Index Vakbarát Hírportál

Orbán magyar virtusa kitartó sorosozást hozott Brüsszelben

2017. április 26., szerda 18:47 | aznap frissítve

Itthon már jól ismert kommunikációs paneljeit mondta el Orbán Viktor Brüsszelben, ahol az Európai Parlament a magyarországi helyzettel foglalkozott. Orbán kemény, olykor durva kritikákat is kapott, de ő inkább otthonra üzent a hazai választóinak.

Különösebb meglepetések nélkül zajlott az Európai Parlamentben az Orbán Viktor részvételével tartott vita a magyarországi helyzetről. 

Ahogy várható volt, az Európai Bizottság alelnöke aggodalmait fejezte ki, Orbán Viktor az itthon is ismert paneleket pufogtatta, a baloldali, liberális és zöld képviselők pedig olykor durva hangnemben támadták a magyar miniszterelnököt a CEU-törvény és az elfogadás előtt álló civiltörvény miatt. 

A korábbi ilyen vitáktól eltérően Orbán ezúttal a Fidesz pártcsaládjától, az Európai Néppárttól is kapott kritikákat. Ám erre is számítani lehetett az elmúlt napok üzenetei alapján. Orbán és a magyar közönség számára így sok újdonságot nem tartalmazott a nagyjából másfél órás plenáris vita.

A vitát, és az azt követő sajtótájékoztatót itt olvashatja vissza percről percre>>>

Mire kellett a magyar virtus?  

Orbán a brüsszeli induláskor azt írta ki a Facebookjára, hogy "elkél ma a magyar virtus". Ezzel azt üzente a táborának, hogy nagy támadásra számít, de kész megvédeni a "hazát", ezzel a fordulattal kezdte a brüsszeli beszédét is.

Orbán az Európai Bizottáság alelnöke, Frans Timmermans után kapott szót, így módja nyílt részletesen reagálni a Bizottság kemény állításaira. Az EB pár órával előtte jelentette be, hogy  eljárást indít Magyarország ellen a CEU-törvény miatt.

Timmermans erre is kitért, de nem győzte emellett sorolni az aggodalmakat a szerinte megbélyegző civiltörvény vagy az új menekültügyi szabályozás és a kvóták elutasítása miatt. Az alelnök felemlegette az "Állítsuk meg Brüsszelt!" kormányzati szlogent is, amelynek elemeit cáfolta.

Mintha egy fideszes kampányrendezvény lenne

Ezután következett tehát Orbán, aki nem a védekezés taktikáját választotta. Egy-egy pontban tért csak ki a brüsszeli kritikákra, de a beszéde egészében az itthon már jól, Brüsszlben persze kevésbé ismert fideszes panelek ismételgetése volt. 

Szembetűnő volt, hogy az épp Soros Györgyöt célkresztbe állító kormányzati politikájának megfelelően az EP-ben is sorosozással indított. 

A vita önökkel és egy nemzetközi pénzügyi spekulánssal áll fenn

– mondta Orbán Viktor. Majd értetlenkedett, hogy miért fogadják Sorost a legmagasabb szinteken Brüsszelben, miközben "országokat tett tönkre". A sorosozás többször is előjött a beszédben, de emellett gondosan felmondta a kormányzati kommunikáció elemeit.

A vitát konkrétan kiváltó CEU-ügyet Orbán annyival intézte el, hogy alaptalan vád, hogy bezárná a kormány "Soros egyetemét". Hivatkozott a CEU rektorának levelére, aki azzal nyugtatgatta a diákokat és a tanárokat, hogy meg fog maradni az egyetem (szerda délután ezt az állítását is hamisnak minősítette a CEU). Majd a következő képpel világította meg a helyzetet: "a helyzet olyan, mint amikor gyilkossággal vádolnak meg valakit, és elítélik, miközben a gyilkosság áldozata él, és ő is a vádlottra mutogat."

Durva támadások, kitartó biztatások

Orbán beszédére az egyes képviselőcsoportok vezetői reagálhattak. Itt érvényesült az előre megjósolható koreográfia: a balos és liberális képviselők támadták, az EU-szkeptikusok megvédték Orbánt. Kiemelést érdemel viszont, hogy néppárti, jobboldali, tehát papíron szövetséges képviselők is kritizálták Orbánt, illetve hogy az ellenfelek olykor nagyon durva hangnemben estek a miniszterelnöknek.

Néhány erősebb kijelentés azoktól, akik támadták Orbánt:

És néhány idézet azoktól, akik viszont megvédték, üdvözölték, biztatták Orbánt. 

Talán a legnagyobb várakozás az Európai Néppárt vezetőjének, Manfred Webernek a beszédét előzte meg. Weber egyik kezével ütötte, másikkal azonban azért megsimogatta Orbán fejét. 

A néppárti vezető egyszerűen nem érti

Weber a CEU-törvényről azt mondta, "egyszerűen nem érti", hogy a magyar kormány miért akarja elvenni a magyar egyetemistáktól azt az előnyt, amit a CEU, és az a gyakorlat jelent, hogy a CEU amerikai diplomát is adhat.

Még egy dolgot nem értek. Lehet más és más a véleményünk, de amit ezzel a kérdőívvel csináltak, az egyszerűen hangulatkeltés Európa ellen

- mondta a nemzeti konzultációról.

Helyretette Orbánt brüsszeli bürokratázós kijelentéseit is. "Nézzen körbe a teremben, a bürokraták ön körül ülnek" - mutatott például az Orbán mellett ülő Rogán Antalra és a magyar delegációra. Az EP-ben választott képviselők ülnek, mondta.

Végül azonban annyiban megvédte Orbánt, hogy ő legalább eljött Brüsszelbe vitázni. "Román szocialista miniszter bezzeg nem jött el, amikor a romániai korrupció helyzetét kellett megvitatni" – emlékeztetett. 

Orbán Brüsszelben dicsérte az illiberális demokráciát

A frakcióvezetői felszólalások után egy-egy percben kaptak szót a képviselők, ebben már magyar politikusok is részt vettek. Itt a magyr ellenzékiek támadták, a fideszesek védték Orbánt, a magyar parlamentből és közéletből ezt jól ismerjük.

Majd ORbán visszakapta a szót, hogy reagálhasson, ám összességében elmondható, hogy Orbán nem vette fel a kesztyűt. A magyar politikustársaira nem kívánt regálni, szerinte ezt otthon kell megbeszélni. A többi kritikusnak pedig csak egy-egy általánosságot szólt vissza. A Néppárttól azt kérte, ne dőljön be a "kommunista szalámitaktikának", vagyis a Fidesz kizárását ne is mérlegelje.

Emellett még egy említésre méltó gondolatmenete volt. Orbán ismét beszélt, ezúttal Brüsszelben az illiberális demokráciáról. Egy új értelmezést adott, szerinte 

illiberális demokrácia, amikor nem a liberálisok nyernek.

Szerinte ugyanis ha a liberálisok nem nyernek vagy nem részesei a hatalomnak, azt nem tekintik demokráciának, "ebből elegünk van". 

Mivel az EP a magyar helyzetről csak vitázott, nem szavazott, így Timmermanns alelnök szavaival zárult a másfél óra. Az alelnök ezúttal röviden üzent Orbánnak: "mindenkinek lehet saját véleménye, de saját tényei nem".

Rovatok