2017. június 25., vasárnap 15:17 | aznap frissítve
Új problémái vannak a demokratikus, felvilágosult és toleráns Európának, amelyért a CDU egykori elnöke, Helmut Kohl néhai kancellár küzdött, mert EU-n belüli kormányok, például az Orbán Viktor vezette magyar kormány és a lengyel kormány megkérdőjelezi a toleranciát és a világ iránti nyitottságot, ezt mondta Martin Schulz, a német szociáldemokraták (SPD) elnöke, kancellárjelöltje pártja vasárnapi dortmundi kongresszusán.
Schulz ezzel elsősorban az Angela Merkel német kancellár vezette CDU/CSU jobbközép pártszövetséget támadta. Az SPD elnöke azt mondta: nekik nem fontos az európai érdekek védelme. A z Európai Parlament elnökeként számtalanszor szóvá tette ezeket a fejleményeket az Európai Tanács ülésein, és soha nem kapott támogatást Angela Merkeltől.
Éppen ellenkezőleg történt. A CDU testvérpártja, a bajor CSU „díszvendégként" fogadta Orbán Viktort, aki mindenki másnál jobban támadta a német menekültpolitikát – mondta Martin Schulz, kiemelve, hogy aki Merkelre szavaz, végül a CSU elnökét, Horst Seehofert kapja.
Szijjártó Péter külügyminiszter azzal reagált, hogy Schulznak mindig mindenről a magyar miniszterelnök jut eszébe, pedig inkább a saját pártjával kellene foglalkoznia, miután az SPD három tartományi választáson is vereséget szenvedett.
Németországban szeptember 24-én tartanak választásokat. A közvélemény-kutatásokban gyengélkedő német szociáldemokraták kongresszusa ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett elfogadta a szeptemberi választási programjukat:
- A migráció területén továbbra is azt a régi törekvését hangsúlyozza, hogy szét kell választani a menekültügyet és a gazdasági bevándorlást egy kanadai mintájú bevándorlási törvény révén. Az elképzelés szerint Németország így nem passzívan elviselné, hanem a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően szabályozná az EU-n kívülről érkező munkavállalók bevándorlását, a menekültügyben pedig az EU-s együttműködést és a menekülésre késztető okok megszüntetését helyezné a középpontba.
- A külpolitikában az EU megerősítését, az integráció elmélyítését sürgetik. Támogatják Emmanuel Macron francia államfő elképzelését a közös euróövezeti költségvetés és kormányzat kialakításáról.
- A védelempolitikában azt az álláspontot képviselik, miszerint félreértés, hogy a NATO-tagországoknak a hazai össztermék (GDP) 2 százalékának megfelelő összegre kell emelniük védelmi kiadásaikat. Ez csupán irányadó érték, amelyet közelíteni kell, és nem szabad egyoldalúan a kiadásokra összepontosítani.
- Az SPD az állami beruházások nagyszabású élénkítését irányozza elő programjában, amely szerint mindenekelőtt az oktatási és a közlekedési rendszer, valamint a szélessávú internet infrastruktúrájának modernizációjára, illetve kiépítésére kell több közpénzt fordítani, és el kell érni, hogy a kutatás-fejlesztésre fordított állami és magánforrások összege 2025-re elérje a GDP 3,5 százalékát.
- Az SPD a közbiztonságra és a terror elleni harcra is többet költene, tervezik a többi között 15 ezer új állás létrehozását a rendőri szerveknél.
- Választási győzelme esetére az alacsony és a közepes jövedelemmel rendelkező rétegek közterheinek csökkentését ígéri, és azt is, hogy egyenlően adóztatják a munkából és a tőkéből származó jövedelmet.
- A szociális rendszerben a többi között ígérik egy új típusú munkanélküli segély bevezetését, amelyet a továbbképzésben vagy átképzésben részt vevő állástalanok kaphatnak. A nyugdíjrendszerben a legfőbb ígéret a nyugdíjszínvonal (a 45 évi járulékfizetés után az állami nyugdíjrendszerből járó ellátás átlagos összege az átlagkeresethez viszonyítva) és a nyugdíjkorhatár stabilizálása a jelenlegi 47,9 százalékos szinten, illetve a fokozatosan - az először az 1964-es születésűeknél - elérendő 67 évnél.
- A német szociáldemokraták a családpolitikában kiállnak melegházasság bevezetése mellett, elhatározták, hogy nem lépnek kormányra, ha a kormányprogram nem rögzíti a házasság intézményének megnyitását az azonos nemű párok előtt.
Németországban a konzervatívok (CDU/CSU) és a szociáldemokraták nagykoalícióban kormányoznak. Thomas Oppermann szociáldemokrata frakcióvezető am Spiegelnek adott interjúban azt mondta: egy Merkel által vezetett nagykoalíciónak nincs jövője.