Index Vakbarát Hírportál

Juncker szerint az angol nyelv el fogja veszíteni a jelentőségét Európában

2017. május 5., péntek 17:00

"Mindig ugyanaz a gondom: habozva válogatok két vagy három nyelv között, nem számítva a luxembourgit, amelyet csak maroknyian beszélnek és értenek. Most az angol és a francia között hezitálok, de úgy döntöttem, hogy franciául fogok beszélni, mivel az angol egyre inkább veszít a jelentőségéből Európában" – szurkálódott az unióból kiválni készülő Nagy-Britanniával az Európai Bizottság elnöke egy nemzetközi konferencián. Helyszíni beszámolók szerint a beszólás tapsot és nevetést váltott ki uniós tisztségviselőkből, helyi illetékesekből és olasz diákokból álló közönségéből, írja az MTI. Juncker tragédiának nevezte Nagy-Britannia kiválását az Európai Unióból.

"Tisztességes tárgyalásokat folytatunk brit barátainkkal, de ne feledjük, hogy nem az EU hagyja el az Egyesült Királyságot, hanem az Egyesült Királyság az EU-t, és ez nagy különbség" - tette hozzá Juncker az unió helyzetéről megrendezett konferencián.

Beszédében Juncker kifogásolta, hogy az EU-ról szólva inkább a hibákat és hiányosságokat említik, a sikerekről keveset beszélnek. Hozzátette, hogy az unió eredményeit éppen az európaiak nem tudják értékelni, az unión kívül viszont sokan lelkesen méltatják azokat. Az egyik legnagyobb sikerként az elnök azt említette, hogy a közép- és kelet-európai országok jelentős része EU-taggá vált, és ezzel békés úton egyesítették a kontinenst. Szintén méltatta az egységes piac és a közös uniós valuta megteremtését. Elismerte az elnök azt is, hogy az EU időnként túlságosan sokat akar tenni eredeti rendeltetéséhez képest, ugyanakkor problémaként említette, hogy a tagországok között nem tapasztalható elegendő szolidaritás egymás iránt.

Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) elnöke leszögezte: "Senki sem akarja befolyásolni a brit választásokat". Hozzátette: inkább örülni kell annak, hogy a Nagy-Britannia uniós kilépéséről szóló tárgyalásoknak Londonban egy stabil, a problémák megoldásához felhatalmazással rendelkező kabinet fog nekilátni. Az EP elnöke Theresa May brit miniszterelnök korábbi kijelentésére reagált, amely szerint az Európai Unió több tisztviselője és az európai sajtó fenyegetőzésekkel és félremagyarázásokkal igyekszik befolyásolni a június 8-ára kiírt, előrehozott nagy-britanniai parlamenti választásokat.

Rovatok