Több nagyobb bejelentést is tett Emmanuel Macron francia államfő hétfőn. A versailles-i kastélyban a kongresszus, vagyis a parlament két háza, a nemzetgyűlés és a szenátus ülésezett, és a francia elnök arról beszélt, hogy
Nézzük részletesebben az MTI gyors összefoglalója és a Figaro közvetítése alapján.
"Egy kisebb, de eszközeiben megerősített parlament olyan törvényhozás, ahol a munka folyamatosabb. Egy olyan parlament, amely jobban dolgozik" - mondta az elnök, aki harmadával szeretné csökkenteni a képviselők és a szentárok számát.
Macron szerint "a népképviselet befejezetlen küzdelem" Franciaországban, ezért kampányígéretének megfelelően arányosabbá kívánja tenni a választási rendszert a kisebb pártok demokratikusabb képviselete érdekében.
"Azt szeretném, ha a tartózkodnánk a félmegoldásoktól és a kozmetikai átalakításoktól" - hangsúlyozta Emmanuel Macron, aki szeretne "a franciák és a köztársaság között újrafonni a kapcsolatot, amely a mechanikus hatalomgyakorlásban megkopott".
Azokat is szeretné meggyőzni, akik a a tavaszi elnök- és nemzetgyűlési választásokon "finnyáskodva szavaztak bizalmat és azokat is, akik nem szavaztak, és azokat is, akiket a nem hatékony politikai vezetők miatti düh és undor a szélsőséges választások felé vezetett". Ötéves mandátumát három elv fogja vezérelni: a hatékonyság, a képviselet és a felelősség.
Macron ősszel feloldja a rendkívüli állapotot, amely a 2015. november 13-i 130 áldozatot követelő párizsi merényletsorozat óta van érvényben Franciaország teljes területén.
"Visszaállítom a franciák szabadságát a rendkívüli állapot feloldásával ősszel, mert a szabadság egy erős demokrácia létének a feltétele". A rendkívüli állapot feloldását megelőzően a parlament új terrorelhárítási intézkedéseket fog elfogadni.
Az elmúlt másfél év hatodik terrorhárítási törvényében a rendőrség hatásköreinek megerősítését szolgáló intézkedések az elnök megfogalmazása szerint "bírói ellenőrzés alatt, a szabadsághagyományaink és az alkotmányos követelmények teljes és állandó tisztelete mellett" lesznek végrehajthatók.
"A most véget ért évtized kegyetlen évtized volt Európa számára. Válságokat kezeltünk, de közben elvesztettük az irányt" - mondta másfél órás beszéde végén. "Én határozottan hiszek Európában, de nem tartom igazolhatatlannak a szkepticizmust" - tette hozzá.
A francia elnök célja, hogy újjáélessze az Európa iránti vágyat, amely "a bürokratikus túlburjánzásban meggyengülve irányt vesztett".