó személyek is dolgoztak a haláltáborban.  

Az IPN igazgatója, Jaroslaw Szarek kilátásba helyezte, hogy a névsorból kiindulva más lágerek személyzetének listáit is nyilvánossá teszik a jövően. Az auschwitzi koncentrációs tábort a náci Németország 1940-ben, eredetileg lengyel foglyok számára építtette Lengyelországnak a Harmadik Birodalomhoz csatolt részén. A szomszédos birkenaui láger két évvel később jött létre.

A megszállt Lengyelország területén működtetett számos más tábor mellett ez lett a zsidók megsemmisítésének fő színhelye. Az auschwitzi múzeum 1,3 millióra teszi a táborkomplexumba deportáltak számát, akik közül 1,1 millió volt zsidó, de sok volt a lengyel, a roma és a szovjet hadifogoly is. Az áldozatok között mintegy 232 ezer gyerek volt, a Magyarországról odahurcolt zsidók száma pedig meghaladta a 430 ezret. Auchwitzban a nácik legkevesebb 1,1 millió embert, köztük mintegy egymillió zsidót gyilkoltak meg.

Rovatok