Boris Johnson külügyminiszter az Egyesült Királyság Alsóházában kijelentette: nem hajlandóak kifizetni az Európai Uniónak azt a pénzt, amivel még tartoznak a szervezetnek. Az unió képviselői szerint emiatt megakadhat a tárgyalás a britek kilépéséről, írja a Guardian.
Kedden az Alsóházban beszélt Boris Johnson arról, hogy nem hajlandóak kifizetni azt a nagyjából 100 milliárd eurós összeget az EU-nak, amivel, mint az unió tagjai, még tartoznak a szervezetnek.
Fütyüljenek, ha pénzt akarnak látni
fogalmazott Johnson, mire Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója ma azt válaszolta, hogy füttyöt nem hall, csak az óra ketyegését.
Johnson kijelentése váratlanul érte az EU-t. Barnier brüsszeli sajtótájékoztatóján kulcsfontosságúnak értékelte a pénzügyi kérdéseket. Barnier szerint az alapvető bizalom forog kockán amiatt, ha a brit kormány egyik tagja könnyedén kijelenti, hogy nem fizetnek egy centet sem az EU-nak, miközben a brexit-tárgyalásokon a briteket hivatalosan képviselő David Davis egyelőre nem jelezte semmilyen formában, hogy nem hajlandóak kifizetni az adósságukat.
"Bizalom híján hogyan lehetne egy kereskedelmen, biztonságon, védelmen és más területeken alapuló kapcsolatot kiépíteni?"
– fogalmazott Michel Barnier uniós megbízott. Hozzátette azt is, hogy nem bosszúról vagy büntetésről van szó, egyszerűen csak ki kell egyenlíteniük a briteknek a számlát, miután távoznak. Az EU csak annyi pénzt követel, amennyiben korábban megegyezett.
A tárgyalássorozat hétfőn folytatódna, és nem csak a pénzügyi kérdésekben van nézeteltérés a felek között. Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi főtárgyalója szerint elégtelen az a javaslat, amit a britek letettek az asztalra a a külföldi EU-állampolgárok jogairól.
Közölte: a brit kormány javaslatcsomagja jelenlegi formájában nem biztosítaná az uniós polgároknak például a részvételi jogot a brit helyhatósági választásokon, bürokratikus akadályokat emelne megszerzett jogaik további érvényesítése elé, és nem egyértelmű az sem, hogy milyen jogosultságok illetnék meg a brit EU-tagság megszűnése után születendő gyermekeiket. "Másodosztályú állampolgárokat csinálna az uniós polgárokból" – értékelte Verhofstadt az Egyesült Királyság javaslatait.