Rex Tillerson amerikai külügyminiszter hivatalos látogatáson vett részt Kínában, és az Észak-Koreával kapcsolatos diplomáciai válság rendezéséről tárgyalt a kínai külügy vezetőjével.
A két külügyminiszter egyetértett abban, hogy ki kell kényszeríteni az észak-koreai vezetésnél, hogy változtassanak nukleáris és ballisztikus rakétaprogramjukon - közölték a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón. Phenjan legutóbb március elején lőtt ki ballisztikus rakétákat, amelyek a Japán-tengerbe, Japán kizárólagos gazdasági övezetébe csapódtak be.
A hivatalos látogatását a tervezettnél előbb megszakító Tillerson az MTI szerint őszintének és pragmatikusnak nevezte a tárgyalásokat. Ezzel békülékenyebb hangot ütött meg Kína Észak-Koreával kapcsolatos politikájáról, mint Trump, aki pénteken egy Twitter-posztban bírálta Pekinget, amiért nem gyakorol kellő nyomást Phenjanra.
A találkozóról beszámoló hírügynökségek szerint a két külügyi vezető a nézeteltérések félretételére és az együttműködésre helyezték a hangsúlyt, ezzel előkészítve Hszi Csin-ping kínai államfő áprilisra tervezett floridai csúcstalálkozóját.
Az Észak-Koreával kapcsolatos egyetértésnek különös súlya van annak fényében, hogy egy nappal korábban Szöulban Tillerson még azt hangoztatta, hogy
Ehhez képest Pekingben már arról beszélt Tillerson, hogy közös erőfeszítéseket kell tenni, hogy ne legyen katonai konfliktus Észak-Koreával. A kínai külügyminiszter is a válság békés, diplomáciai rendezéséről beszélt, és a Phenjannal való tárgyalások újrakezdését is felvetette. Tillerson szerint ilyesmire csak akkor kerülhet sor, ha Észak-Korea felhagy fegyverkezési programjával.