Ha a világ legszegényebb országaiban élő nőknek nem teszik lehetővé, hogy szabadon rendelkezhessenek saját testük felett, az erősítheti a társadalmi egyenlőtlenségeket és nehezítheti annak a globálisan kitűzött célnak a megvalósítását, hogy 2030-ra felszámolják a szegénységet - közölte kedden az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA).
A világ népességének aktuális helyzetéről szóló jelentésében a szervezet rámutat: világszerte rengeteg fiatal lány és nő nem dönthet a szexualitással és a gyermekvállalással kapcsolatos ügyekben, nehezen jutnak hozzá a családtervezéshez kapcsolódó egészségügyi szolgáltatásokhoz, és emiatt nagy a kockázata annak, hogy nem kívánt terhességet kell vállalniuk, vagy ellenkezőleg, abortuszra kényszerülnek.
Ráadásul a kisebb családokban a szülők többet tudnak fordítani gyermekeik egészségére és oktatására. Kutatások szerint a családtervezési szolgáltatásokba fektetett minden egyes dollárnak köszönhetően 6 dollárt lehet megspórolni egyéb közszolgáltatások költségein az egészségügytől a lakhatásig.
Az UNFPA szakértői szerint azonban
A családtervezés elősegítésére tett globális erőfeszítések körül jelenleg sok a bizonytalanság, miután az Egyesült Államok áprilisban megvonta a pénzügyi támogatást az ENSZ Népesedési Alapjától. Donald Trump amerikai elnök egyik első intézkedése volt, hogy megvonta a támogatást azoktól a nemzetközi szervezetektől, amelyeknek a programjában szerepelt bármilyen abortusszal kapcsolatos tájékoztatás.
2016-ban az Egyesült Államok 69 millió dollárral járult hozzá az UNFPA költségvetéséhez. Bár azóta több nemzetközi donor jelezte, hogy kész segíteni a kiesett összeg pótlásában, a szervezet szerint 2020-ig mintegy 700 millió dolláros kiegészítő támogatásra lenne szüksége.
Jelenleg ugyanis mintegy